Kastamonulu müteşebbis sel felaketinden etkilendi modüler gündüz enerjisi panelleri üretti

Kastamonu’da benzeri girişimci, Bozkurt’ta sabık yılki hâkim felaketi sonrası yaşanan erke ihtiyacından yola çıkarak parçalı güneş enerjisi panelleri üretti.

Kastamonu’dahi düzenlilik almaç sistemleri konusunda iş yeri bulunan Kerami Koçmar, 11 Ağustos 2021 yılındaki yeğin felaketinin arkası sıra sıra enerjisi sistemleriyle ilgilendiren çalışmalara başladı.

Koçmar, tarih enerjisi panellerini parçalı ayla getirerek, taşınması ve kurulumu dümdüz “erke direkleri” oluşturdu.

“Erke direkleri”nin içini ise görüntü aktarımı yapabilen sistemler ve bataryalar ile güçlendiren Koçmar, benzeri günce dolumla beş dönme kıvrak çalışabilen tavzih, müşteri ve şarj ünitesi sistemi üretti.

Türkiye Patent ve Işaret Kurumundan nişancı alan Koçmar, ürettiği “enerji direkleri”nden birini Kastamonu Itimat Müdürlüğüne imtihan amaçlı verdi.

Ürün, kazaların sıklıkla yaşandığı Gün Batısı Çevre Yolu Kavşağı’nda Kent Düzenlilik Hile Sistemi’nde (KGYS) kestirmece iki mahiye testi başarıyla tamamladı.

Kerami Koçmar, AA muhabirine, “Felakette arkadaşlarımız ‘Keşke çırağ ışığı kadar bire bir ışığımız, iki telsizin haberleşebileceği büyüklüğünde bir enerjimiz olsaydı’ dedi. Biz de bu sürecin arkası sıra, ‘İlimiz, ülkemiz ve dünya için neler yapabiliriz?’ dedik. Ekibimle birlikte bu sistemi üretmeye başladık.” dedi.

Ürettikleri ürünü herhangi bir çeşit metin albeni koşulunda denediklerini anlatan Koçmar, şöyle konuştu:

“Yeryüzü kötü şartlarda sıra ışığından cıvıltı üretmeye başladık. Bunu dahi amudi yapıda ve modüler yapıda yaptık. Aynı yıldır bütün testlerimiz bitti. İlk ilk tavzih ile başladık. Şita şartlarında, tıpkı günlük enerjiyle, tek gün görmeksizin beş günlük aydınlatmayı sağladık. Bunun devamında bizim bu ürünümüzün daha karmaşık olabileceği düşüncesiyle AR-GE’ye devam ettik. Elan sonra görüntüleme sistemlerini birlikte çalıştırmayı başardık. Bunu Kastamonu’üstelik yağışlı ve bildirme kötü çekicilik şartlarında KGYS (Kent Asayiş Hile Sistemi) düzeyinde denemesini yaptık. Tığ güneşle ve zaman ışığıyla erke toplayan benzeri rekiz ürettik ve bunun AR-GE’sini yaptık ve patentini aldık, evcil istihsal adına şu anda kullanıma sunmaya hazırız.”

“Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz”

Ürünün kurulumunun çokça ameliye olduğunu tabir eden Koçmar, “Güneşin ve periyot ışığının ulaştığı temas yerde, kanalizasyon yahut internetten tamamen özgür, kazısız, güneşle ve aydınlıkla çalışabilen tıpkısı herkes ürettik. Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz. Elem türlü, köy girişi cins, örtüsüz düz türlü. Gündüz ve dönüş ışığının olduğu temas yerde tığ enerji üretmeye hazırız.” diyerek konuştu.

Geliştirdikleri ürünün yükleme istasyonu yerine kullanılabileceğini üstelik belirten Koçmar, “Orman yangınlarımız oluyor. Ormanlardaki dronların şarj ünitesi kabil. Kablosuz aktarım yapabiliyor. ” diye konuştu.

Ürünle büyük tıpkı firmanın ilgilendiğini anlatan Koçmar, üretime devam ettiklerini kaydetti.Share: