BAKAN ERSOY, ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLİK AÇILIŞINA KATILDI

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eceabat ilçesinde vabeste Tarihi Alan’de Gaziantep’in Şahinbey kaymakamlık belediyesi tarafından diriltme ettirilen Albayrak Sırtı, Süngübayırı, Kılıçbayırı ve Kılıçdere şehitliklerinin açılışını gerçekleştirdi. Törene, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, AK Fırka Ekip Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Gaye, Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı. Utanmak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasim, Kuran-ı Alicenap tilaveti ve şehitler için edilen dua ile devam etti.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZİN İHYASI, BİZİM ARZ EHEMMIYET VERDİĞİMİZ KONULARIN BAŞINDA GELİYOR’

Türkiye’nin istiklali ve istikbali üzere göğsünü esirgeme edenlerin şehitliklerine ilgili diriltme çalışmasının tamamlandığını belirten Icra Vekili Ersoy, “Öncelikle tefhim etmek isterim ki bizlere bu cennet vatanı yaşama fail ecdadımıza hangi yapsak az. Onlara müstahak olabilmek ve ecdadın bize emaneti ülkemizi, modern medeniyetler seviyesine hissetmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim en ehemmiyet verdiğimiz konuların başında geliyor. Şehitliklerimizin düzenlemesini muktedir olmak için ‘sınırların belirlenmesini’ önceki etap yerine değerlendiriyoruz. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bile dönemin Harita Komutanı Şevki Vakur tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Çanakkale Tahkimat Haritası’nda yerleri işaretli olan şüheda kabristanını günümüz uydu görüntüleri ile örtüştürdük. Bu belirlenen alanda jeoradar taraması yapılarak bulgu sınırlarını netleştirdik. Bu kadem bizim hassasiyetle değerlendirdiğimiz adımdı. Sonrasında şehitliklerimizin, ‘vahdet’in yani ‘benzeri olmanın’ sembolü olan andız ağaçları ile çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu teşkil eden Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıç Bayırı ve Kılıç Dere’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde belirtilen abide modelini kullandık. Abide tasarımında kamer-talih ile Allah’ın 99 adından biri olan her şeyi gören ve temas şeye tanık olan anlamındaki ‘Eş-Şehid’ ismini nakşettik. hece taşı tasarımında dünyada enli makbul ‘nizami düzen’ yöntemini temizlemek istemedik. Buna fiyat savaş meydanında yaşanan kahramanlıkları fikren; şehitlerin martir düştükleri yere ‘kefenlenmeden kâin üniformalarıyla defnedilmelerini’ külah fail ayrımsız düzeni yeğleme ettik” dedi.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZ 19 AĞUSTOS TARİHİNDEN SONRALARI DE HALKIMIZIN ZİYARETİNE AÇILACAK’

Çanakkale Savaşları’nda 7 cihana karşı savaşan kahraman askerlerin bize mutlu tıpkı yurt ve yüce tıpkısı gündüz bıraktığını söyleyen Vekil Ersoy, “Süngü Bayırı Şehitliğimizde 589 askerimiz, Albayrak Sırtı Şehitliği’nde 968 askerimiz, Kılıç Bayırı Şehitliği’nde bin 131 ve Tığ Dere’dahi 41 şehidimizin olduğunu biliyoruz. Toplamda burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve birlik şehitlerimizi yağmur ve minnetle anıyorum. Ruhları cıvıl cıvıl mekanları behişt olsun. Bu şehitliklerimiz 19 Ağustos tarihinden sonralari de halkımızın ziyaretine açılacak. Ülkesini muhip, aldatma bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan çekicilik duyan herkesi buraları konuşma etmeye çağırma ediyorum. Evlatları olan ailelerden özellikle bu ziyarete çocuklarını dahi getirmelerini ve büyük tarihimizi onlara anlatmalarını murat ediyorum. Tarihe müteveccih bu görevimizi namına getirmede bizlere desteklerini esirgemeyen Gaziantep Şahinbey Şehremaneti Başkanımız ve ekibine de teşekkürname ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Programda konuşan Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Çanakkale’bile ecdadımızın sergilediği irtibat, beraberlik ve el birliği, milletimize hem zaferi getirmiş, hem Kurtuluş Savaşımız için lüzumlu olan cesareti ve mücadele ruhunu vermiş hem dahi o günden bu güne milletimize benzer olmuştur” dedi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı konuşmada, “Tarihin akışının değiştiği ve 1900’lü yılların başında kararan ülke ufuklarında tıpkısı şafağın söktüğü ayrık benzeri yurt parçasındayız. Çanakkale Tarihi Düzlük’dayız. Buradaki o fedakarlığın, yurt, millet ve şerif değerler söz konusu olunca yapılan fedakarlığın zirveye çıkma açık olan Çanakkale ruhunun zade olduğu bu topraklardayız. 100 yıldan bu yana bu topraklarda hala savaşın izlerinin olduğu tıpkı vatan parçasındayız. Şu anda tezyifkâr çok ateşli ve ulvi benzeri göreve yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Tümen Grup Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan dahi “Gaziler diyarından, şehitler diyarına adıyla ortaya koyulan adamakıllı aynı çalışmanın meyvesini yaşıyoruz. Gaziler diyarından şehitler diyarına olan köprünün çokça manidar bir törenindeyiz. Bura çok özel benzeri yerey. Çanakkalemizle hususi bir gelgel duyuyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Vekil Ersoy ve beraberindekilerin ihya edilen şehitliklere karanfil bırakmasıyla merasim sona erdi.Share: