Kaba suların “tanıt avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Inanma Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliğinde işyar “kurbağa adamlar” diye tabir edilen balık adam polisler, akarsu altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve hâkim olayları kabil haddinden fazla farklı alanlarda elektrik yürütüyor.

Amirlik bünyesinde memur 8 balık adam polis güçleri ve 6 “sefine adamı”, su altındaki mukavemetli görevlerini herhangi bir iklim koşulunda yürütebilmek üzere ahenkli şekilde alıştırma ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini daim formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde okkalı cıvıltı yürütüyor.

En kalın mücahede yaptıkları Seyhan Nehri’nin bile kayran saha tütsülü ve kaba olmasından dünya “aynasız suların beyyine avcıları” yerine anılan balık adam polisler, Adana’nın yanı sıra Hatay ve Osmaniye’yi üstelik havi baskı sahalarında görev yapıyor.

Gece saatlerinde birlikte plonjon yapabilen grup, akarsu altındaki delillerin bulunması, gark tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve başat olayları kabilinden çok ayrımlı alanlarda ruh yürüterek Güvenlik Müdürlüğüne kısık katıyor.

“Suya atılan suç delillerini arıyoruz”

Dalgıç polislerden Oktay Yüzsüz, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Inanma Genel Müdürlüğü aracılığıyla yazılı ve buluşma sınavı ile metin fiziki testlere bağımlı tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ait teknolojik gelişmeleri de yakından takip ettiklerini vurgulayan Arsız, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların donmuş bedenlerini çıkarmak. Suya atılmış suç delillerini arıyoruz ve celal büyüklerinin geçişi esnasında güreşçi köprüsü, şerh kadar yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘aynasız suların kanıt avcıları’ deniyor”

Polis memuru Oktay Oytan dahi tahminî 3 yıldır “kurbağa adam” namına fariza yaptığını rapor ederek, “Güven Teşkilatının bu seçkin biriminde çalıştığım üzere gelgel duyuyorum. İşimiz âdeta tahakküm. Bu branşa uygun olmak üzere sağlam sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin hiçbir şekilde iltimasları olmuyor ve en gani şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri dahi suya atılan yanlışlık delillerini nüfuz etmek. Suçluların evvel özellikle aklına gelen molekül, suya atık delillerin çıkarılamayacağı, fakat teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘bed suların tanıt avcıları’ denmektedir, tek şekilde hiçbir delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın su yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz ortada düz alır. Gemilerin madun karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, uyuşturucu maddelerinin teşhisi ve çıkartılması dahi bizim görevimiz.”

Polis Güçleri memurlarından Erdoğan Özcan de gark vakalarına cebin toplumu dahi bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada en çokça göreve çıktığımız anons gark vakası. Özellikle 7-17 yaş grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Güven Müdürlüğü adına onları ücretsiz şekilde sunma yakın yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek üzere elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: