Cumhur Reisi Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ait, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

El Erki, adalet ve özgürlükler konusunda ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep etkili tutuklarını dile getiren Erdoğan, herhangi bir programlarında çeşitli kesimlere yönelik ekonomik ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, sonunda 2023 hedeflerine akıllıcasına emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü bakanlar kurulu toplantısında birlikte bu çerçevede eskimemiş değerlendirmeler yaptıklarını, yıpranmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, benzeri müddet ilk duyurduğumuz, milletimize 500 bin ev, 250 bin arsa, 50 bin gelişim yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki son gelişmelerle ait. Bilindiği gibi toplumsal konut projeleri, hükümetlerimizin geçmiş gününden itibaren arz haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz aynı icraatımızdır. Sonuç dönemde ev, icar ve taşınmazlar fiyatlarındaki kontak yükselişler, bizi eskimemiş ve daha iri aynı atılıma yöneltti.” diyerek konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının peşi sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu, tüm şartları adına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların elan birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik sosyal hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen dokunaklı bandaj bizi daha ati adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 bin olan konut sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk girişim 250 bin konutumuzu 2 yıl ortamında doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz. Ev inşası amaçlı arsa sayısını birlikte 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı tıpkı süre ilk duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilgilendiren hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını tahsis etmek suretiyle bu arsalarımızı birlikte hazırladık. Arsa yerlerini yüzde 40’ı şehir merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabiatıyla bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna bakarak şekillenmektedir. Basamak amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’dahi, 30 bini Diyarbakır’bile olacak şekilde planlandı. Diğer şehirlerimizdeki arsa sayıları dahi yerey uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhur Reisi Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem birlikte arsaya başvurabileceğini fakat önemsiz ikisi şappadak çıkarsa hemen birini yeğleme edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı en akıllıca şartlarla, rağbet huzuru zarfında oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, piyasa bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üzerine tıpkı dakika ilk evlerini yapabilmelerine bile destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sadece ülkemizin değil, ihtimal da dünyanın sunu büyük içtimai mehabet uygulaması olan bu projeye birlikte parselleri üstelik dahil ediyoruz. Yan Yana parsellerdeki türe sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada bölük nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller da destek artı 4 veya 5 acımasız geçmeyecek şekilde inşa edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla da aksiyon birliğine gidilecek. Göz gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları zaman itibarıyla alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını ara ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene ortamında bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Farklı illerde üstelik hızlı tıpkısı şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hareket yerinin geçmiş etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin aksiyon yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare arasında mütebeddil bu hisse senedi yerleri, 350 bin liradan başlayan fiyat, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Elden bu iş yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Sonuç kampanyayla birlikte TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde yol açacağı soylu erki cümbüş 2 trilyon liraya ulaşacak. Değme TOKİ projesi üzere bu kampanya da özel sektörün göz yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın tıpkısı posta henüz ülkemize, milletimize ve hele türe sahiplerimize tatlıca olmasını diliyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, tıpkı beşaret üstelik üniversite öğrencilerine isnat etmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek-talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 misil verilecek bu bindi yardımıyla, yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara seçkin yük getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Esnafımız amacıyla 100 milyar lira tıpkı yüreklilik kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara da müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, seçme dönemde olduğu kabilinden salgın ve çekişme şartlarının neden olduğu sağlam süreçte da esnaf ve sanatkarların beraberinde olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı düz verdiklerine belen fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız kadın girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade, 17 milyar liranın üstünde ayrımsız köken kullanmıştır. Gençlerimiz üzere değişik esame altında başlattığımız girişimci kredilerinden 52 bin kişi 10 milyar liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi birlikte cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yeni benzeri güven destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank vasıtasıyla 60 kamer vadeyle ve yüzde 7,5 getiri oranıyla yararlanma edebilecekleri 100 bilyon liralık bir emniyet kampanyası başlatıyoruz. Elden bununla kalmıyor, emniyet dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, iş yeri edindirme ve kayıt kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Tüvana girişimcilerimizin sıfır faizli güven limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp bile takibe sakıt esnaflarımıza 6 taban kadar kalın kafalı ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Tekmil bu kolaylıkların esnafımıza esaslı olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: