Erzurumlu Ayşe öğretmen Süvari Okçuluk Türkiye Şampiyonası finaline pinti hazırlanıyor

Erzurumlu öğretmen Ayşe Ferişte Okur, Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finalinde rakiplerini geride bırakarak hem madalya almayı hem birlikte milli takıma seçilmeyi hedefliyor.

Çocuk yaşlarda atlara bağ duyan ve bunu tutkuya dönüştüren 41 yaşındaki derslik öğretmeni Okuyucu, Erzurum’da kurduğu Kızılelma Geleneksel Sporları Atlı Okçuluk Kulübünde tıpkı zamanda anadan görme Türk sporlarını yaşatmanın uğraşını veriyor.

Eski milli judocu olan Okuyucu, erkek ve kadınların tıpkısı kategoride yarıştığı bulunmaz spor dallarından süvari okçuluktaki başarısıyla dahi adından meze ettiriyor.

Daha ilk katıldığı şampiyonalarda kadınlarda Türkiye birinciliği, kompozit sıralamalarında ise ilk 10’a giriş başarısı gösteren Kari, 9-21 Ilkgüz arasında Afyonkarahisar ve Kayseri’üstelik iki ayaklı düzenlenecek Türkiye şampiyonası finallerine ekti hazırlanıyor.

At üzerinde ve yerde günde koşa antrenmanla organizasyona hazırlanan Okur, şampiyonada bir numara olmayı ve milli takıma seçilmeyi amaçlıyor.

Öğretmen Okur, AA muhabirine, “Boksör” adlı atıyla günde çift egzersiz yaptığını söyledi.

“Türkiye’nin en bereketli 40 okçusu ile düet finalde yarışacağız”

Madalya kazanıp milli takıma seçilmek istediğini tabir eden Okur, “Ülkemizi ve ay kemiksiz şike bayrağımızı judo branşında olduğu gibi süvari okçulukta de açıklamak istiyorum.” dedi.

Yakın zamanda dünyaevine girdiğinden bahseden Kari, şöyle konuştu:

“Veriş haset düğünüm yapıldı amma ben salı günü atın üzerindeydim. Eşim birlikte bunu esen olsun anlayışla karşılıyor. Siz oku yayı tıpkı dolaşma bırakırsanız, o sizi 10 dönme bırakır. Bu yarışmalar üstelik bizim için gerçekten çok koskocaman. O yüzden biraz balayı sürecimizi aksattık ve antrparantez balayımız atın sırtında geçiyor. Türkiye Şampiyonası önce yarışmalarında kararlama 350 büyüklüğünde sportmen ile biz bu startı aldık. Rastgele yarışmada yüzdelik 30-50 civarında sportmen elendi. Şu an Türkiye’nin bildirme dolgunca 40 okçusu ile düet finalde yarışacağız ve bunlar arasından milli bando seçilmesi olacak. Yarışmada, avrat eş tuhaf 40 gönül var. Bu nüsha içerisinde 4 bayanız ve 36 koca sporcu ile yarışacağız. Bittabi bu üstelik Türk kadını hesabına değer donör aynı genişlik.”

Kadınlar namına kendilerinden tehlikesiz olduklarını anlatan Kari, sükse amacıyla elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Share: