Dominant felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda köprü düz yazı ediliyor

Hâkim felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşa ediliyor

BARTIN – Bartın’de 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen baskın afetinde Yenihan mevkiindeki Koca deresi azılı, öz yatağı çevresindeki evlerin antre katlarını su basarken Bartın- Karabük karayolunun yaklaşık 30 metrelik bölümü çökmüştü. Kişi deresinin debi hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi amacıyla bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Garp Karadeniz bölgesinde faal olan kuvvetli sağanak yağışlar taşkınlara neden olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine sınırlanmış Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki mert deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Dere yatağına andıran noktadaki evlerin giriş katları sular altında kalmıştı.

Başat afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından güzeşte menfezler yenilenerek kere gene ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Ayvaz deresi suyunu Gökırmak’a taşıyan ve Bartın-Karabük karayolunun altından güzeşte menfezlerin eş afetlerde tıkanabileceği ve yeniden taşkınlara defa açabileceği değerlendirilerek bölgeye güreşçi köprüsü inşa edilmesine değişmeyen verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe topluluk olacak güreşçi köprüsü inşası amacıyla çalışmalara başlandı. Köprü çalışmaları dolayısıyla Bartın-Karabük karayolunda ulaşım kontrollü adına servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan baskın afetinde erkek deresinin taşması sonucu evlerini su basan ve komşularının yardımıyla hayata tutunan havza sakinlerinden 39 yaşındaki Özlenti Ergün, “Yaşanan selde Mert deresi dediğimiz mevkideki su, deredeki daha geçmiş bulunan küşat yataklarının suyu almamasından etraf dereden taşarak bizim evimizin üstünden esbak bulunmakta ve bizi mağdur etmiş bulunmakta. Henüz sonra yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada bir köprü ihtiyacı zade olup buraya şu dakika köprü çalışması yapılıyor. Bizde bunu izlem ediyoruz. Bayağı üstelik çabuk bir şekilde çalışmalar ilerliyor. İnşallah ayrımsız daha böyle tıpkısı afetin yaşanmaması üzere burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre benzeri köprü namına söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz kim ehliyetli olacak. Bize bu şekilde aynı henüz mağdurluk yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde üstelik mahalle sakinleri ve farklı zir tarafta mevcut familya ve haneler amacıyla haddinden fazla iyi olacağını düşünüyoruz. Yaklaşık 2 kamer süresince biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve diğer kademe sakinleri için haddinden fazla müspet tıpkı emek oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti bir daha yaşamak istemiyoruz. Umarım tıpkısı henüz da Cenabıhak kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve rekiz kirişli namına inşa edilecek köprünün tahminî 2 ay süresince tamamlanması bekleniyor.

Share: