Martir kardeşinin mezarını 28 yıldır haftada aynı gelerek temizliyor: Kardeşimle konuşacağım çokça şeyler vardı

Hakkari Hususi Harekat Ekip Komutanlığı’nda askerliğini yaptığı tam çığ felaketi sonucu 12 cebe arkadaşıyla birlikte martir düşen Mete Kari’un Çayıryolu Köyünde mevcut mezarına 28 yıldır eğlenceli olarak gelen Abi Intikal Kari, kardeşiyle buluşarak, dertleşiyor. Ahenkli namına seçme hafta sonu, özge günlerde birlikte vesile buldukça soluğu mezarlıkta kayran Okur, kardeşinin mezarına toz kondurmuyor.

TEMİZ KALMASI İÇİN YAPTIĞINI AÇIKLADI

Kardeşinin mezarının bulunduğu kısıntı ayrımsız bile ziyaretçiler üzere bank koyan Okuyucu, “Bank koymamdaki amacım köye mevrut yaşlılar mezar ziyaretinde oturacak saha bulamıyorlar. Ben üstelik yaşlılarımızın mülakat sonrası dinlenip, dualarını okuması üzere bank koydum. Hem özlük ölülerine okurlar hem bile geçe şehitimize dua ederler diye düşüncesiyle hakeza benzeri madde yaptım” dedi. Bir zamanda mezarın bulunduğu yerdeki âdeta alanı parke taşıyla döşeyen Okur, banka oturmak isteyenlere zorlamasız sağlayarak, mezarın etrafının saf kalması amacıyla böyle bir girişimde bulunduğunu kaydetti.

“HER ZİYARETİMDE KARDEŞİMLE KONUŞUYORUM”

Kardeşiyle aralarında 1 yaş olduğunu ve koşa gibi büyüdüklerini belirten Kari, gelişigüzel ziyaretinde kardeşiyle dertleştiklerini, konuşacak çokça şeyin olduğunu vurguladı. Okuyucu, ağır ezgi kendisine geldiği ve mezarın bakımlarını 28 yıldır yorulmadan, severek yaptığını belirterek “28 sene oldu, 28 yıldır her hafta sonu geliyorum. Bayrağını değiştiriyorum, mezarını temizliyorum, bakım yapıyorum. Oturuyorum, dertleşiyorum, kardeşimle konuşacağım haddinden fazla şeyler vardı. Tıpkı gözyaşı var aramızda ama koşa gibi büyümüştük” dedi.

“MEZARIN YANINA BANK KOYDU”

Kardeşiyle yârenlik edebileceği, mezarlığa mevrut ziyaretçilerin soluklanabileceği tıpkı meydan yapmayı uzun zamandır aklından geçiren Okur, geçen sene kardeşinin mezarının yanına bank koyduğunu dile getirerek, “Kardeşimle muhabbet edebileceğim adamakıllı bire bir kayran yapmayı düşündüm, bire bir şeyler yapmak istedim. parke döşedim, bank yaptım oraya yegâne. Hafta sonları geliyorum sabah köye, oturuyorum burada kardeşimle muhabbet edip, Bayburt’a dönüyorum. Bu bankı yapmamdaki benzeri ayrıksı gaye ise köyümüzün yaşlıları Kur’an okumaya geliyorlar mezarlıkta oturacak meydan bulamadıkları üzere tartı çekiyorlardı, onlar üzere birlikte hakeza tıpkısı husus yapmayı düşündüm” şeklinde konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Şehitlerin unutulmaması hatırlatmasında bulunan Kari, “Şehitlerimizi unutmayalım, gelip geçe vakit kaybetmeden bir Fatiha okumakla yetinmeyelim, gelip bir görüşme edelim, mezarında tıpkı yarım var mı diyerek bakalım. Yalnız şehit Mete Okuyucu amacıyla geçerli değil bu dediklerim, bütün şehitlerimizin mezarlarının bakımlarının yapılması zaruri. Şehitlerimize, eren hatıralarına erbap çıkalım. Elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışalım” ifadelerini kullandı. Mezarı başında dua ederek ziyaretini bitiren Okur, ‘Şehitler Ölmez Yurt Bölünmez’ diyerek sözlerine son verdi.Share: