Cemevlerine yönelik düzenlemeleri da içeren teklif TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, cemevlerine yönelik düzenlemeleri da içeren Idrak Asıllar Kanunu ile Kâh Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin birinci bölümü konusunda hezel kayran İYİ Parti Sazak Milletvekili Zeki Kağan Sıdalı, kanun teklifinin 9. maddesinin Kanunuesasi Mahkemesi yoluyla halel edilen Bedel İstikrarı Komitesiyle ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı kararı olduğunu söyledi.

Denk istikrarını sağlamanın Merkez Bankasının esas amacı ve görevi olduğunu rapor fail Sıdalı, “Siz, ana görevi fiyat istikrarını temin etmek olan kurumu bu kanunla Komitenin bayağı bir üyesi haline getiriyorsunuz. Yani Anayasa’ya aykırılığı ve iptali yalnızca Cumhurbaşkanlığı kararıyla kurulmasında aramamak gerekiyor, zihniyetinizde aykırılık var. Komiteye kanuncu kendisine dayanç sağlansa bile bu buut, kuruluşu ve yetkileriyle Gestalt Bankasının hayat nedenine adeta bire bir alternatif yaratma çabası.” değerlendirilmesini yaptı.

MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Sebep ise Türklüğün gerçek, Aleviliğin akide olduğunu belirterek, Alevilik üstüne derece derece ayrı ayrımsız cemiyet üzere algı yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

Cemevlerinin Alevi İslam inancına sahip insanların ibadethaneleri olduğunu dile getiren Sebep, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar cemevlerini ehil özlük yapmıştır, kendi hayata geçirmiştir. Şimdi gelen teklifle alay malay ilk kez cemevleri, yasada kendini bulacaktır. Teklifin kanunlaşmasıyla alay malay daha çok cemevi açılacak, daha fazla cemevi yeşerecek, Alevi İslam inancına cemaat henüz aşkın insanımız özlük ibadetlerini şen rahat yapacaklardır. Bu tekliften 9 sene geçmiş Milliyetsever Cereyan Partili Tarsus Belediyesi, cemevine arsayı vermiştir, cemevinin inşaatını, tefrişatını tamamlamış, Alevi İslam cemaatine anahtarını doğrulama etmiştir. Alevi İslam cemaatine bakım, Milliyetsever Akıntı Partisi ve belediyeleri tarafından başlatılmış ve bitmeme etmekte, imdi birlikte inşallah bitmeme edecektir.”

“Sizin biçtiğiniz elbiselere sığmayız”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, siyasetçilerin, parlamentoların görevinin teolojik tartışmalar, teolojik belirlemeler düzenlemek olmadığını, laik, demokratik ülkelerde dinlerin, inançların tanımlanmadığını, tanındığını dile getirdi.

Devletin Aleviliğe bakış açısının Alevilerin Cumhuriyete verdiği desteğe rağmen “namevcut addetmek” olduğunu kanıt fail Kenanoğlu, “Salı gecesi sâdır Kararname, Aleviliğe kullanılmamış ayrımsız giysi prizma kararnamesidir ve şurası bilin kim biz sizin biçtiğiniz elbiselere sığmayız. Bu tutumunuzdan vazgeçin.” dedi.

CHP Muğla Saylav Süleyman Dilli, yasa teklifinin 8,14,15,16,17 ve 22’nci maddelerinde cemevlerinin imal, hizmet, tamirat ve giderlerinin karşılanmasına yönelik düzenlemelerin olduğunu anımsattı.

Cemevlerinin Alevi vatandaşların taleplerine rağmen ibadethane kapsamına alınmadığını dile getiren Dilli, şöyle konuştu:

“Yapılan tensikat kanun önünde eşitlik ilkesinin sistemli ihlalini oluşturan ayrımcılığı ortadan görmek şöyle dursun, söz konusu ayrımcılığı mahrem yerine pekiştirmektedir. Öneri, Alevi dini inancını Alevi Bektaşi kültürü, cemevlerini ise kültürel yapı adına nitelemekte, celi şekilde Alevi inancının diyanet ve vicdan hürriyeti bağlamında korunmasını engellemeye müteveccih tıpkısı burun benimsemektedir. yasa teklifi cemevlerini tapınak kabul etmeyen ve bunu Alevi vatandaşların sineye çekmesini talip bire bir zihniyetin ürünüdür. Alevi vatandaşlarımızın seçime müteveccih ayn boyamalara değil, değer vatandaşlık taleplerinin hayata geçirilmesine ihtiyaçları vardır.”

TİP Hatay Milletvekili Hazar Atay Mengüllüoğlu bile Alevilerin taleplerinin fiyat yurttaşlık olduğunu ve Cemevlerinin ibadethane olarak yasal garanti altına alınmasını istediklerini dile getirerek, “Siz şimdiye büyüklüğünde 20 yıldır Alevi yurttaşların hangi sorununu çözdüğünüz de demin çözüyor üzere davranabiliyorsunuz?” dedi.

“Tığ Alevi ile Sünni’yi zerre kadar ayrı görmedik”

DÜRÜST Öğür Erzurum Saylav İbrahim Aydemir, Sivaslı tıpkı Alevi ozanın “Alevi Sünni ahi, kardeşliği biliriz. Yurt amacıyla yaşar, yurt için ölürüz. Kışkırtılı etmeyin, bire bir araya geliriz. Ali benim imamım, Osman’a dahi bağlıyım” sözlerini anımsatarak, partisinin anlayışının üstelik bu olduğunu belirtti.

Aydemir, “Gerçekte mestur üstelik değil çıplak benzeri biçimde yaptığımızın Alevi kardeşlerimiz gözetiminde çok itibarlı işlemler olduğunu kendileri de rapor etmiş oluyorlar. Biz Alevi ile Sünni’yi parça büyüklüğünde ayrı görmedik. Aleviler bu vatanın sunu çın, sunu birincil unsurudur. Kardeşliğimiz ilanihaye bitmeme edecektir.” diye konuştu.

Share: