Kesim Müdürü Müşkül; Pasinler Söylemez ve Hınıs Başköy barajlarında incelemelerde bulundu

DSİ Erzurum 8. Havza Müdürü Oğuzhan Müşkül beraberindeki gök bilimi ile birlikte Pasinler Söylemez ve Hınıs Başköy Barajlarında incelemelerde bulundular.

Bölge Müdürü Çetin; Genel Müdürlüğümüz Barajlar ve HES Daire Başkan Yardımcısı H. Sulh Tozkoparan, Jeoteknik Hizmetler ve Çap Suları Kat Başkanlığı 4. Mühendislik Jeolojisi Büro Müdürü Sert Şentürk, Şube Müdürlerimiz, Umumi Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüz beceri personelleri ve Müteahhit firma yetkilileriyle alay malay Pasinler Söylemez ve Hınıs Başköy Barajlarında aynı sekans İncelemelerde bulundular.

Mıntıka Müdürü Oğuzhan Güç beraberindeki heyetle alay malay ilk önceki Pasinler Söylemez Barajında incelemelerde bulundu, yapılan çalışmaları yerinde inceleyip yüklenici firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Toprak Müdürü Oğuzhan Yavuz daha sonraları Barajlar ve HES Daire Başbuğ Yardımcısı H. Sulh Tozkoparan, Jeoteknik Hizmetler ve Hilaf Suları Daire Başkanlığı 4. Mühendislik Jeolojisi Idarehane Müdürü Yalçın Şentürk, Ofis Müdürlerimiz Umumi Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüz beceri personelleriyle gelişigüzel Hınıs Başköy Barajına geçerek yürütülmekte olan çalışmaları durumunda incelediler.

Mıntıka Müdürü Oğuzhan Güç incelemelerinin ardından yaptığı mukayyet açıklamada “Umumi Müdürlükten mevrut heyet ve düzentileme arkadaşlarımız ile alay malay imal çalışmaları birden devam eden Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde projelendirilen, temelden 101 m, talvegten ise 95 m yüksekliğinde düz yazı edilen Pasinler Söylemez Barajı henüz sonra 18. Ağustos 2022 tarihinde akarsu beğenilme işlemini gerçekleştirdiğimiz Hınıs Başköy Baraj şantiyelerine anbean yürütülmekte olan çalışmaları yerinde inceledik.

İşletmeye alındığında 1 bilyon 295 milyon m3 depolama hacmi ile Bölgenin bildirme iri barajı olup Pasinler Ovasının Hor Pasinler ve Yukarı Pasinler bölgesinde toplam 349 bin 690 dekar tarım arazisini sulayıp 220 milyon Kwh enerji üretecek. Erzurum İli Pasinler, Köprüköy ve Horasan İlçelerine sınırlanmış mahallelerin ekincilik arazilerini sulama suyuna kavuşturacak. Baraj nedeni ile yolu kesilecek olan Eyüpler Mahallesinin nöbet relokasyon çalışmaları bitmeme etmektedir. Amacımız bu çalışmaların aynı dakika geçmiş faydaya dönüşmesidir” dedi. – ERZURUM

Share: