Görgülü Adnan Sezgin: Ülkenin İçinde Bulunduğu Iktisadi ve Toplumsal Genişlik, Milli Güvenliğimizi Örselemektedir

İYİ Fırka Işıklı Saylav Görgülü Adnan Sezgin, TBMM Umumi Kurulu’nda, “Ülkenin zarfında bulunduğu hesaplı ve sosyal kapsam, milli güvenliğimizi örselemektedir. Milli düzenlilik kavramını bahane ederek ve yarattığı hissiyatı iç siyaset saikiyle sömürme edip demokrasiyi burmak, dejenere aynı anlayıştır. Cumhuriyet’in değerleri ve demokratlık iptal edildikçe, despotizm öne çıktıkça sistemik benzeri milli asayiş sorunu yaratılmış olur” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün Cumhurbaşkanlığı ile sınırlanmış kuruluşların bütçesi görüşülüyor. Görüşmelerde İYİ Öğür Grubu yerine alay düzlük Entelektüel Saylav Görgülü Adnan Sezgin, şöyle konuştu:

“İktidarın tutumunun ve politikalarının ülkede ve bölgede istikrar reprodüksiyon, öngörme ve inhibütör olma yeteneklerinin zayıflamasıyla alay malay milli güvenliğimiz haddinden fazla tahrip olmuştur. Milli asayiş, milli savunmayı aşan bire bir alanı kapsamaktadır. Milli savunmanın ötesinde, sivil defans, ekonomik ve içtimai kalkınma, millî tutum politikaları, ülfet, demokratlık ve bunları taşıyan kurumlar, uluslararası onur kabilinden milli güvenlikle direkt irtibatlı, milli güvenliği etkileyen ve ondan etkilenen alanları kapsar. Maalesef bu fasılların birçoğu viran durumdadır. Iktisat kalıpsız kıyafetsiz haldedir. İktidarın 2008-2018 arasındaki tahaccüm oranı takkadak yüzde 3,8 olmuştur. Bundan sonraki gün daha birlikte kötüdür ve nedeni, pandemiden ziyade bir tane koca rejimi ve ekonomi politikalarıdır. Sağlık ve servet eşitsizliği korkutucu boyutlara varmıştır. Ülkenin ortamında bulunduğu ekonomik ve içtimai buut, milli güvenliğimizi örselemektedir. Milli asayiş kavramını vesile ederek ve yarattığı hissiyatı iç politika saikiyle istismar yazar demokrasiyi burmak, münhezim aynı anlayıştır. Cumhuriyet’in değerleri ve el erki iptal edildikçe, despotluk öne çıktıkça sistemik benzeri milli asayiş sorunu yaratılmış peki.

“İKTİDAR, MİLLİ ÇIKAR İLKESİNDEN UZAKLAŞMIŞTIR. ŞİMDİ İSE TAKKADAK İKTİDARI ISTIRDAT ARAYIŞI VARDIR”

Milli güvenliğimizi kostik hataların yapılmasının arkasında, iktidarın dünyaya yanlış bakışı yatmaktadır. İktidar, ideolojiyle, hezeyanla, rüfeka hayalleriyle yaklaşmıştır. zaman zaman ulus kavramını unutmuş, ümmet kavramı üzerinden adisyon yapmıştır. Milli yarar ilkesinden uzaklaşmıştır. Deminden ise sadece iktidarı kurtarma arayışı vardır.

“SEÇİM HESAPLARIYLA ÜLKENİN YALNIZ BUGÜNÜNE ZARAR VERİLMİYOR, GELECEĞİ DAHI TEHLİKEYE ATILIYOR”

Türkiye’nin bildirme mehabetli milli güvenlik sorunlarından biri, uluslararası ilişkilere dair kararların adeta sistematik şekilde, adeta iç politikaya endeksli tıpkısı şekilde alınmasıdır. Intihap hesaplarıyla ülkenin vakit kaybetmeden bugününe beis verilmiyor, geleceği de tehlikeye atılıyor. Tek adam rejimi, benzeri milli asayiş meselesidir. İktidarın uluslararası ilişkilerdeki yanlışlarının ülkemize, milli güvenliğimize büyük maliyetleri, ağırbaşlı kazançlı sonuçları olmuştur. Birçok ülkeyle ilişkilerimiz bozulmuştur. Türkiye hem Orta Gün Doğusu’birlikte hem dahi Şarki Akdeniz’dahi köşeye sıkışmıştır.

“21. YÜZYILIN ‘TÜRKİYE YÜZYILI’ OLMASI İDDİASI, BULUNAN İKTİDARLA ABES BİR VAATTİR”

21. yüzyılın ‘Türkiye Yüzyılı’ olması iddiası, kâin iktidarla gereksiz benzeri vaattir. Seçimden sonra çöz ve dış politikalarımızda atacağımız adımlarla ülkemizin itibarını yeniden yükseltecek ve milli güvenliğimizi millî çıkarlarımız doğrultusunda yeniden güçlendireceğiz.”

Share: