Anonsör ve gazeteci Halit Kıvanma, 97 yaşında yaşamını yitirdi

Bir döneme mühür vuran aksakal sunucu ve gazeteci Halit Övünme, 97 yaşında hayatını kaybetti. Becerikli sunucu, benzeri süredir hastalıkla boğuşuyordu.

ACI HABERİ OĞLU VERDİ

Acı haberi Halit Övünme’ın oğlu Ümit Kıvanç içtimai medya hesabından yaptığı paylaşımla verdi. Paylaşımında Beklenti Övünç, “Halit Iftihar’ı kaybettik. Bizimle alay malay sevenlerinin üstelik başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, gün ortası namazından sonradan Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, bire bir mezarlığa defnedilecek” ifadelerini kullandı.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

1925 doğumlu Halit Iftihar, ölçülü öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, faziletkâr öğrenimini İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi’nde tamamladı. 3 ay kadar Siirt- Kozluk (demin Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Çevirici, Özgürlük, Güneş başta tutmak için muhtelif gazete ve dergilerde yazar ve hoşgörülü yerine eğin düzem görevler aldı.

1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile alay malay Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Tıpkı yıla mail İngiliz yapıt kuruluşu BBC’dahi çalıştı. Türkiye’üstelik radyo ve göstergeç yayıncılığının gelişmesinde şanlı katkıları olan Kıvanma, Türk televizyonculuğunda birçok “geçmiş”mağara adamı oldu. Olimpiyatlar ve balaban arsıulusal karşılaşmalarda sunucu yerine fariza aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan evvel Türk spikerdir. 10 FIFA Acun Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

UZUN YILLAR TRT’DE FARIZA YAPTI

Uzun yıllar TRT’da firez-müzakere, çalgı canlılık programları sunan Halit Kıvanma, 23 April Millî Irade ve Bala Bayramları’nın üstelik elzem sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Yavru Şenliği’ni sunan Halit Kıvanma, serbest ayrımsız hayran kitlesine kavuştu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda haddinden fazla sayıda dinleti ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Bir Tane kanallı günlerin efsanevi sunucusu Halit Övünç, NTV Yayınlarından sâdır “Tele Safir” ünlü kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te bire bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve ayrıksı kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üstünde bağış aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla karşılaşma spikerliğine veda etti. Edip, spiker, sanat adamı adına kabul edilen Halit Iftihar, Türk halkına akman tıpkı Türkçe ile etkili ve eğitici çalışmaları ile bakım vermesinden periferi Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi aracılığıyla Kariyer Dalında nazik ödüle müstahak görüldü.

Iftihar, NTV televizyonunda münasebet günleri Halit Övünme’la Ustalar, NTV Radyo’de ahzüita sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor’de Ayak Topu Aynı Amor adlı programları sundu. Koyu bire bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanma, Fenerbahçe TV’da Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Bakir Yüzyılı adlı konuşma programlarını üstelik sundu. Halit Kıvanma, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur ünlü kitabın bile yazarıdır. Iftihar, artist Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını dokunaklı ve lezzetli yanlarıyla anlatmaktadır.

Share: