Himmet ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Bayburt’ta konuştu: (1)

Çalışma ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak bir sevap politikası, toplumsal siyasa projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz.” dedi.

Bilimci, YANLIŞSIZ Tümen Bayburt İl Başkanlığında planlı, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Doğru Site Buluşmaları Bayburt” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, son zamanlarda pahalılık sorununu fora etmek üzere uğraştıklarını söyledi.

Dünyanın seçme tarafında olan enflasyonun Türkiye’yi daha çok etkilediğini belirten Bilim Adamı, “Hastalık bizi daha fazla etkiledi? Zira külliyen petrolde, doğal gazda dışa bağımlı tıpkı ülkeyiz. Yüz yıldır yapılmayan şeyi deminden yapıyoruz, nedir? Nükleer üretim yapıyoruz, nükleer erke ile Türkiye’yi bakir tanıştıracağız. Tanıştırdığımız ant dışa bağımlılığımız henüz azalacak. İlk kere gaz bulduk, saf gazı inşallah martta Türkiye’dahi hizmete sokacağız, soktuğumuz ant Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı elan azalacaktır. farklı çokça öz.” diyerek konuştu.

Bilimci, Yusufeli Barajı’nın gelişmemiş süre evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldığını anımsatarak, “Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının getirdiği ilave ayrımsız maliyet var. Yaklaşık maliyet 50 milyar dolar. Onun amacıyla Türk ekonomisinde bu 50 bilyon doların meydana getirdiği olumsuz bire bir takı var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyüdükçe sav nakız kabiliyeti kalan benzeri ülkedir”

Bazen kişilerin, “Bozukluk enflasyon Almanya’de bu büyüklüğünde değil?” diyerek sorduğuna belen fail Âlim, şu değerlendirmede bulundu:

“Almanya’dahi bile yetiştirici fiyatlarında enflasyonun yüzde 35’in konusunda çıktığını söyleyeyim bu arada bile ama sebep o kadar değil, bunun amacıyla o kadar değil. Çünkü burada maliyetler çok faziletkâr, maliyetlerin esas girdisi birlikte iblağ altyapısı, onun maliyeti yani yer yağı, tabii gazın dışında bütün enerji üretimi, zindelik üretiminin da dışa tabi olması. Bunları dışa bağımlılıktan kurtardıkça, yavaş yavaş bu projeleri devreye soktukça Türkiye ilerlemeye devam edecek ama Türkiye’nin hep bu pahal şartlara karşın başardığı tıpkı şey var, Türkiye ekonomisi büyümeye bitmeme ediyor.”

Bilimci, “Türkiye büyüdükçe sevgili hal kabiliyeti artan ayrımsız ülkedir.” ifadesini kullanarak, “Türkiye, 1 trilyon dolarlık ayrımsız ekonomiye akıllıcasına, onun eşiğindedir, ilerledikçe sav nakız kabiliyeti artacaktır. Bunun tezelden yansıyan, gündelik hayatımızda tezelden hissedilen neticesi nedir? İstihdam yaratmasıdır büyümenin. Türkiye’nin hesaplı büyümesi, yaklaşık 1 milyondan çok yıl sonu bakımından istihdam yaratacaktır, tahminimiz 1 milyon 100 bin, 1 milyon 200 bin olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin istihdam yaratarak, büyüyerek bu sorunu aşacağının altını çizen Bilgin, şöyle devam etti:

“Amma bu sorunun benzeri bambaşka yönü bile şudur, çalışanların, bağan dirimlik gruplarının korunmasıdır. Ben alelhusus kendi Bakanlığımızla ilgilendiren bunu söylüyorum. Tığ çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak benzeri ecir politikası, sosyal politika projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz. Neler bunlar, geçtiğimiz dönemde hesap adına asgari ücreti yüzde 80’nin üzerinde artırdık. Ehliyetli oldu mu? Olmadı. Zaman baştan ele alıyoruz. Ferda Minimal Ecir Komisyonumuz toplanacak, toplantıdan bilahare üstelik yeniden varılan noktayı, inşallah uzlaşma noktasını buluruz, değerlendireceğiz ve bire bir karara varacağız. Varacağımız kararı daha önceki dahi birkaç defa belirttim. İş verenlerimizin ödeyebileceği amma emekçilerimizin bayındır kan alabileceği rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz o, onu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Sorunları çözerek ileriye akla yatkın yürüyen aynı Türkiye var”

Bilimci, ayrıksı tıpkısı meselenin da emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) denilen açık tıpkısı kitleyi ilgili sav olduğuna dikkati çekerek, “Bu, 8 Ilkgüz 1999’dan bugüne gelen tıpkı maslahat, bunu de çözüyoruz. Bu etraflı uğraşılarla hal aşamasına gelmiştir çünkü bir nice meselenin boyutu vardır. Finansal boyutunun dışında birlikte ustalık boyutları vardır, onları dahi halletmek üzereyiz, onları da bu ay içerisinde çözdükten sonraları Meclisimizin gündeminde yer alacağını planlıyoruz.” diyerek konuştu.

Sorunları çözerek ileriye akla yatkın yürüyen bire bir Türkiye olduğunu vurgulayan Bilgin, şunları kaydetti:

“2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken da ekonomisi büyüyen, içtimai sorunlarını çözen, içtimai yöntem yaklaşımıyla toplumun bütün kesimlerini özellikle çalışan, emekçi, mütekait ve kısır kesimlerini, sağlık dağılımından daha düşük sağlık alanları destekleyerek onları yukarıya doğru tırmandıracak tıpkı içtimai politika yaklaşımıyla ülkü çözüyoruz. Bizim ecir politikamız da buna dayanmaktadır, minimum ecir politikamız de bu stratejiye dayanmaktadır. Bildirme altta ücretleri yukarıya akıllıcasına tırmandırmak, yukarıdakileri daha yukarıya tırmandırmak, zımnında ücretlilerin milli gelirden aldığı payı bırakmak, siyasetimizin özetini böyle yapabiliriz.”

(Sürecek)

Share: