Samsun’dan depremzedelere müzaheret seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara Samsun’dan yardımlar devam ediyor.

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde mevcut Yeşilyurt Çipo Polat Fabrikası ile Yeşilyurt Limanı’nı pres sahipleri depremzedeler için 4 tır battaniye, azık maddesi ve 2 bin 500 ekmeği facia bölgelerine gönderdi.

Ayrıca yaraların sarılması üzere 1 milyon lira Türk Kızılay’ına 2 milyon lira de AFAD’a bağışta bulunan işletmeciler müstacel ihtiyaç mahsus taşımalık ve cümbüşlü tuvaletleri da depremzedeler için kıyamet bölgelerine gönderme etti.

Samsun’bile temizlik malzemeleri üretilen Atakum Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi depremzedeler için 1 titrem hıfzıssıhha malzemesini kıyamet bölgelerine gönderdi.

Tekkeköy Belediyesi’nin sarsıntı bölgesindeki afetzedelerin yaralarını kullanmak amacıyla başlattığı müzaheret seferberliği ile ilçe genelinde toplanılan yardımlar ayrıştırılarak tırlara yükleniyor.

İlçeden uğurlanan 3 tırla kıran bölgesine soba, ısıtıcı, odun ve su kadar müzaheret malzemeleri taşındı. Elbistan’a ulaşan tırdaki malzemeler Mehmetçiklerin destekleriyle indirilerek depremden etkilenen insanlara dağıtıldı. Gezgin tuvaletler ve konteynerlerden oluşan tıpkısı sair kafile birlikte facia bölgesine gönderildi.

Canik Belediyesi vasıtasıyla ilçede başlatılan arkalama kampanyasında depremzedelere müzaheret edebilmek için vatandaşlar seferber oldu. Vatandaşlar vasıtasıyla şehremaneti arkalama kabul noktalarına getirilen ve ekiplere teslim edilen arkalama malzemeleri, uray personelleri ve gönüllü vatandaşlar eliyle amade hale getirilerek tırlara yüklendi. Besin, içmece suyu, battaniye, kışlık giyim, çağa maması, çağa bezi, hıfzıssıhha ve katışıksızlık malzemeleri ilkin girmek amacıyla birçok insancasına müzaheret malzemelerinin yer aldığı tırlar, kafileler halinde Canik Belediyesi aracılığıyla AFAD koordinesinde hareket bölgesinde gönderildi. Canik Belediyesi tarafından depremin ilk gününden bu yana bölgeye 14 kafilede 50 tır arkalama gönderildi.

Canikli vatandaşlar eliyle deprem bölgesine yürümek için bağışlanan konteyner, soba, istinas kovaları, odun ve kömürler Canik Belediyesi marifetiyle depremzedelere ulaştırdı. Canik’ten zelzele bölgesine ulaştırılan yardımlar AFAD koordinasyonunda depremden etkilenen vatandaşlara dağıtıldı.

Sarsıntı bölgesinde çalışmaların koordine benzeri şekilde sürdürüldüğü tabir fail Canik Şehremini İbrahim Sandıkçı, “Ülkemizi derinden yaralayan depremden etkilenen vatandaşlarımız üzere çalışmalarımızı bölgede okkalı tıpkısı şekilde sürdürüyoruz. Canik Belediyesi Taharri Istirdat (CAK) ekiplerimiz bölgede çalışmalarına bitmeme ediyor. Taharri ve istirdat ekiplerinin bölgede gerçekleştirdiği koyu çalışmalarla inşallah depremden etkilenen kamu şehirlerimizden güzelce haberler alamaya, bitmeme edeceğiz. Belediyemizden sevk ettiğimiz iş makinaları bölgede deli dolu olarak fariza yapıyor. İlçemizde arkalama seferberliğimize bindi veren vatandaşlarımızın bizlere can ettiği yardımları koordineli bir şekilde depremzedelere ulaştırıyoruz. Alelhusus hareket bölgesinde şita şartları olması gerekseme mahsus soba, ısıtıcı, odun ve kömür sevkiyatlarımızı sürdürüyoruz. Allah’ın izniyle temas ve el birliği ile bu metin günleri bütün gelişigüzel atlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Alaçam

Alaçam Kaymakamlığı Toplumsal Teavün ve el birliği tarafından organize edilen arkalama kampanyası kapsamında yer köylerden toplanan odunlar Gökçeboğaz ilkokulu bahçesinde getirildi. Vatandaşlar marifetiyle hazırlanan 10 titrem çuvallanmış odun ve ve 9 titrem çıra 2 kamyona yüklenerek hareket bölgesine gönderildi.

Yardım kampanyasının sürdürüldüğü ilçede “İmece usulü ile Alaçam Bir Tane Üst” diye desteklerinin süreceğini belirttiler.

19 Mayıs

19 Mayıs Kaymakamlığı ve 19 Mayıs Belediyesi organizasyonunda başlatılan yardım kampanyaları kapsamında, vatandaşlar besin, göstermek, saflık malzemeleri, ısıtıcı ve soba kabil işaret yardımlarında bulunuyor. İlçe sakinleri antrparantez yakacak odun bile gerçekleştirme etti. Çuvallanan odunlar ve arkalama malzemeleri kamyonlara yükleyerek sarsıntı bölgesine gönderildi.

Kavak

11 yaşındaki bala velespit almak için biriktirdiği parasını depremzedelere yolladı

Samsun’un Kavak ilçesinde canlı 11 yaşındaki Rüya Gezek, bisiklet ahzetmek için biriktirdiği 500 lirasını kavanozu ile gelişigüzel depremzedelere bağışladı.

Tatarmuslu Mahallesi cami imamı Mahir Sezgen’in yanına giden 5. dershane öğrencisi Gezek, “Hocam hayalimdeki bisikleti alabilmek üzere bu kavanozda 500 teklik biriktirdim. Ama bisiklet almaya param yetmiyor. Onun amacıyla bu biriktirdiğim 500 lirayı depremzede kardeşlerime geri bırakmak istiyorum.” diyerek dünyalık biriktirdiği kavanozu tasdik etti.

Sezgen ve Gezek Kavak İlçe Müftülüğüne gelerek, içerisinde 500 teklik olan kavanozu afetzedelere bağışlanmak üzere görevlilere verdi.

Kavak Müftüsü Yakup Bayır ile Müftülük Selen Istihzar ve Kontrol Memuru Afad İlçe Koordinatörü İlhan Özkan’ın ilerleyen günlerde Imge Gezek’e istediği bisikleti almayı planladıkları öğrenildi.

Ladik

Pikolo Derneği zelzele bölgesinde yaraları sarıyor

Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, Arsıulusal Himmet Örgütü (ILO) ile Pikolo Eğitim Firez Deneyimsizlik ve Spor Kulübü Derneği (Pikolo) depremzedelerin yardımına koşuyor.

Mevsimlik işçilerin çocuklarının hem terbiye alanındaki eksiklerini izale hem bile içtimai faaliyetlerle uyumlu ara geçirme imkanı uydurmak amacıyla kurulan cemiyet, depremden etkilenen çocuklara etkinlikler yarmak amacıyla kıyamet bölgelerine gitti.

Pikolo Derneği Başkanı Haysiyet Torun, depremzede çocuklara tıpkı nebze hayır olabilmek üzere yola çıktıklarını dile getirdi. Depremzede ailelerin yaralarını elde etmek üzere hep takım adına akım ettiklerini bildiren Torun, “Yavru işçilerimize terbiye veren derneğimiz çocuklarımızı ve ailelerini bekâr bırakamazdı. Şu an bakımından 40 personel, 1 tır, 1 kamyon, 3 minibüs, 4 binek aracımızla öncelikli bizim eğitim verdiğimiz çocuklar ve aileleri almak için kemirmek çadırları kurduk .Temel besin, soba, çul, battaniye, deri, zatî hijyen, apotr ekipman desteği ile depremzedelerin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Share: