Tosya’da çeltik hasadı başladı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 8 bin 500 dekar alanda çeltik hasadına başlandı.

Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının kurulduğu ilçede üretilen çeltikten tahminî 6 bin ton rekolte bekleniyor.

Ilgaz Dağları’ndan mevrut kar sularıyla sönümsüz Devrez Çayı’ndan sulanan çeltik tarlalarında, coğrafi işaretli Sarıkılçık pirincinin yanı sıra, Yaşar, Maratelli, Osmancık-97 ve Ede çeşitleri dahi üretiliyor.

Çeltik üretilen köylerden Çevlik köyünün muhtarı Yırtıkça Zerrin, AA muhabirine, köylerinde bin dönüm arazide çeltik üretimi yaptıklarını söyledi.

Mayıs ayında ektikleri çeltiği ilkgüz ayında hasat ettiklerini tamlayan Soluk, şunları kaydetti:

“Ben bu işi 25 yıldır yapıyorum. Köyümüzdeki çeltik tarlalarından tahminî 700 ton çeltik bekliyoruz. Tosya’mızda şu anda 8 bin dönüm civarında çeltik ekiliyor. Henüz öncelerde 23 bin dönüm civarında çeltik ekiliyordu. Susuzluktan belde çeltik ekimi azaldı. Bu sorunumuza tıpkısı reçete bulunmasını bekliyoruz.”

Yetiştirici Faruk Buyraz üstelik çeltik hasadına başladıklarını anlatarak, “Bir Nice aşamadan sonra hasat zamanı geldiğinde biçer ile çeltiği biçiyoruz. Allah’a şükür ürünümüz gayet bol.” diye niteleyerek konuştu.

Yetiştirici Yaşar Doğan ise 24 dönüm alanda çeltik ürettiğini belirterek, karışık domuzlarının tarlalarına beis verdiğini bu konuda ilaç alınmasını istediklerini söyledi.Share: