Dünyanın sunu etraflı diri insanlarından biri! Bitlisli Zaro Ağa’nın hikayesi şaşırtıyor

Türkiye’nin arz mufassal güçlü insanlarının ki olduğu çokça merak ediliyor. Bu listede anca tıpkı âdemoğlu var kim hoppadak Türkiye’de değil, dünyada bile yaşı nedeniyle çok konuşulan isimlerden biri. İşte o sima meşhur “Zaro Ağa…”

DOKTORUN AHIRET YOLCULUĞU BELGESİNE DAYANDIRILIYOR

Zaro Koca, doktorun ölüm belgesine dayanarak 160 yaşında öldüğü argüman edilen, Türkiye’nin arz ince hararetli insanı ve bazı ecnebi kaynaklara bakarak ise dünyanın arz etraflı zinde beş altı kişisinden biridir.

29 KAT EVLENDİĞİ SÖYLENİYOR

İddialara göre Zaro Ağa, 10 Osmanlı padişahı, 28 veziriazam, 1 reisicumhur, 5 başvekil görmüş, 6 savaşa munzam ve gâh kaynaklara bakarak yedi, ara sıra kaynaklara göre 13, ayrıksı bir kaynağa göre ise 29 kat evlenmiştir. Beşi kız, sekizi ayvaz 13 çocuğu ile 29 torunu olmuştur.

ZARO AĞA’NIN DIRIMLIK

Zaro Ağabey, bazen kaynaklara bakarak 1774, gâh kaynaklara göreyse 1777’de Bitlis, Mutki, Kayran Mahallesi’nde doğmuştur. 18. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul’a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Beşiktaş, Ortaköy Camii ve Tophane Nusretiye Camii inşaatlarında çalışmıştır. Elli yaşlarında etraflı yıllar İstanbul Hamal Topluluğu’nun başında kalmıştır. Elan sonraları operatör Tehlikesiz Bey’in şehreminiği vaktiyle uray serhademelliğine getirilmiş ve bu vaziyeti ölümüne kadar sürdürmüştür. Böylece son günlerini İstanbul’birlikte geçirmiştir ve burada ölmüştür. Ölümüne yakın ise kapıcılık yapmıştır.

DÜNYA BASINININ MIHRAK NOKTASI

Acun basının odak noktası olmuş ve dünyanın sunma etraflı faal insanı namına 1925’te İtalya’yı, 1930’bile ispirto karşıtı tıpkısı derneğin daveti üzerine Yunanistan’dan hareket ederek Amerika’yı, 1931’de İngiltere’yi konuşma etmiştir. Tek tümen döneminde, Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti marifeti ile bire bir reklam kampanyası organize edilerek Zaro Ağabey’dan yararlanma edilmiştir. Ayrımsız yüzünde Zaro Koca’nın iki avrat ortasında duran resmi farklı yüzünde ise “Kim Zaro Ağabey kabilinden Türk üzümü ve fındığı yerse zeytinyağı ve İzmir inciri ile hazım sistemini harekete geçirirse onun üzere bu yaşta zinde peki.” ibaresi kâin kartpostallar Macaristan’bile dört dile çevrilerek birlik dünyaya dağıtılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ile iki el karşılaşmış, kadınlara çokça aşkın türe verdiğinden yakınmıştır.

ZARO AĞA’NIN ÖLÜMÜ

Zaro Ağa, 29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi’nde öldü. Yapılan otopside Zaro Ağabey’nın berenarı ince yaşamasına rağmen tüberküloz, his büyümesi, beyinde emboli ve üç böbreklilik kabilinden afiyet sorunlarına cemaat olduğu belirlendi. Şişli Etfal Hastanesi başhekimi Rıfat Hamdi’nin açıklamasına göre Zaro Koca, ölümünden önce 162 yaşında olduğunu söylemişti.8 Mezarı Eyüpsultan kabristanındadır. Pierre Loti Kahvesi’ne çıkan yokuşun ortalarında, yolun ikiye ayrıldığı yerde, sol taraftadır. Hamidi başlıklı çukur taşında “Bitlisli Şemsi Ağabey oğlu 160 yaşında ölen Zaro Koca’nın ruhuna Fatiha” ifadesi kayran almaktadır.

Share: