Denizli’de sakıt helikopterin enkazı kaldırıldı

Denizli’nin Çardak ilçesinde 2 Moskof’un öldüğü, 2’si Türk, 3’ü Moskof 5 kişinin yaralandığı cuşiş söndürme helikopteri kazasının yaşandığı alanda araştırmalar tamamlanarak enkaz kaldırıldı.

Havalimanı ile Acıgöl arasındaki araziye 21 Eylül’de düşen, Türk Albeni Kurumu ile MGI gelişim ortaklığında kiralanan Rusya kökenli RA-31591 pöçük numaralı KA32 diye adlandırılan helikopterin gerileme alanında uzman incelemeleri tamamlandı.

Helikopter ve parçaların, vinç sebebiyle inceden inceye kaldırılarak tıra yüklendikten bilahare Ankara’ya satılmak üzere yola çıktığı öğrenildi.

Kazanın peşi sıra Denizli Şevket Hastanesinde otama altına alınan ustalık personel Kenan Fazilet taburcu edilerek memleketine döndü.

Öte yandan teknik personel Ömer Kaan Şarap ve personel havari pilot Egor Turkov’un alışılagelen serviste, efe uçman İlya İvesenkho ve uçuş teknisyeni Georgii Onvnvchın kilolu bakımdaki tedavilerinin devam ettiği belirtildi.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına müdahale için Kastamonu’daki Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğünden 21 Eylül’de saat 13.21’de havalanan yangın sönüm helikopteri, saat 16.10 sıralarında Çardak Hava Meydanı ile Acıgöl arasında kaymakamlık kırıma uğramıştı.

Düşen hararet helikopterinde Rusya uyruklu uçuş mühendisi Aleksandr İakovlev ile uçuş teknisyeni Alexey Volkov hayatını kaybetmiş, Türk vatandaşı beceri personel Ömer Kaan Çakır ile Kenan Fazilet, Acımasız vatandaşları yiğit tayyareci İlya İvesenkho, uçuş teknisyeni Georgii Onvnvchın ve apotr uçucu Egor Turkov yaralanmıştı.

Share: