Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars Kaşarı’nın 100 yılı çok tıpkısı geçmişi, farklı tıpkısı hars altyapısı var”

KARS – Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan tepki geldi. Kars Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı fazla ayrımsız geçmişi, farklı tıpkısı ekin altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok budunsal yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin süresince bulunduğu benzeri iz olduğunu belirtti.

Kars Ticaret ve Uran Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada bire bir ürünü satmak üzere değişik tıpkısı bölgenin ürününü karalayarak yahut kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın şişman bire bir sorumluluk olduğunu söyledi. Kırklareli Tecim ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının akseptans edilemez olduğunu tabir eden Alibeyoğlu, “Tabiatıyla kim Kırklareli’nin özlük lokal tıpkısı ürünü, ayraç benzeri im mümkün. Amma marka ürünün tanıtımı yapılırken değişik aynı bölgenin emeğine, markasına, ticari getiri sağlayacak alanını sabotaj ederek, karalayarak yahut birlikte kötülemek yoluyla tanıtım yapılmasını akilane bulmuyoruz. Çünkü 81 ilin hepsinin namına göre benzeri markası, namına bakarak ayrımsız yöresel değeri, tıpkı ürünü bulunmakta, bunun içre birlikte nazik tıpkısı faaliyet yatmaktadır. Bu emeği yok addetmek veya bu emeği hiçe addetmek, bu emeğe zarar donör açıklamalarda düşmek makul ayrımsız format değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı fazla aynı geçmişi, değişik tıpkı kültür altyapısı var”

Kars kaşarının 100 yıllık tıpkı geçmişi olduğuna ilgi çekici Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar peyniri yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı çok ayrımsız geçmişi, değişik ayrımsız firez altyapısı, birçok medeniyetin, bir nice budunsal yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin süresince bulunduğu tıpkısı üründür. Yani eksantrik tıpkı ille kıyaslanması akıllıca gayrimümkün ayrımsız, ikincisi üstelik bir ürünü feda etmek üzere değişik aynı bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniğini örtmek bu henüz birlikte şişman bir hatadır. Biz ürünümüzü satarken 81 ilin hiçbir ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bütün ürününe, emeğine, markasına, değerine cemaat çıkarız. Hepsine bire bir saygıyı gösteririz. Elden öz ürünümüzü kıymak için elimizde mevcut doneleri, elimizde bulunan değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Ayrıksı aynı kavuşum emeğine, ticaretine zarar verecek, kötüleyecek, olumsuz etkileyecek benzeri durum üzerine izah yaparak pazarlamaya çalışarak hakeza ayrımsız işe başvurmayız. Kırklareli Tecim Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim işaret değerimiz olan ürünün Türkiye’nin iç piyasasında kısık benzeri kabul görmüşlüğü var. İhracata çevrik bir üretime intikal yapacağız. İhracata para çıkarmayı planlarken bu cins haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın hiçbir anlamı yok” diyerek konuştu.

Kars kaşarı ile ilişkin açıklamalara Karslı üreticiler de tepki gösterdi. kaşar peyniri üretimi ve pazarlamasını eden Selami Çapan, “Hakeza aynı izah yapılması etik bilimi değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı çok benzeri tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini haddinden fazla ongun biliyorlar. Trakya bile çokça ferah biliyor, Türkiye üstelik haddinden fazla ongun biliyor. Kars ile karşılaştırma etmeleri bire bir kez falsolu. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın nebat çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren ayrımsız doğal klima var. Ayrımsız Trakya ile Kars’ın kaşarı kıyas edilmesi evet ayrımsız hikmet kirliliğidir ya birlikte bire bir farkındalık amacıyla yapılan ayrımsız açıklamadır. Böyle aynı husus olanaksız” şeklinde konuştu.

Share: