Katıksız taş fabrikasında çarklar tarih enerjisiyle dönüyor

Bayburt’ta doğal taş fabrikasının çatısına kurulan zaman panelleri yardımıyla erke maliyeti sıfıra inerken, üretilen çok enerji gelire dönüşüyor.

Kentte 2017’de, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti koca finansmanıyla Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı öncülüğünde, Vilayet, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile uray yoluyla “Natürel Taş Sektöründe Hikmet ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli” projesi kapsamında kurulan natürel taş fabrikasında üretim devam ediyor.

Bayburt ilkin doğmak üzere birçok ilde çıkarılan saf taşların işlendiği fabrikadan, Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’daki bir nice ülkeye saf taş satışı gerçekleştiriliyor.

Kuzeydoğu Rum Kalkınma Ajansının (KUDAKA) desteğiyle “Katıksız Taşı Natürel Enerji ile İşliyoruz” projesi kapsamında fabrikanın çatısına tahminî 9 kamer ilk çağ panelleri yerleştirildi. 300 kilovat zindelik üretim kapasitesine ehil herkes yardımıyla hem fabrikanın enerji ihtiyacı karşılanıyor hem birlikte çok elektrik satılarak dirimsel elde ediliyor.

“Fabrikamızın sunma iri maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız”

Bayburt TSO Başkanı Süleyman Seyhan, AA muhabirine, 2017’dahi kente kazandırılan fabrikada, yörede çıkartılan natürel taşların işlenerek ihraç edildiğini, 35 kişinin da istihdamının sağlandığını söyledi.

Fabrikanın yönetim kurulu üyesi da olan Seyhan, fabrikanın enerji maliyetlerini hafifletmek adına güzeşte sene KUDAKA’ya, “Doğal Taşı Doğal Erke ile İşliyoruz” adı ile proje sunduklarını rapor ederek, şöyle konuştu:

“Bu projeyi tamamen fabrikamıza kazandırdık. Erke maliyetini sıfıra indirdik. Bunun yanı sıra tükettiğimiz enerji kadar da dirimlik elde ediyoruz. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansları Umumi Müdürü Sulh Yeniçeri’ye ve KUDAKA’ya çok teşekkürname ediyorum. Fabrikamızın arz balaban maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız.

Aylık giderlerimiz, iştirakçi maaşları, hayatiyet ve doğal gaz maliyeti. Fabrikamızın mahiye tükettiği cümbüş tutarı yaklaşık 100 -110 bin lira civarında. Bunu tarih enerji sisteminden gelen destekle karşılıyoruz. Buna ekleyerek maaş 90 ile 100 bin teklik beyninde dahi dirimlik elde ediyoruz.”

“Maliyetlerimizi minimize ederek rekabet gücümüzü artırıyoruz”

Fabrikanın Genel Müdürü İsmail Ceylan bile fabrikanın, katıksız taş rezervleri itibarıyla ensesi kalın olan yöreye bakım etmesi amacıyla kurulduğunu ve tekmil kapasite çalıştığını belirtti.

Enerjinin, uran için çokça mefret maliyet unsuru olduğuna dikkati çeken vurgulayan Ceylan, “Şu anda tığ dahi fabrikamızda güneş enerjisinden yararlanma ediyoruz. Bu bize iki kabil ulama sağlıyor. Kullandığımız elektriği oradan sağlıyoruz, artanını da satıyoruz. Yani hem enerjiyi oradan kullanmış oluyoruz, de dünyalık kazanıyoruz. Bu bizim üzere haddinden fazla majör etken. Maliyetlerimizi minimize ederek rekabet gücümüzü artırıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ahu, bölgeye bakım eden fabrikanın gündeş teknolojiyle donatıldığını anlatarak, maliyetleri da bu enerji politikalarıyla minimize ettiklerini söyledi.Share: