Elbistan’ın içme suyu sorununu Samsun çözüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi taharri-kurtarma ekipleri kıran bölgesinde hep 19 kişiyi depresyon altından kurtarırken, SASKİ ekipleri ise Elbistan’ın içmece suyu sorununu çözüyor.

Kahramanmaraş merkezli adına meydana mevrut ve 10 ili etkileyen iki şişman zelzele sonrasında serian kıran bölgesine vasıl Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına tutkun ekipler, evvel günden bu yana kontrol-kurtarma çalışmalarında balaban gösteriş oynadı. Enkaz altındaki vatandaşlara ulaşabilmek amacıyla uğraş fail ekipler; 2’si bala ve 2’si bebek tutmak üzere toplam 19 kişiyi esen adına çıkarmayı başardı.

35 personel 5 açkı ile bölgede fariza yapan Samsun itfaiyesi akıbet yerine depremden 160 saat sonradan göçük altından bire bir temel ve kızını sağ namına kurtardı. Hatay Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 4 eğik ayrımsız binanın enkazı altında mütezayit temel ve kızı itfaiye ekiplerinin 4 saat süren çalışmasıyla sağ yerine çıkarıldı. Kurtarma çalışmalarını yakından strateji ederek sık sık bölgedeki ekiplerle irtibatta olan Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, “İnanılmaz kurtuluşlara şahitlik ediyoruz. Ekiplerimiz vatandaşlarımızı yetişmek amacıyla çok balaban aynı mücadele verdi. İtfaiye ekibimiz hareket bölgesine ulaştığı andan itibaren toplamda 19 kişiyi enkazdan sıhhatli kendisine çıkarmayı başardı. Istirdat çalışmaları sırasında zamana cebin yarışan, üste öz canını hiçe sayarak gerileme altından çıkarmayı başardı. İnanılmaz kurtuluşlara bilcümle beraber tanıklık ettik. İnşallah bundan sonrada mebzul istihbarat gelmeye bitmeme edecektir” dedi.

SASKİ Elbistan’birlikte akarsu sorununu çözüyor

Depremin önceki gününden itibaren ekiplerini kıyamet bölgesine atıf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi 162 açacak ve 340 personelle çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler müteharrik mutfak, temiz su temini, erke ihtiyacı, yardımların dağıtımı üzere çalışmalarla depremden kötülük gören insanlara destek olurken SASKİ ekipleri üstelik bölgenin içmece suyu sorununu nakız noktasında çalışıyor. Ekiplerce hatlarda oluşan arızaların giderilmesi, cümbüş kesintisi zımnında baypas kalan pompa istasyonlarının jeneratörler sayesinde çalıştırılması kabilinden bir nice konuda çalışmalar yapıldı.

Bölgeye giderek çalışmaların koordinasyonunu sağlayan Büyükşehir Belediyesi Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi(SASKİ) Umumi Müdürü Bahattin Izdıraplı, “İçme suyu ustalarımız, pompa ustalarımız, mühendislerimiz burada canla başla fariza yapıyor. Su altında noksan olan Elbistan ilçesinin anne feyiz merkezinde pompa ve motorlarla ilgili arızaları giderdik. Ardından bin, 4 bin ve 5 bin titrem olan 3 şerha depoya akarsu verdik. Depolarımız şu anda kırcı. AFAD ile eş güdüm içre enkaz altında olmayan şebekelere su verdik. AFAD’ın yönlendirmesiyle şehre ağır ağır hem su veriyor hem da arızaları gideriyoruz. AFAD’dan gelecek onay ile gelişigüzel biraz aktarılma süresince Elbistan’ın tamamına suyu verip tamirlerini yapacağız. Şimdilik tankerlerimizle alay malay çerge kurulan alanlara, hastanelere, bölgedeki okullara içmece suyu temin ediyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan icraat için vukuf vermeye bitmeme eden Bahattin Kederli, “Tıpkısı taraftan dahi vidanjörlerle alay malay kanalizasyon temizlik çalışması yapıyoruz. Oba kentlerin olduğu tuvaletlerin tasarruf suyunu ulaşmak üzere nehirden iki ayrı noktaya balık adam pompalar ve klorlama tesisleri ile gelişigüzel gezici borazan hatları çekip kullanıma sunduk. Bizim buradaki çalışmalarımızı hırçın etkileyen tek husus havanın antipatik olması. Yalın geceleri nakıs 18 dereceye kadar düşüyor. Bundan hava üstelik içmece suyu tankerlerimizin ve vidanjörlerimizin pompaları ile vanaları donuyor. Onların çözülmesi noktasında birlikte cidal veriyoruz. Antlaşma kaybımıza bozukluk oluyor amma çabuk aynı şekilde aşıp hizmete devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

İhtiyaç olan kül bölgelerde temiz su sağladıklarını rapor eden Başbuğ Mustafa Çıpa, “Elbistan’ın akarsu sorununu fora etmek için SASKİ ekiplerimiz 7/24 çalışmalarına devam ediyor. İlgili kurumlarla daima yerine koordinasyon halinde olan ekiplerimiz, canlılık erke ihtiyacına iri ölçüde hal bulurken; Elbistan ilçesinin yüzde 70’inin akarsu sorununu çözdü. Köylerin de yüzde 95’ine su verildi. İlçede su verilmeyen yüzdelik 30’luk kısımda üstelik arama istirdat çalışmaları devam ediyor. AFAD ile sonsuz teşrikimesai içerisindeyiz. Icraat tamamlanır tamamlanmaz oralara birlikte suyu vereceğiz” ifadelerini kullandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: