Gaziantep ruzname haberleri… Icra Vekili Varank, Gaziantep’te

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘GAP oldukça ölçekli sulama işleri programı Gaziantep projeleri’ imza törenine katıldı. Vekil Varank, 75 milyon liraya mülk olacak olan sulama projesi ile 103 bin dekar alanın yeniden sulanmaya başlayacağını söyledi.

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, değişik inceleme ve açılış törenlerine süzülmek amacıyla Gaziantep’e geldi. İlk yerine Gaziantep Valiliği’ni müzakere fail Nazır Varank, burada Vali Davut Gül’den kente ait bilgiler aldı. Bakan Varank, elan sonradan valilikte planlı ‘GAP oldukça ölçekli sulama işleri programı Gaziantep projeleri’ imza törenine katıldı. Çarkıt Türe Bakanı Abdulhamit Gül’ün üstelik katıldığı törende; GAP İdaresi Başkanı Hasan Maral, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delice protokol imzaladı.

İmza töreninin arkası sıra gazetecilere açıklama fail Bakan Mustafa Varank, Gaziantep’e derece katacak projelerin imza töreni ve açılışları üzere kente geldiğini söyledi. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gelişigüzel yerli kalkınmadan da mesul bakanlık konumuna geldiğini vurgulayan Bakan Varank, “Hangi emretmek bu; tığ kalkınma ajanslarımızla, mıntıka kalkınma idarelerimizle şehirleri, üste ilçeleri değerlendiriyoruz, o şehirlere o ilçelere projeler geliştirip yerel paydaşlarımızla gelişigüzel o projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.Protokolü imzalanan proje ile Gaziantep’te tarımsal kitap kalitesi ve veriminin artacağını dile getiren Nazır Varank, şöyle konuştu:

“İmzasını attığımız sulama projesi, ayrımsız ekincilik kenti olan Gaziantep’in tarımda ürün kalitesini ve verimliliğini artıracak. Henüz önce Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey ilçelerinin sulamalarının yenilenmesiyle ilgili hem başkanımız hem valimiz bize gelmişlerdi, GAP İdaresi’nden projelerin desteklenerek bölgedeki çiftçilerin sulama kanallarının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu söylemişlerdi. Biz bile GAP İdarimizle projeyi çalıştık. Demincek burada 75 milyon liralık tıpkı projeden bahsediyoruz, bunun 60 milyon lirasını GAP İdaresi namına biz karşılayacağız ve 103 bin dekarlık toprak gene doğru tıpkı şekilde sulanmaya başlayacak. Oradaki çiftçilerimiz ürünlerini artıracaklar, zirai mülhak değeri artırmış olacağız. İnşallah bunun yanında ayrımlı sulama projelerini gene belediye başkanımız ve valimizle çalışıyoruz. GAP İdaremiz ve kalkınma ajansımızla bu projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Buradan sıra erke santrali açılışına gideceğiz. Orada de zirai sulamada girdi maliyetlerini düşüren neşelilik maliyetlerini düşüren devir enerji santralimizin 5 megavatlık önceki etabının açılışını yapacağız. Tabi Gaziantep bizi fahri hemşehrisi yapmıştı gelişigüzel hangi kadar ben kendimi birincil hemşehri görsem de seçkin site olduğu üzere Gaziantep’e da hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu şehir banal yatırımın, hizmetin en güzelini türe ediyor. Şimdiye büyüklüğünde mevki ekonomisine verdiği katkıları önümüzdeki dönemde katlayarak temdit potansiyeline sahip bir şehrimiz. Onun üzere buraya yapılan beher yatırım aşağılık misliyle melfuf derece namına hem şehrimize hem ülkemize dönebiliyor. Bu 75 milyon liralık sulama projesi doğru güzel olsun.”

Share: