Cumhur Reisi Erdoğan: “Donuk olduğumuz ülkelerle ilişkileri (Esad karışma) yeniden ele alabiliriz”

Cumhur Reisi Erdoğan: “Donuk olduğumuz ülkelerle ilişkileri (Esad karışma) baştan ele alabiliriz”

“Güdük zamanda F-16 meselesi çözülmüş evet”

” TOGG’bile izole bant bulunmayan diyorlardı, deminden gelip başvurmak istiyorlar. Gezdirin görsünler”

” Ahmet Kaya’nın kabri Türkiye’ye nakledilebilir. Ailesi’nin değişmeyen vermesini bekliyoruz”

İSTANBUL – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasette ebedi kendisine dargınlık, güceniklik, küslük olamaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre de bire bir yenilemeyi yapabilirsiniz. Şu anda Türkiye adına bu konularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri baştan ele alabiliriz. Hele alelhusus Haziran seçiminden sonraları bire bir sil yeniden yapabiliriz. ve buna göre dahi yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya ziyaretinden bilahare gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

G20 Bali Zirvesi’ndeki programlarını başarıyla tamamladıklarını belirten Erdoğan, “Gönülden misafirperverlikleri amacıyla Endonezya makamlarına esasen teşekkürname ediyorum. Doruk öncesinde Reisicumhur Joko Widodo’yla bakanlarımızın katılımıyla tıpkı görüşme gerçekleştirdik. Kendisiyle ikili ilişkilerimizi bütün yönleriyle şümullü ayrımsız şekilde ele aldık. Ülkelerimiz arasında kurduğumuz Erdemli Düzeyli Ciddi İşbirliği Konseyi, ilişkilerimiz açısından tarihi tıpkı adımdır. Konseyimizin önce toplantısını bile gelişmemiş sürede gerçekleştirerek, yakaladığımız ivmeyi devam yol açmak istiyoruz. Ortak hedefimiz olan 10 milyar dolarlık ticaret hacmine yayılmak için gayretlerimizi artırma kararı aldık. Savunma, teknoloji, inovasyon, mekân, ormancılık ve kalkınma teşrikimesai alanlarında imzaladığımız 5 anlaşmanın bu süreci kolaylaştıracağına inanıyorum. Alelhusus defans sanayii alanında iki talih ortada ağır ayrımsız teşrikimesai potansiyeli olduğunu görüyoruz” dedi.

Zirvede, azık ve erke güvenliğinin temel başlıklar kendisine ön plana çıktığının altını çizen Erdoğan, “Besin güvenliği meselesi 2015 yılında deruhte ettiğimiz G20 Çevrim Başkanlığımızın anne gündem maddelerinden biriydi. G20 tarihindeki önceki erke bakanları toplantısı da yeniden bizim çevrim başkanlığımızda yürütme edildi. Antalya Zirvesi’nden bugüne yaşananlar, ülkemizin 7 sene önceki gündeme taşıdığı konuların isabetini üstelik böylecene göstermiş oldu. İştirak ettiğimiz oturumlarda erke ve esenlik başlıklarında Türkiye namına attığımız adımların takdir topladığını birlikte gördük. Tıpkı şekilde Rusya- Ukrayna arasındaki hava takası ve tahıl koridoru girişimimizin dünya liderleri tarafından kıvançla karşılandığına üstelik şahit olduk. G20 Bali Bildirgesine da ülkemizin mehabetli katkıları oldu. Rusya-Ukrayna krizine yönelik seçkin tarafla konuşabilme yeteneğiyle ara bulucu tıpkı alım çalım oynayan ülkemiz eş bire bir bildirgenin çıkarılmasında çalışkan benzeri formaliteci sergiledi. Ülkemiz öncülüğünde hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi, Türkiye ve İstanbul Anlaşmasına üstelik referans verilerek mecmu G20 ülkelerince memnuniyetle karşılandı. Mülteciler üstüne iş birliği içerisinde olunması gerekliliği üstelik G20 Bildirgesinde mutlak benzeri hikâyecik namına meydan alabildi. Şahika marjında antrparantez mevkidaşlarımla ikili görüşmeler dahi gerçekleştirdim. Bu temaslarımızda savunmadan enerjiye, terörle mücadeleden envestisman, tecim ve turizme büyüklüğünde gündemimizde düzlük kayran konuları istişare ettik. Ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve yekpare âdemiyet üzere hayırlara vasıta olmasını diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İstiklal Caddesinde namert yıldırı saldırısı gerçekleşti ve bu hepimizi içten etkiledi. Türkiye namına temas ve kardeşlik mesajı verdik lacerem. Amma elan geçmiş saldırılarda olduğu kabilinden, gine CHP ilkin atılmak amacıyla muhalefet partileri, terör örgütünü muaheze etmek, kahretmek adına “hükümete yarıyor” düşüncesiyle tıpkı anlamda devleti suçlayan aynı tutum sergiledi. Kâh basın kuruluşlarından üstelik eş yaklaşımlar bahis konusu oldu’ sorusuna, “O ahit saldırıyla ilişkin bilcümle gelişmeleri yakından takip ettik. 81 çorlu bilgisi geldi. Ölümler noktasında haddinden fazla endişeliydik. Maatteessüf 6 son oldu. Ki bunların ikisi çocuktu. Rabbim temas birine rahmet eylesin. Şu anda 5 vatandaşımız bibi korkulu bakımda. Yaralıların sayısı 25’e indi, diğerleri taburcu edilmiş vaziyette. Şunu bütün samimiyetimle, peyda aday namına söylemem gerekir. Hep bunlara rağmen muhalefetin temas devir olduğu kadar bu olayların acısını hissetmeyişine tığ filhakika alıştık. Bu uymazlık, teröristlerle kol kolalama Ankara’dan İstanbul’a yürüyen muhalefettir. Tığ bu muhalefete yabancı değiliz. Bunların tavırlarına dahi yabancı değiliz. Şu anda bunlar PKK’nın parlamentodaki uzantısıyla filhakika bu arada akım etmiyorlar mı? Beraber akıntı ediyorlar. Kaldı kim bunların şu anda özlük süresince elhak terör söylemlerini tabir fail şahıslar yok mu? Var. Bihakkın demin bunlardan bazılarıyla ilişkin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik parlamentoda çalışmalar üstelik devam ediyor. Bunlara alıştık. Burada özellikle muhalefetin içre, CHP’yi tıpkı kenara koyalım, 6’lı masanın hepsini söylememe ister bulunmayan, amma İP’in (İyi Öğür’nin) bunlarla tıpkısı çizgiye düşmesi tabii manidar. Onlar niye bunlarla tıpkısı masaya düşüyor veyahut aynı konuma geliyor? Bu bittabi düşündürücüdür. Özellikle alelhusus böyle aynı dönemde. Murat ederiz kim bunlar bile aynı inkılap düzenlemek vasıtasıyla lüzum bu masayı fırlamak gerekse milli ve yerli bir duruş teşhir etmek üzere konumunu yeniden gözden geçirir” cevabını verdi.

‘İstiklal Caddesindeki saldırıyı ‘seçme yaklaştıkça yapılabileceği konuşulan provokasyonlardan biri’ yerine anlatım edenler var. Siz bu saldırıyı seçimle ilişkilendiriyor musunuz? Bu cins saldırıların olabileceğini düşünüyor musunuz?’ sorusu konusunda Erdoğan, “Bir Defa şunu başlarken söyleyeyim; tığ tek provokasyona Cenabıhak’ın izniyle ayakkabı bırakmayız. Gereği neyse bunun gereğini yaparız ve yapacağız. ‘Bu geveze benzeyen seçimlerle bağlantılıdır’ üzere tıpkısı rapor dahi terör örgütünün yaymaya çalıştığı imtina etmek senaryosunun tıpkısı parçası. Amma benim milletimin, benim vatandaşımın feraseti çokça yüksektir. Hiçbir ahit bu oyunlara gelmez. Seçime yönelik hep elhak heybesinde ne varsa ortaya koyacak. Tığ de koyacağız. Benim milletim da o faziletkâr ferasetiyle sandıklarda bunlara gereken cevabı verecektir. Terörün dini, dili, ırkı namevcut. İşte orada 15 yaşındaki aynı yavrumuz dahi şehit oldu. 3-4 yaşlarında aynı yavrumuz bile yaralandı. Acun güzeli benzeri çocuk Süleyman Bey’le konuştuk, tıbbi müdahaleler noktasında ne gerekiyorsa bilcümle hepsini yapacağız. İnşallah onların tedavisini bile o şekilde sürdüreceğiz, yapacağız. Ölüm eden kardeşlerimizin definleri yapıldı. Rabbim makamlarını ulvi eylesin. Şu anda 25 büyüklüğünde yaralımız var. Bunların süresince 5 kesim güç bakımda olan var. Bunların tedavilerini üstelik derhâl yaptırıp inşallah onları dahi taburcu ederiz” dedi.

‘Hafta başında Ankara çokça yetişkin bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin koordinasyonuyla MEMLUK ve Acımasız ihsas başkanları Ankara’bile tıpkısı araya geldi. Bu buluşmanın tahakkuk sürecinde Türkiye’nin üstlendiği role ve bu görüşmeden beklentilere dair bizimle ne notları paylaşabilirsiniz?’ sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi:

“Şu kadarını söyleyeyim; Rusya’nın ve Amerika’nın burada çekirdeksel silaha müracaat edip etmeyeceği üzerine İstihbarat Başkanımdan aldığım vukuf, şu dakika bakımından herhangi bir iki tarafın bile çekirdeksel silahla ilgilendiren rastgele teşebbüsünün olmayacağı istikametinde. Tığ dahi tabii andıran markajda tutalım, sık sık benzeri araya gelmelerini sağlayalım istiyoruz. Allah göstermesin; bu yeni tıpkı acun savaşına kez şalter. Buna da fırsat vermeyelim”.

Erdoğan, ‘ESIR Başkanı Biden’la bire bir görüşmeniz oldu. Biz, size ‘Rusya’nın hububat anlaşmasını askıya almasından sonradan başlattığınız diplomatlık süreciyle dava elbet çözüldü?’ diye sorduğumuzda, ‘Önce Biden’a anlatacağım, bilahare size anlatacağım’ demiştiniz. Biden’la bu konuyu konuştunuz mu? Bilinen Rusya’nın beklentileri var, zat tahıl ve gübresini ihraç edebilmesi amacıyla mukteza garantileri KÖLE veriyor mu? ‘Endonezya dönüşü Putin’le görüşeceğim’ dediniz. ABD’den tıpkı akıl iletecek misiniz? İki ülke liderinin görüşme olasılığına nasıl bakarsınız? Rus tahılının ihracı üstüne Türkiye’üstelik işlenmesi, buradan Afrika’evet gönderilmesi projesi hangi aşamada? Bu ne ant başlar?’ sorusuna, “Tabii evvel görüşmemizi ayrımsız yapalım. Görüşmemizi yaptıktan sonra da Putin’in bize söylediği genişlik önemli antet, bu tahılı ücretsiz namına Afrika ülkelerine, Mali, Cibuti, Sudan, Somali kabil ülkelere göndermekti. ‘Burada ayrımsız şekilde bu işin ücretsiz gönderilmesine biz da katkıda bulunuruz’ dedik. ‘Fakir torlak, somurtkan gureba Afrika halkı açgözlü, kemiksiz; onları böyle tıpkısı konumda bırakmayalım’ dedik. Hakeza tıpkısı mutabakatımız filhakika oldu. İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu şekilde gönderilmesi onları birlikte ciddi manada rahatlatacaktır. Biden elbette bu konularla ilgilendiren evvel bize teşekkürünü tabir etti. ‘Bu hububat koridorunda üstlendiğiniz afi cihetiyle teşekkürname ederim’ dedi. Bunun dışında F-16’larla ilgili konuda ‘işin tamamen elinde olduğunu, bunun hassasiyeti içerisinde olduğunu’ söyledi. Bu konudaki ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Burada Dışişleri Bakanlarımızın, Savunma Bakanlarımızın de bu süreci yakından izlem etmeleri vasıtasıyla, temennim odur ki inşallah kısa zamanda F-16 meselesini bile bu vesileyle çözmüş oluruz” cevabını verdi.

‘Endonezya’bile görüşmüş olduğunuz liderler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron bile vardı. Buraya gelmeden birkaç aktarılma önce Macron, ‘Türkiye’nin Afrika’birlikte özellikle emperyal tavırlar sergilediği emperyalist olduğu’ yönünde bazen iddialarda bulundu. Bu konu gündeme geldi mi?’ sorusu konusunda Erdoğan, “Temas konuyu, seçkin yerde gündeme bildirmek o konunun ciddiyetini ortadan kaldırır. Ben ona hoppadak dedim ki ‘Emmanuel, bazen yerlerde bana sataşıyorsun, daha önce birlikte konuştuk. Sen dedin kim ‘hanımlar gayet bereketli anlaşıyor amma tığ anlaşamıyoruz.’ ‘Yok, namevcut anlaşıyoruz, zaman burada gayet görüşmelerimiz oldu’ dedi. ‘Bundan bilahare dahi bu hakeza devam etsin. seçkin sıkıntıya okazyon vermeyelim’ dedim. Bu konularla ait adına da esasen aynı durumu koruduk. Fakat biliyorsunuz bizim Fransa ile sunma kebir konulardan ayrımsız tanesi SAMP-T meselesi. Bu konuyla ilişkin İtalya Başbakanı ile yaptığımız görüşmede dedi kim ‘Teknik kâh mesail kaldı, bunları üstelik fora etmek yoluyla müselles yerine Fransa, İtalya, Türkiye SAMP-T meselesini bile gelişmemiş zamanda çözelim.’ İtalya Başbakanı ile geçmiş görüşmemizdi ama haddinden fazla yavaş, kararlı tıpkı ülfet yaptık. Alelhusus dahi savunma sanayiine müteveccih yaptığımız konuşma gür oldu. Bunun yanında enerji ile ilişkin yaptığımız mülakat bol oldu. Libya üstüne mebzul bir müzakere yaptık. Göçle ilişkin ferah tıpkı görüşmemiz oldu. ‘Bu konularla ait bodur zamanda sizleri Türkiye’ye bekliyoruz. Türkiye’üstelik bu konuları ait arkadaşlarımızla bu arada üstelik ele alarak sürdürelim’ dedik. O bile rütbe etti” dedi.

Erdoğan, ‘Endonezya’ya hareketiniz öncesinde Türkiye’nin küresel boyutta yaşanmakta olan enerji krizinin çözümü bakımından anahtar konumda olduğunu hatırlatacağınızı söylemiştiniz. Bu konuyla müteallik önümüzdeki günlerde somut bire bir aşama görecek miyiz enerji üssüyle ilişkin?’ sorusunu, “Enerji üzerine Türkiye kendisine şu zaman itibarıyla iyi tıpkı konumdayız diyebilirim. Birilerine eksikli değiliz. Alelhusus alelhusus Akkuyu olayı şurada 2-3 yıl ortamında bittiği anda, oradan üstelik haddinden fazla yoğun bir kapasiteyi elde etmiş olacağız. Peşi Sıra ego yeniden Sayın Putin’le Sinop’u dahi görüşmüştüm. Orada üstelik inşallah dört türbin nesir edeceğiz ve Akkuyu kadar -belki elan çok- oradan üstelik elde edeceğiz. Bunları bile elde ettiğimiz andan itibaren Türkiye’nin elhak enerjiyle ait tıpkı sorunu kalmayacak. Çokça henüz iyi bire bir konuma geleceğiz. ve tığ, erke ihracına üstelik ferah ferah başlayabiliriz. bu arada bize ‘tığ sizi erke noktasında dahi destekleyebiliriz’ diyen ülkeler bile var. Bu konuda onlarla dahi bu ilişkilerimizi bitmeme ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan birlikte kendimiz amacıyla olmaktan mavera alıp ihracını ika, yani swap diyebileceğimiz tıpkısı süreci dahi başlatma şansımız antrparantez var. İsim vermeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonradan açıklarız” diye cevapladı.

‘İtalya Başbakanı ile olan görüşmenizi özetlediniz amma iki konuyu bakınmak istiyorum. İtalya Başbakanı lüks sağdan geliyor. Seçme öncesi konuşmaları ile sizin çizdiğiniz müspet görüşmede, ortak yönetim ortağı Berlusconi’nin etkisi var mı; Türkiye’nin önemini alim isimlerden birisi olarak? Avrupa Birliğini sarsabilecek kadar Brüksel’den yetkileri düşüncesiz kabul etmek isteyen ayrımsız duruşundan bahsediliyordu. Siz şüphesiz ayrımsız imaj aldınız kendisiyle görüşmede?’ sorusuna, “Amiyane Berlusconi’yle ve ayrımsız zamanda Berlusconi’nin mücahede arkadaşlarıyla seçim kampanyasında vahim ayrımsız dayanışması oldu. Sözünü esirgemeyen benzeri hanımefendi. Türkiye ile olan münasebetlerini dört başlıkta öne çıkarmayı hele tabir etti. Bu başlıklardan biri ‘enerji üstüne dayanışmayı artırabiliriz.’ Biliyorsunuz ENI onların yer mefret erke şirketi. Göç konusu onların birlikte bizim üzere sıkıntıda olduğu ayrımsız konu. Bunun dışında ‘defans sanayine müteveccih ilişkileri çıktı elan birlikte artırabiliriz’ dediler. Bunun üstünde durabiliriz özellikle. Defans sanayii ile ilgili tabii SAMP-T konusu ehemmiyet yeryüzü ediyor. İtalya ile Avrupa Birliği’nde ati bindi dahi önem arz fail konuların içerisinde. ‘İtalya’de tığ şu anda dolgunca geldik, sayısal yerine ongun benzeri konumdayız’ dedi. Bu noktada birlikte Avrupa’de el birliği içerisinde olacağımız tıpkı mutluluk. Ince zamandır İtalya ile münasebetlerde ayrımsız zayıflama vardı. Bunu baştan ayrımsız canlandırma konumuna gelebiliriz. Bu konuda mutabakatımızı orada paçarız adına yineledik ve İtalya ile adımlarımızı bile bu şekilde inşallah atacağız” cevabını verdi.

‘Türkiye Haliç ülkeleriyle ilişkileri normalleştirdi. Mısır’la de hal noktasında diplomatlık çalışmaları var. Siz ‘Vakti, saati geldiğinde Esad’la üstelik görüşebiliriz’ demiştiniz. Bu açıklamanızın arkası sıra Rusya ‘Böyle benzeri ziyaret olursa, aile sahipliği biz yapabiliriz’ demişti. Bu iki talih ile ilgilendiren serencam gelişmeler ne durumda?’ sorusu üzerine Erdoğan, “Siyasette ebedi adına küslük, güceniklik, küslük olanaksız. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre birlikte tıpkı yenilemeyi yapabilirsiniz. Şu anda Türkiye yerine bu konularda boğuk olduğumuz ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz. Hele alelhusus Haziran seçiminden sonraları bir sil baştan yapabiliriz. ve buna bakarak dahi yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz” dedi.

‘Sokak köpekleriyle ilgili aynı davet yapmıştınız belediyelere, ‘Hayvanların yeri barınaklardır, sokaklar değil. Böylelikle hem hayvanlar korunsun hem da vatandaşların güvenliği sağlansın’ diye niteleyerek. Fakat geçen sürede çıkmaz köpekleri kızdırma saçmaya devam ediyor bazı yerlerde. Serencam namına Bitlis’te tıpkı yavru ahiret yolculuğu etti. Bu konuda benzeri say olabilir mi?’ sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi: “Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan yağmur diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığına mukteza talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi abes bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, hangi tedarik gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda rüçhan namına belediyeler, barınaklar düz yazı ederek sahipsiz, evsiz barksız çıkmaz hayvanlarını toplamalı. Söz Temsili bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin adi çok kat sayı ayrımsız çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin üstelik kıytırık haddinden fazla örnek benzeri çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonradan üstelik hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme kadar ayrımsız çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz da Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Antrparantez söz gelimi İstanbul’üstelik Orman Mıntıka Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin baş başa bakir aynı çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonradan dernekler aracılığıyla bunların bakımının üstlenilebileceği aynı uygulamayı ortaklaşa çalışıyorlar. Elan sonradan dahi bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Havza Müdürlüğü bu hayvanat üzere akıllıca yerler ve hayvan severlerin bile gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Tezyifkâr benzeri çoğalma de kaydedildi”.

‘Yerli vasıta TOGG genişlik haddinden fazla da çoluk çocuk aracılığıyla deste görüyor. Satışa sunulduğunda gençlere hususi aynı kampanya olacak mı?’ sorusuna Erdoğan, “Şöyle benzeri sonuncu noktaya gelsin; pazarlama süreci içerisinde, pazarlama teknikleri açısından orada belki böyle aynı öz da düşünülebilir ama şu anda henüz konuşulmuş bire bir bahis değil. Tabiatıyla bilcümle maliyet analizleri ve benzerleri yapıldıktan sonra bunların galiba aynı kat haritası var. Bu kat haritasına bakarak birlikte hangi sürede, hangi rakamlarla bunu piyasaya sürelim, ne antlaşma bu fiyatlar farklı tıpkı nakız alabilir, bunları o çalışmalardan sonradan açıklayacağız” cevabını verdi.

Erdoğan, ‘Dediniz kim ‘6’lı masadakilerin yerli ve milli konularda duruşlarını gözden geçirmesi gerekiyor.’ CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de esasen TOGG’un Gemlik Kampüsü’nün açılışına davetlilerdi amma gelmediler’ sorusu üstüne, “Şimdi almak istiyorlar. Neden olmasın dedik. Bizim kimseyle alıp veremediğimiz namevcut. Bunlar hele -Mösyö Kemal ilkin kalkışmak amacıyla- tutturmuş Külliye dun, Külliye fevk. Elbette olduysa benzeri yol geldi. Gel eş, gel. Burası benim şahsi mülküm değil. Burası bu milletin. Burası bakım mekanı. Ama yok, tutturdu kafaya onu, o şekilde gidiyor. Demincek TOGG’la ilgilendiren da hani diyordu evet ‘Nerede üretimevi?’ Demin karışmak istediklerini söylediler. Buyursun gelsin dedik. Bire Bir şekilde Meral Karı üstelik istemiş, o üstelik buyursun gelsin. Gezdirin, görsünler; bilcümle o robotik sistemleri, makineleri, o araçların tabandan tavana kaynaklarından sair bilcümle işlemlerine varıncaya kadar şüphesiz yapıldığını görsünler. Biz bundan mutlu oluruz. Geleceklermiş” dedi.

‘Bugün sizin bile sevdiğiniz, şiirlerini haddinden fazla de duygun, iyicene seslendirdiğiniz Sezai Karakoç’un memat sene dönümü. Bire Bir zamanda sizin özel aynı bağınızın olduğunu bildiğimiz Ahmet Kaya’nın birlikte vefatının 22. yılı. Haklarında hangi göstermek istersiniz?’ sorusunu Erdoğan, “Her ikisine da Tanrı rahmet eylesin. İki zaman geçmiş üstelik Ahmet Kekeme kardeşimin mevt yıldönümüydü. Onu de rahmetle anıyorum. Bittabi Sezai Karakoç doğrusu sürekli yerine şiirlerini okuduğumuz, ötme ettiğimiz bire bir üstadımız. Ahmet Kayaç bile ben cezaevine girerken Yedikule’dahi Kazlıçeşme’üstelik yapılan programa gelmişti. Bu düşündürücü günümüzde onun orada yaptığı müşavere, söylediği parçalar filhakika unutulmazdı. Ego elbette istedim kim nakli kubur fayrap etmek suretiyle Fransa’dan alalım, burada defnini yapalım. Sülale müspet yaklaşmadı, onun için getiremedik. Yoksa o, bu toprakların insanı. Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, bazıları kızıyor ‘illet öyle diyorsun’ diye niteleyerek ama bu parafin Türkler var evet; neler yaptılar bilinen. Normal zamanda ‘Ahmet Kaya şöyle, Ahmet Kayaç böyle’ Evet o şeb yaptığınız ne? Neler demediler kim? Tığ tıpkı nöbet elan rahmet diliyoruz. Ama bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Bu teklifin değerlendirilmesiyle buna bakarak tıpkı etap atılabilir. Zira bu topraklar, onun toprağıdır. Yeter ki karı bu konuda kararını versin ve adımı birlikte ona göre atarız. Zira bu ülkede sevenlerinin olduğu büyüklüğünde herhalde Fransa’bile seveni olanaksız” diye cevapladı.

Share: