Gelibolu Yarımadası’nda Şahinbey Belediyesince yenilenen 4 şehitlik ziyarete açıldı

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ecdadın bize emaneti ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine fehmetmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim sunma ehemmiyet verdiğimiz konuların başında geliyor.” dedi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Gaziantep Şahinbey Belediyesi ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığınca yenilenen Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıç Bayırı ve Tığ Öz şehitliklerinin ziyarete açılması dolayısıyla tören düzenlendi.

Vekil Ersoy, Albayrak Sırtı Şehitliği’ndeki törende yaptığı konuşmada, kahramanlıklarıyla tarihin akışını muhavvil, ülkenin istiklali ve istikbali amacıyla göğsünü koruma eden ecdadın şehitliklerine ilişik bölgedeki diriltme çalışmasının tamamlandığını söyledi.

Cennet vatanı gönül fail ecdadın hatırasını neşelendirmek üzere ne yapılsa tam olmayacağını belirten Ersoy, “Onlara layık olabilmek ve ecdadın bize emaneti ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çakozlamak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim en ehemmiyet verdiğimiz konuların başında geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ersoy, şehitliklerin düzenlemesini muktedir olmak amacıyla sınırların belirlenmesini geçmiş girişim yerine değerlendirdiklerini bildirdi.

mezar taşı tasarımında “şehitlerin kefenlenmeden üniformalarıyla defnedilmesi” detayı

Söz konusu 4 şehitlikte yapılan düzentileme için bilgi veren Ersoy şunları kaydetti:

“Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda dönemin Harita Komutanı Şevki Kâmil aracılığıyla hazırlanan 1/5000 ölçekli Çanakkale Tahkimat Haritası’nda yerleri işaretli olan şüheda kabristanını günümüz peyk görüntüleri ile örtüştürdük. Bu belirlenen alanda jeoradar taraması yapılarak belirgi sınırlarını netleştirdik. Bu kadem bizim en hassasiyetle değerlendirdiğimiz adımdı. Sonrasında şehitliklerimizin, vahdetin yani tıpkı olmanın sembolü olan andız ağaçları ile kasaba düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu oluşum eden Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Tığ Bayırı ve Kılıç Öz’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde belirtilen anıt modelini kullandık. Anıt tasarımında ay baht ile Allah’ın 99 adından biri olan değme şeyi gören ve seçme şeye tanık olan anlamındaki ‘Eş-Şehid’ ismini nakşettik. hece taşı tasarımında dünyada makro makbul nizami düzen yöntemini kaldırmak istemedik. Buna eşit harp meydanında yaşanan kahramanlıkları düşünerek şehitlerin şehit düştükleri yere ‘kefenlenmeden bulunan üniformalarıyla defnedilmelerini’ temsil fail aynı düzeni yeğleme ettik.”

Ersoy, Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olan bu bölgelerde hem yokluk hem dahi yedi cihana alın savaşçı alp askerlerin, hümayun tıpkı vatan ve koca ayrımsız gün bıraktığını vurguladı.

Süngü Bayırı Şehitliği’nde 589, Albayrak Sırtı Şehitliği’nde 968, Tığ Bayırı Şehitliği’nde 1131 ve Tığ Öz’dahi 41 şehidin olduğunu bildiklerini nâkil “Burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten başta Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve yekpare şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları hayat dolu, mekanları behişt olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Desteklerinden ufuk Şahinbey Şehremini Mehmet Tahmazoğlu ve ekibine teşekkürname eden Ersoy, “Ülkesini dost, şike bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan çekicilik duyan herkesi buraları müzakere etmeye nida ediyorum. Evlatları olan ailelerden özellikle bu ziyarete çocuklarını dahi getirmelerini ve majör tarihimizi onlara anlatmalarını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

YANLIŞSIZ Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu birlikte katılımcılara seslenme etti.

Törene Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AK Fırka Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Rasim Yaldız, Argıt ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ile sair ilgililer katıldı.Share: