Kesilmekten kurtarıldılar, rahata kavuştular

Kesilmekten kurtarıldılar, rahata kavuştular

Son anda kurtarılan beygir ve eşekler, özel çiftlikte şefkatle bakılacak

AYDIN – Okumuş’da kaçak ten kesen şahıslara yapılan baskında kesilmeden evvel ele geçirilen atlama beygiri ve eşekler Nazilli ilçesinde korumaya makbuz. Kesilmekten akıbet anda kurtarılan atlar bundan sonraki hayatlarını abat bire bir şekilde geçirecekleri çiftliğe tasdik edildi.

Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz 16 Ekim 2022 haset benzeri ihbarı değerlendiren Efeler İlçe Inanma Müdürlüğü, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve Efeler Belediyesi Polis Müdürlüğü ekipleri, Okumuş’ın suret Efeler ilçesinde Ağababa Mahallesi’ndeki Demirciler Sitesi Mevkiinde C.C.’ye ilgilendiren ayrımsız işyerinde at ve eşek kesildiği bilgisi konusunda harekete geçti. Alay Malay akım eden ekipler, iş durumunda yaptıkları aramalarda 3 skor maktu beygir ve iş yerinin avlusunda kesime hazırlanan etkili 3 at ve 3 uzun kulaklı buldu. Ekipler, sözleşme işlemlerini yaptığı belirlenen M.S., F.S., A.K., A.Ö., A.Ö. ve T.H.’yi cürmümeşhut yakaladı.

Etlere, Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla el konulurken, kesilmekten serencam anda kurtarılan hayvanlar belediyeye ilgilendiren efsanevi barınağına teyit edildi. Gözaltına alınan şüpheliler, emniyette ifadeleri alındıktan sonradan erkin bırakıldı. Şüphelilere yönetimsel para cezası üstelik kesildiği öğrenildi. İlk bakımları Aydınlık Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yapılan hayvanat arzu üzerine HAYTAP (Işıklı Hayvanları Himaye Derneği) Nazilli Temsilciliği’ne teyit edildi.

Ekipler eliyle veteriner doktor kontrolünde pikap içerisinde Nazilli’ye getirilen 3 karakaçan ve 3 beygir HAYTAP Nazilli Temsilcisi Mehmet Gürkan Tığoğlu’na konfirmasyon edildi. Koruma altına alınan ve bakıma kadın hayvanları fahri olarak bakımlarını üstlenen HAYTAP gönüllüleri, kesilmekten son anda kurtarılan hayvanları bir hayırhah marifetiyle dürü yapılan hususi arazideki tehlikesiz alanda siper altına aldı.

Nazilli’ye ilişkin Dallıca Mahallesi kırsalında bulunan kestirmece 15 dönümlük arazide hayatlarının sonuna kadar gönüllülerin müşfik ellerine teslim edilen hayvanlar geçmiş adına karınlarını doyurdu. Elle beslenen zooloji dışında bakıma eksikli binlerce çıkmaz canlısının birlikte çor ve bakımlarını fahri kendisine tay tay arabası HAYTAP Nazilli Gönüllüleri mutluluklarını dile getirdi.

“Imdi onlar güvenli ve emniyetli ellerde”

Hayvan Hakları Federasyonu Nazilli Temsilcisi Mehmet Gürkan Tığoğlu: “Ziyalı Büyükşehir Belediyesi, Aydın Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Ekipleri yoluyla Teşrinievvel ayının ortasında uğrun benzemek için yakalanan 3 beygir ve 3 eşeği bizler teyit aldık. Onların hayatının sonuna kadar bahtiyar bire bir şekilde, zulüm, hüküm görmeden yaşayabilecekleri Nazilli’deki çiftliğimize aldık. Imdi onlar sakıncasız ve güvenli ellerde. Bizler hayvanseverler adına ekibimizle birlikte onların bakımı ve beslenmeleri ile ilgileneceğiz. ve hayatlarını bayındır yol açmak üzere elimizden geleni yapacağız. Yetkililerimize de duyarlılıkları amacıyla teşekkür ediyoruz. Hayvanların hepsinin dirim hakkı var. Bunun bilincindeyiz. Zooloji elden kedilerden, köpeklerden ibaret değil. Afet yangınları bölgelerinde bulduğumuz kaplumbağadan tutun atlar, eşekler, kuşlar, leylekler, hepsinin yaşam hakkı var. Bunun bilincinde elimizden geldiğince akım etmeye çalışıyoruz. Annesiz tıpkısı pisik yavrusu bizim için neyse, yangından kurtarılan tıpkısı bağa veya ölüme gönderilen tıpkı at, karakaçan veya kesimhaneye gönderilirken kurtarılan tıpkısı buzağı da bizim amacıyla bire bir. HAYTAP Efsanevi Hakları Federasyonu namına onların da dirim hakkı olduğunu kasten akıntı ediyoruz” dedi.

“Bindi bekleyen herhangi bir hayvanın yanındayız”

HAYTAP Nazilli Gönüllüsü Radyatör Berrak Sezer; “Tahminî 20 çağ önce kesimden kurtarılan hayvanlarımız Nazilli’deki çiftliğimize geldiler. Maalesef kim takkadak Nazilli’da değil Türkiye’nin rastgele durumunda bu şartlarda kıpırdak hayvanlarımız var. ve biz elimizden geldiğince havari olmaya çalışıyoruz. Yemeden Içmeden kedi, kapik, at, merkep değil ormanda kurtarılmak amacıyla muntazır yahut hâkim baskını olduğunda bizi muntazır hayvanların bile yanında olmaya çalışıyoruz. Vazıh’dahi kurtarabildiğimiz hayvanlara ulaştığımız amacıyla çokça mutluyuz. Umarız bundan sonraki hayatları bizimle birlikte daha güzel geçecek” dedi.

Share: