Kırşehir’de cesetleri batık kâin çiftin ölümüne ilgili davada değişmeyen

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Çelik çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa batmış bulunmasına ilgili haklarında dava açılan 5’i tutuklu 9 sanığın Çeltek’ta yargılandıkları davada değişmeyen çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Uşak 1. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davanın duruşmasında, canip avukatları hazır bulundu. Sanıklar ise Curcunalı ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Çelik ile daha önce dini nikahla birlikte yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf eden Vildan Çelik’in amcasının oğlu Karakulak İnce, “Vildan benim önder nikahlı eşim. 6 almanak geçmişimiz var. Ego herhangi bir şeyimi verdim. Biberli davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor böyle ayrımsız öz bulunmayan.” dedi.

Diğer sanıklar da bozuk savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya sunulan aranın arkası sıra kararını açıkladı.

Vildan Polat’in kuzeni Karakulak İnce’ye, “töre sakiyle katil” ve “kişiye yönelik ezinç çektirerek töre saikiyle cani” suçlarından iki posta ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce ayrıca, “seksüel saldırıya teşebbüs” suçundan birlikte 10 sene 6 ay delik cezasına çarptırıldı.

Vildan Çelik’in babası Veysi İnce, “adap saikiyle kızını katil” ve damadına yönelik “ezinç çektirerek katil” suçlarından iki defa ağırlaştırılmış müebbet dam cezası aldı.

Haberci, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe yönelik adap saikiyle cani” ve “kişiye müteveccih işkence çektirerek yol yordam saikiyle cani” suçlarından ikişer kat ağırlaştırılmış müebbet dam cezası uygulandı. Savacı ve Ramazan İnce’ye ayrıca “eşeysel saldırıya girişim” suçundan birlikte 10 yıl altışar ay mapus cezası verildi.

Vildan Çelik’in tutuksuz yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “yanlışlık delillerini bulunmayan etme ve örtmece” suçundan 5 yıl mahpushane cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile farklı kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Meyan 2020’bile Osman Polat’ten bili alamayan ailesi, cingöz ekiplerinden yardım istemişti.

Çelik’in 2 ay kadar önceki kendisine kaçan Vildan Çelik ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Düzenlenen soruşturma kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa batak bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Polat’in Bayramözü köyünde hayat dolu anne babası ile kardeşlerinin üstelik aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma böylelikle 9 sanık için, sav açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik zımnında Uşak’ta görülen davanın evvel duruşmasında, henüz geçmiş suçlamaları reddeden Resul İnce, bir vakitler işlediği “isteyerek kayırıcı kanlı” suçundan hakkında kesinleşmiş 66 yıl 8 kamer dam cezası bulunduğunu, firari olması zımnında Vildan Polat ile resmi nikah kıymadan gelişigüzel yaşadıklarını ileri sürmüştü.

Olaylardan aynı müddet geçmiş Vildan Polat’in bankaya dünyalık koymak cisim yanından ayrıldığını anlatan İnce, Polat’in 50 dönüş bilahare Osman Polat ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli sevimli ‘Sen benim karıma bittabi bağırıyorsun?’ deyip dünyaevi cüzdanını gösterince delilik getirdim. Elan sonra Osman’la aramızda yaşanan tartışma sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince dahi beş altı yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Polat’i da köylerine tahminî 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Resul İnce’nin kendilerine sorumluluk yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: