Cıvıltı ve natürel gaza kademeli prospektüs geliyor

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji tüketiminin eskimemiş nev koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere ulaştığını, cıvıltı talebinin ise ekonomik büyümeyle paralel şekilde bu yıl yüzdelik 8 artım göstereceğini söyledi.

Toptan piyasalarda özellikle Avrupa’bile doğal gaz fiyatlarının ciddi oranda arttığını anımsatan Dönmez, “Yılbaşına bakarak ışıntı cümbüş piyasalarında fiyatlar 3 kata mümasil arttı. Ülkemizde de bu oranda olmamakla alay malay gâh artışları gözlemledik. Hele gömlek halkına bunun şişman kısmını yansıtmayarak tıpkısı esirgeme yapmış olduk. doğal gaz, cümbüş ve akaryakıttaki ÖTV’yi dikkate aldığımızda kestirmece 127 bilyon dolarlık destekleme yapıldı. Az Daha hayat başı 1500 teklik kadar ayrımsız destekten bahsediyoruz. Bittabi vatandaşlarımız faturalarında bu terviç tutarını görmüyor çünkü onu yeryüzü tarafında hele amme kurumları marifetiyle yönetmeye çalışıyoruz. Akıbet çeyrek altın itibarıyla doğal gazda fiyatın az daha 4’te 1’i faturalara yansıyor, elektrikte da yarı yarıya seviyesinde.” diye konuştu.

KADEMELİ TARİFE MECLİS GÜNDEMİNDE

Dönmez, hayatiyet faturalarında aşamalı tarifenin şu anda divan gündeminde olduğunu ve komisyonda istişare edileceğini söyledi.

Bu uygulamanın halihazırda akarsu faturalarında birçok şehremaneti marifetiyle uygulandığını belirten Dönmez, “Bu uygulama, elektriği bereketli kullanmaya isteklendirme edecek. Benzer uygulamayı gaz üzere bile çalışıyoruz. Hele şita aylarında, vatandaşımızın tüketiminin aheste olduğu dönemlerde iki aşamalı tıpkısı prospektüs çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Daha takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz” dedi.

‘KARADENİZ’DE DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI PLANA AKILLICA İLERLİYOR’

Dönmez, Türkiye’nin Rusya ile doğal gaz görüşmelerinde prensipte ittifak sağladığını belirterek, “Mümasil gelecekte kayıtlı anlaşmaya dönüşmüş olacak. Sene böylece biten kontratlar bile revize olacak. Bu kontratların süreleri eskisi kadar etraflı değil, 3 ila 10 yıl kabil vadeler bahis konusu türlü. Öngörümüz, sene sonuna kadar anlaşmanın doğru olması. Kontratlarda miktarlar benzeri, özel sektör ve BOTAŞ’ın payları de bir. İhtiyaca bakarak tıpkısı tutar faziletli incizap imkanı dahi olacak. Bu bap henüz esbak kontratta yoktu, ilk defa bu kontratta düzlük takanak.” bilgisini paylaştı.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaza ait çalışmaların plana uygun şekilde ilerlediğine değinen Dönmez, açılan tamam kuyularda testlerin peş peşe yapılacağını söyledi.

Dönmez, Türkiye’nin dördüncü araştırı gemisinin gelecek sene mayısta Türkiye’ye ulaşmasını beklediklerini dile getirerek, “Dördüncü geminin nerede fariza yapacağıyla ait henüz lokasyon belirlemedik. Akdeniz’da sismik veriler çözümleme edildikten bilahare en mübarek lokasyonlar tayin edilecek ve ona göre bire bir tetkik planlaması yapılacak. Akdeniz’deki veriler o zamana kadar biterse dördüncü araştırma gemisi Akdeniz’e üstelik gidebilir. Karadeniz’dahi birlikte göreve başlayabilir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının gelişim planına göre hareket edeceğiz. Bu sıfır bire bir gemi, ilk defa tığ kullanacağız” diyerek konuştu.

Share: