Cumhuriyet’in ilanına tanıklık eden Sabiha öğretmenin yüzyıllık gururu

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’teki Konya ziyareti sırasında çekilen fotoğrafta yer kayran ve Şişman Önder’in isteği üzerine öğretmen olan Sabiha Özar, ilanına tanıklık ettiği Cumhuriyet Altını’in 99. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

İzmir’in Dikili ilçesinde oğlu Ersun Özar ile cıvıl cıvıl ve 1 Ekim’da 107’nci gözyaşı gününü kutlayan Sabiha Özar, yaşına karşın dimdik ve kıpırdak yapısıyla konuklarını ağırlıyor.

Davet edildiği programlara gücü yettiğince katılmaya müteharrik Özar, evinde ağırladığı gençlere anılarını anlatıyor.

100 yıl önceki hatıraları mazi yaşanmış kabil anlatan Özar, Cumhuriyet Altını’in ilanından Atatürk ile karşılaşmalarına çokça sayıda enteresan anısını aktarıyor.

Konya’birlikte dünyaya gelen, Bursa Sarıklı Okulundan çıkışlı yerine öğretmenliğe girişim atan Özar, Anadolu’nun farklı illerinde genç nesilleri esermek üzere 42 yıl çalıştıktan sonradan mütekait oldu.

Özar’ın hayatı, Atatürk ile 22 Mart 1923’teki Konya ziyareti sırasında karşılaşmasıyla değişti. Atatürk’ün, başını okşayarak verdiği “Okuyup sarıklı ol.” tavsiyesini namına getirmeye değişmeyen veren Özar, Iri Önder’i, Ankara’dahi ortaokul öğrencisiyken Cumhuriyet Altını’in 10. yıl törenlerine katıldığı sırada ve sarıklı okulunda eğitim gördüğü Bursa’üstelik Merinos Fabrikasının açılışında dahi rüyet fırsatı buldu.

“Tümce aydınlık içindeydi”

AA muhabirine Cumhuriyet Altını’in car edildiği dönemle ait anılarını anlatan Özar, Cumhuriyet Altını rejimine geçileceğinin sinyallerinin daha önceden verildiğine bel etti.

Özar, “Cümle daha çok biliyordu. Atatürk, Erzurum’dahi ‘Halk iradesi kurulacak.’ dedi. ‘Ya istiklal evet ölüm.’ dedi. ‘Bunun üzere çıkıyorum.’ dedi. Cumhuriyet car edildi. Atatürk, Meclis’te konuşuyor. Reisicumhur yapıyorlar. Ondan sonradan 101 bütünüyle atışı, heyecanlar, temas vadi fevkaladeydi.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Altını’in ilanı amacıyla Atatürk’e minnettar olduklarını belirten Özar, tanık olduğu bayramlar zarfında Ankara’bile Mostra Kız Ortaokulu öğrencisiyken katıldığı Cumhuriyet’in 10. yılı kutlamalarını unutamadığını dile getirdi. Özar, şöyle konuştu:

“Çarkıt Divan binasının uğrunda tak kuruldu. Atatürk’ün mecmu karşısında duruyorduk. 10. Yıl Nutku’nu okudu. Ağladığımı hatırlıyorum. Bilcümle bütün, askerler, ellerinde fenerlerle sokakları dolaştı. ‘Yaşasın Mustafa Eksiksizlik.’, ’10 yılda 15 milyon tendürüst yarattık seçkin yaşta.’ diye niteleyerek halk, sözleri şarkı namına söylüyor. Sabaha kadar kimesne uyumadı. Cümle ışıklı içindeydi.”

Atatürk’ün namına verdiği “Hoca ol.” tavsiyesinin benzeri öngörünün işareti olduğunu söyleyen Özar, o tarihte ortada meslek olmamasına rağmen 6 yaşındaki aynı kızdan hoca olup milleti aydınlatmasını istemenin eğitime sunulan önemi gösterdiğini kaydetti.

Aşılamaya çalıştığı bu milli duyguyla bir cesamet kuran Atatürk’ün eş eş eşitliğine de daima vurgu yaptığını dile getiren Özar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Atatürk ‘Kadınlar bile çalışacak, kadınlar da okuyacak.’ dedi. Tıpkı devletin muvaffakiyetli olabilmesi için ‘Halkı aydınlatan, çağcıl eğitim tedrisat kurumlarını açan ve burada gençlerini, öğretmenlerini yetiştirerek bu devleti ayakta markajcı bunlardır.’ dedi. Onun amacıyla Mustafa Kemal, okullar açmaya, eğitime haddinden fazla ehemmiyet verdi. O ant hiç okul yoktu, deminden ise üniversiteler doluyor. Yaşadığımız ayırt bu.”

Share: