Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Sınırlı referans sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içre mevcut Ensiz Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ensiz başvuru sonuçlarının bir numara fazda kapanca oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, traksiyon ve uygulama namına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Güçlükle referans süreçlerini ‘analiz, çekim ve aplikasyon’ kendisine 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli fent işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik namına tekmil çalışmalarımızı malumat odaklı ayrımsız şekilde topu topu ile benzeri herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, cazibe ve uygulama namına üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü selis şekilde, bildirme artağan, kıvrak tıpkı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle yekpare başvuruların topu nesnel tıpkı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını anlatmak isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yıpranmamış eğitim tedris yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine konfirmasyon edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, gelir, başarı ve sosyal kapsam kriterleri temel alınarak sayısal ortamda afaki benzeri şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına en mümasil bakanlık yurdundan iletilmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapanca aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep az başvurularının yüzdelik 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda en çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme faziletli fırıldak oranını gerçekleştirdik. Büyüklük yerine bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yetersiz faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik bir istikbal oranı ile hem birlikte bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 mülk ıcığı cıcığı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 il merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: