Kırsaldaki yurt gelirli kızlar ücretsiz ensiz ve terbiye desteğiyle üniversiteli oldu

Diyarbakır’birlikte kırsalda yaşayan dar gelirli kız çocuklarına yönelik açılan “Misafir Evi Kız Yurdu”nda leyli terbiye görüp Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) giren 100 gençten 61’i darülfünun hayalini gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Toyluk ve Spor Hizmetleri Ofis Başkanlığı bünyesinde sabık sene site merkezinde hizmete açılan “Misafir Evi Kız Yurdu”, 17 kaymakamlık kırsalında dinç liseden mezun 100 gence site merkezinde ücretsiz barınma ve yetişek imkanı sağladı.

Kırsalda YKS’ye hazırlanmada zorluk çeken, canlı ailelere mensup kızlara müteveccih ücretsiz hizmet sunulan yurtta, lise ve dengi okullardan mezun olanlar haftanın 7 günü eğitim bilimi desteği aldı.

Dersliklerin yanı sıra katalog, elektronik beyin ve satranç odası ile ruhsal müşavirlik ve kösemenlik servisinin birlikte saha aldığı yurtta, gençler alanında bilirkişi öğretmenlerden terbiye görerek YKS’ye hazırlandı.

Gördükleri eğitimle sınava giren 100 öğrenciden 61’i aralarında tababet, ünsiyet ve ispençiyari fakültelerinin bile olduğu muhtelif bölümlere yerleşerek üniversiteli oldu.

“Evde fiilen kazanamazdım”

İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Rojin Kılıç, AA muhabirine, 12. sınıfta okurken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin genel ağ sitesinde “Mihman Evi Kız Yurdu” projesini gördüğünü, okul bittiğinde girdiği sınavda istediği puanı alamayınca yurtta kalarak yeniden sınava girişmek üzere müracaat yaptığını söyledi.

Evde say imkanı olmadığı amacıyla yurtta kalmayı tercih ettiğini anlatan Tığ, yurdun gayet konforlu ve ders çalışma açısından de mübarek olduğunu ifade etti.

Tığ, “Evde fiilen kazanamazdım zira neşeli eş olunca harıldamak baskı oluyor. O açıdan burası pir oldu benim üzere. Kültürel açıdan birlikte müfit oldu etkinlikler, piyes ve geziler düzenlendi. Hocalarımızın bize özel yerine verdiği eğitimler vardı. Hayallerime ulaşmamda buranın haddinden fazla faydası oldu. Hususiyet Fakültesini kazandım ve siftinlik haddinden fazla istiyordum. Bu projeyi işleyen ve katkısı olan herkese çok teşekkürname ediyorum.” dedi.

“Önümdeki engelleri Konuk Evi Kız Yurdu ile aştım”

Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazanan Emine Kerpiç, evde ibret çalışmakta zorlandığı için yurda başvurduğunu belirtti.

Hayallerine kavuştuğu amacıyla mutlu olduğunu anlatan Kerpiç, “Hedefime giden yolda önümdeki engelleri Misafir Evi Kız Yurdu ile aştım. Umarım bu proje mufassal seneler devam kırat ve hayali olan insanlara köprü oluşturur. Bu sıkıntılı sebebiyle hayallerime ulaştım, umarım başkalarını bile hayallerine ulaştırır.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler üzere küçük haddinden fazla iri tıpkı yarar”

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü kazanan Rojin Avcı birlikte yurdun kendisi için çok balaban tıpkı vesile olduğunu ve bu fırsatı değerlendirdiğini belirtti.

Yurtta hem ibret hem da etkinlikler anlamında sunturlu geçenek geçirdiklerini dile getiren Orion, şunları söyledi:

“Türki öğretmenliğini kazandım ve bu hocalarımın yardımıyla oldu. Geçen yıl evdeydim ve hiçbir şekilde çalışamadım çünkü aynı sıkı yoktu. Buraya geldiğimde o disiplini hissettim ve ona uyarak kez aldım. Türki öğretmenliği istediğim ve sevdiğim bir göz. Kız yurdu sayesinde hayallerime kavuştum. Bura olmasaydı hayallerim gerçekleşmeyecekti. Bu proje haddinden fazla iyice ve bence devam etmesi gerekiyor. Öğrenciler amacıyla gerçekten çok balaban bir yarar. Ders çalışmak isteyip bile çalışamayan herkese burayı referans ediyorum.”

“Evde ders çalışacak ortamları yoktu”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Cahillik ve Spor Daire Başkanı Ömer Buğday, Diyarbakır’ın 17 ilçesinde kırsalda işlek ve maddi durumu yetersiz öğrencilere yurtta tahaffuz imkanı sağladıklarını belirtti.

Toplamda 19 eğitmen ile yurttaki 7 sınıfta öğrencileri AYT ve TYT sınavlarına hazırladıklarını anlatan Buğday, bu sayede öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Buğday, öğrencilerin sınava hazırlanırken kültürel faaliyetlere ve gezilere dahi katıldığını dile getirerek, şunları aktardı:

“Öğrencilerimiz kırsaldan geldikleri amacıyla evde öğüt çalışacak ortamları yoktu. Çoğu ailelerimiz 8-10-15 çocuklu olduğu için haliyle evde çalışamaz durumdaydılar. Buraya geldikten sonra hayallerine kavuştular. Karı zarfında ibret çalıştılar. Hocalarımız bacı şefkatiyle onlara yaklaştı ve öğrencilerimiz kıvançlı bir şekilde buradan ayrıldı. Şu dakika güç benzeri temenni var. Belki bu okullu yetişemeyeceğiz çünkü buranın kapasitesi 120 fakat başvurular 500’ü buldu. Mülakatlar başladığında 1000’leri dahi geçecektir.”

Share: