Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere sava: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere erişim desteği sağlanacak

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu destek yardımıyla kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara herhangi bir dara getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda kâin Reisicumhur Erdoğan, “Küresel hesaplı krizin ve güvenlik tehditlerinin giderek arttığı bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile üretim ve tedbir kanallarının tıkanması ile başlayan ve duraklık ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı ahit tabiatıyla ülkemizi üstelik etkilemektedir. Talih ve milletçe düzensiz kafile akınından hayat pahalılığına kadar bire bir seri rehavet ile mücadele ediyoruz. Fakat Türkiye özge devletlerden değişik yerine uzun uzun bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların birlikte etkisi ile tehditleri başlangıçta görebilme ve lahzada hazırlık alabilme kabiliyetine eş benzeri ülkedir. Harbiden seçkin global akse ve arkası sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını benzeri posta daha konfirmasyon etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile berkitme ettiğimiz güvenlik ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki ayrıksı kaoslara karşı da korunaklı arkaç getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik erdemli istihdam rakamına ulaşmış olduk”

Diplomaside uzun uzun bire bir süredir uğranan çifte standartların eskimemiş bölgesel dalgalanmalar karşısında muvazeneli ve müspet politikalar geliştirme imkanı sağladığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Kazançlı saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde global krizin tahripkâr etkilerini en az düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa başta koyulmak üzere kamu dünyayı kara esmer düşündüren erke krizini hem üs çeşitlendirmesine giderek hem yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı tutum programımız sebebiyle duraklık tehlikesinin her an henüz yüksek sesle konuşulduğu benzeri dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte bugün ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre avarelik oranı bir esbak aya bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun konusunda imdi. Böylecene Cumhuriyet tarihinin en erdemli istihdam rakamına başarmış olduk. Hükümetlerimiz döneminin ortalama enflasyonu yüzde 13 iken, serencam günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı siyasal ve sosyal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını gine uyarmak istiyorum. Para Şişkinliği ile mücadelemizi sürdürürken rastgele kesimden insanımızın sahn pahalılığının misil açtığı bolluk kaybını telafi edecek adımları bile birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Dolgun Göz İdaresinin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini daha evvel paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu tüm şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların henüz da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük sosyal basamak projesi olan bu kampanyamıza gösterilen kısık rabıt bizi daha ati adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin önce etabındaki rakamı 250 olan göz sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu 2 yıl içerisinde türe sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Konut inşası gayeli arsa sayısını dahi 1 milyona tart kararı aldığımızı bire bir müddet ilk duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı çalışma ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilişik hazırlıkları tamamladı.”

“Omuz Omuza parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut nesir edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal hane projesine beraberinde parsellerin da dahil edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baş Başa parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde istinatgâh zait 4 yahut 5 allahsız geçmeyecek. Bu şekilde düz yazı edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla üstelik işbirliğine gidilecek. Basamak amacı yer ve işyerlerinin başvuruları bugün itibarıyla alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki doğruluk sahibi vatandaşlarımız yer tapularını boşluk ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Mutlak parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri da 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde terbiye talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine dahi müjdelerde kâin Erdoğan, “Tıpkısı beşaret üstelik üniversite öğrencilerine atfetmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim bilimi talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 nöbet verilecek bu destek sayesinde tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara rastgele dara getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 ay önel ile ve yüzde 7,5 getiri oranı ile istifade edebilecekleri 100 bilyon teklik ayrımsız cesaret kampanyası başlatıyoruz”

Benzeri değişik müjdelerinin da esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Seçme zaman olduğu kadar müstevli ve savaş şartlarının önümüze çıkarttığı metanetli süreçte de esnaf ve zanaatkarlarımızın birlikte olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı kayran veriyoruz. Bilfarz geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Eş Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde aynı ana kullanmıştır. Gençlerimiz için türlü isimler altında başlattığımız etap kredilerinden 52 bin birey, 10 milyar lira benzeri kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yıpranmamış tıpkısı kredi destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtası ile 60 kamer mehil ile ve yüzde 7,5 ürem oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon liralık tıpkı cesaret kampanyası başlatıyoruz. Hoppadak bununla kalmıyor, cesaret üst limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve araç kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Canlı girişimcilerimizin liyakatsiz faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını dahi 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan itimat kullanıp bile takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar mankafa ödemesiz, 36 taban büyüklüğünde vadeli yüzdelik 4 faizli yüreklilik ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 milyar metreküpten iki kat artış ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Erke alanında da şanlı adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve beklenmeyen kesintilere karşı hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın erke sunu güvenliği için bile eleştiri öneme cemaat TANAP’ın kapasitesini yıllık 16 bilyon metreküpten 2 ikmal çoğalma ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki yer yağı ve türevlerinin çıkartılması konusunda eskimemiş bir işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Ana Deniz, Katar, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri ile enerji alanında yeni işbirliklerimizin önünü anahtar temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Tıpkısı şeb ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz”

Çizik güvenliği noktasında asayiş güçlerinin 7/24 saklık halinde olduğuna ilgi calip Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve düzenlilik güçlerimize müteveccih tek saldırıyı cevapsız ve cezasız bırakmıyoruz. sınır ötesi harekatlarımızı öz önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Artık yıldırı örgütleri ile alay malay ülkemize düşmanlık besleyen herkesin bati rüyası haline mevrut, ‘Tıpkısı gece ansız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine adına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: