Elazığ haberleri! Beyaz Zehir ocağındaki patlamada 4 sakinini kaybeden köyde üzüntü bilge

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait beyaz zehir ocağındaki patlamada 4 maden işçisi sakinini kaybeden Bartın’ın Amasra ilçesine merbut Makaracı köyünde kaygı yaşanıyor.

Büyük çoğunluğu madenden emekli olanların yaşadığı Makaracı köyünün sakinlerinden Rahman Özçelik, Gökhan Mercan Balığı, Gürdal Serenli ve Mustafa Fert Saika, maden ocağındaki patlamada hayatını kaybetti.

Maden işçilerinin cenazeleri, köyde toprağa verildi. Patlamada 4 sakinini toprağa veren Makaracı köyünde ise gam hakim.

Köy muhtarı Mustafa Keder, AA muhabirine, 200 haneli köyde 520 kişinin yaşadığını söyledi.

Köy halkının genelinin madencilikle uğraştığını belirten Bulut, “Serencam Amasra patlamasında köyümde 4 şehidim var. İki şehidim Serenli Mahallesi’nde; bunlar Gürdal Serenli ve Mustafa Birey Yıldırım. Üçüncü şehidim Şekil Mahallesi’nde Rahman Özçelik, dördüncü şehidim de Kökyol Mahallesi’nden Gökhan Mercan’dı. Bir yegâne o (Gökhan) evliydi, 2 çocuğu var.” diye niteleyerek konuştu.

Endişe, duygularını şu sözlerle paylaştı:

“Bütünü mebzul insanlardı, dolgunca çocuklardı. Keşki şehitlerimiz olmasaydı. Burada bu cıvıl cıvıl toplanmasaydı. Elan güzelce şekilde toplansaydık, iyi olurdu. Takdiri ilahi böyleymiş. İşçilerimiz çok gençti. İçinde askere gitmemiş insanlarımız vardı. Mustafa Birey, parasını ödeyip askeriye yapacaktı. Ödediydi parasını ama felek değilmiş.”

Mustafa Fert’ın dayısının Güneydoğu’bile önceleri martir düştüğü ifade eden Keder, “Bu üstelik martir oldu. Bizim üzere tahakküm, ocak amacıyla daha print.” dedi.

Bekar olanların tezevvüç etmek amacıyla madende çalıştıklarını belirten Keder, madene işçi alındığında esasen köyden başvuranların çıkacağını, hizmet etmek zorunda olduklarını kaydetti.

Çok yanık olduklarını dile getiren Endişe, kaderlerinin böyle olduğunu, vasıtasız tıpkısı özdek gelmediğini sözlerine ekledi.

Share: