Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Erzincan’daki “2023’e Doğru Site Buluşmaları” programında konuştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm hedeflerini 50 milyon gezmen ve 44 bilyon dolar dirimsel yerine revize ettiklerini belirtti.

Bakan Ersoy, Erzincan’daki İpekyolu Toplumsal Tesisleri’nde planlı “2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile Türkiye’nin dünyada forma konuma süzülmek istediğini söyledi.

Türkiye’nin bu yolda geçmiş adımlarını Togg’un üretime geçmesiyle atmaya başladığını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Eke olan söylemler ama söylemler büyüklüğünde icraatlar, eylemler ve sonuçlar de şanlı. Türkiye yaptığı söylemleri, planları sonuçlandıran bir devlet. Cumhurbaşkanı’mızın 20 yıllık icraatları sırasında bunları çok kalın görmeye alıştığımız ve hedeflere inandığımız aynı Türkiye yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonunda yeni hedefler konuldu ve bu hedeflere inşallah hızlı şekilde ülkemiz ulaşacak. Teknolojide, savunma ekonomisinde, sanayide, hars ve sanatta, eğitimde bu anlayış çerçevesinde elbirliği ile kenetlenerek adımlarımızı akıllıca şeklide atarak inşallah gerçekleştireceğiz.”

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy, turizmdeki hedeflerle ilişik şunları kaydetti:

“Hedeflerimizi haddizatında iki kat aştık. 42 milyon gezgin, 35 bilyon dolar gelirle başladık. Bir Numara hedefimiz oydu. Yılbaşından sonradan Karadeniz’da zıt gelişmeler oldu ama onlara karşın almış olduğumuz önlemler kapsamında bırakın geriye akıllıcasına rötuşlu etmeyi, ileriye akıllıca biz revizyon yaptık. 42 milyon seyyah hedefimizi, 47 milyon turist ve 37 bilyon dolar sağlık kendisine üst yönde revize ettik. Türkiye 2018 sonrasında ayrımsız takip değişikliğine gitti ve hele turizm konusunda bütün devletten değil, imdi hususi sektörle heybet bu arada tanıtım ika stratejisi ile çokça aheste ayrımsız tanıtım başlattık.”

“Turizmde yıpranmamış tasavvur, 50 milyon seyyah, 44 milyar dolar dirimsel”

Ersoy, salgın olmasına karşın meydanlık vermeden süreci akilane değerlendirerek bilcümle dünyaya Türkiye’nin tanıtımını yaygınlaştırdıklarını belirterek, turizm hedeflerini arttırmaya bitmeme edeceklerini dile getirdi.

Artık Türk Gelgel Yolları’nın uçtuğu gelişigüzel destinasyonu maksat kendisine belirlediklerini anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Turizm çeşitliliği bu periyot vaatlerimiz ortada gerçekleşiyordu ve şu anda dünyanın 330 noktasından 330 şehrinden amut uçuşların olduğu bir turizm programı kapsamında hedefleri artırmaya bitmeme ediyoruz. İkinci öğün aynı revize yaptık. 42 milyon gezmen hedefimizi 47’ye, ikinci yol birlikte demincek 50 milyon seyyah, 44 milyar dolar sağlık kendisine yine revize ettik. İnşallah ego bu yıl sonu olan hedefimizi da aşacağımıza inanıyorum. Teşrinievvel kocaoğlan verileri berenarı dolgunca gidiyor. Ekim kocaoğlan çözümlenmek amacıyla ve ocak sonu kabilinden açıklanacak. Ama bize veriler rastgele tahril kapısından geldiği için takip ika şansını buluyoruz.”

Teşrinievvel ayı genelinde Türkiye turizmin en ferah yıl olduğu 2019’dan çokça daha çok yolcu ağırlama şansı yakaladıklarını belirten Ersoy, “Kasım ve fasıla ayları üstelik bu şekilde geçerse biz 50 milyon seyyar hedefimizi gine fevk makul revize ederiz diye niteleyerek düşünüyorum.” dedi.

Ersoy, Ergan Dağı Ski Merkezi’ne otel yapılması üstüne da “Ergan Dağı üstünlük ve yükselti kendisine avantajlı. Gelişigüzel değil üstelik serbest şümullü kendisine Valiliğimiz, belediyemizin otel üstüne çalışması var. Ama tığ banal şiddetli kompleksi şeklinde planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Detaylı müddet kar küsurat aynı havza olduğu için yatırım yapmaya ayar. İlk etapta bütçe ayırarak projesini tamamlamayı düşünüyoruz. Gelişmemiş sürede benzeri proje yapıp sonrasında üstelik o projeyi hayata geçirme üzere benzeri görüşümüz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Turistik Maşrık Ekspresi seferleri aralıkta başlıyor

Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin çatlak ayında tekrar başlayacağını ifade eden Ersoy, konuyla ilişkin Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı ile görüştüklerini aktardı.

Programa AK Tümen Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Şarap, AK Fırka MKYK Üyesi Ahmet Gündoğdu, AK Öğür İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, partililer, sivil cemiyet temsilcileri katıldı.

Bakan Ersoy, elan sonraları beraberindekilerle yer merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: