Çankırı gündem haberleri… Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi havi Orta Şark turu amacıyla Türkiye yolunda

Motosikletçi Yunus el-Haydi ile röportaj

Haydi’nin yardımcısı Velid Basık ile mülakat

Misrata Limanı’na gidilmesinden görüntüler

“Refak vücut-Yol” motosiklet grubu kaptanı Abdusselam el-Cenef ile mülakat

Motosikletçi Yunus umum-Haydi ile röportaj

???????- Motosikletçi Yunus ahali-Haydi’nin Misrata Limanı’ndan vapura binmesi Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu amacıyla Türkiye yolunda

Cezayirli maceracı motosiklet tutkunu Yunus el-Hadi, Tunus’tan başlayıp Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden bitmeme ederek Umman’birlikte noktalanacak 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu amacıyla İstanbul’a geliyor

Yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Doğu’ya doyumsuz seyahat” yerine tanımlayan Hadi, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan bilahare güneydoğu rotası üzerinden Irak’a geçiş yapmayı planlıyor

Libyalı maceracı Yunus el-Hadi:

“İnşallah İstanbul’birlikte Ayasofya Camisi’nde namaz kılacak Mekke’da ise umre yapacağız”

TRABLUS (AA) – AYDOĞAN KALABALIK – Orta Şark’dahi 11 ülkeyi havi turu üzere ülkesi Cezayir’den yola sâdır motosikletçi Yunus ahali-Haydi, Tunus ve Libya’nın peşi sıra rotası üzerindeki üçüncü durak olan Türkiye için Trablus’tan yola çıktı.

Cezayirli motosikletçi-serüvenci Haydi, İstanbul’a gitmek üzere Misrata Limanı’nda vapura binmeden önce Tunus, Libya, Türkiye, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Tren, Birleşik Zenci Emirlikleri ve Umman’ı kapsayan turu ile ilgili AA muhabirine konuştu.

Haydi, yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Doğu’ya sınırsız seyahat” yerine isimlendirdiğini söyledi.

İstanbul’dan sonradan İzmir ve Antalya’ya uğrayacaklarını oradan Türkiye’nin güneyinden Irak’a geçeceklerini söyleyen Hadi, “Irak’ta benzeri tün kaldıktan sonra Suriye’ye geçmeyi planladık. Suriye’bile iki yahut üç zaman kalacağız. Orada tanıdığımız ve irtibatta olduğumuz motosiklet grubu var. Onlar bize misil süresince haremlik edecekler.” dedi.

Haydi, Suriye’den Lübnan’a oradan Ürdün’e geçeceklerini ve Ürdün’birlikte Ölü Bahir gibi bazı gezginlik bölgelere üstelik uğrayacaklarını kaydetti.

Suudi Arabistan’birlikte Medine, Mekke ve Riyad’ı ülfet ettikten bilahare Katar ve Müttehit Fellah Emirlikleri’ne (BAE) gideceklerini nâkil Haydi, “Gezimizi inşallah Umman’üstelik sonlandıracağız ve yeniden ayrımsız yolla ülkemize döneceğiz. Belki başka tip birlikte dönebiliriz. Ancak henüz bu konuda aynı tasrif yapmadık.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’üstelik namaz, Mekke’üstelik umre

İstanbul’da Boğazı ve farklı bölgeleri gezeceklerini tamlayan Cezayirli maceraperest, gezinin manevi kanadına de işaret ederek, “İnşallah İstanbul’üstelik Ayasofya Camisi’nde namaz kılacak Mekke’de ise umre yapacağız.” diye konuştu.

Türkiye’birlikte hiçbir motor kulübü ile irtibatlarının olmadığını rapor eden Hadi, Kenan Sofuoğlu’nu bildiğini rapor ederek, şöyle bitmeme etti: “Sofuoğlu’na özel esenleme gönderiyorum. Tanışmakla müşerref olmak isterim.”

Yedek parçalar ve onarım işinden anlayan yardımcı

İki stepne, dirim malzemeleri, çadır ve anahtar takımları kabil vacip olan malzemelerin yüklendiği motosikletin kayırıcı koltuğunda Hadi’nin yardımcısı Velid Basık yolculuk ediyor.

Kendisinin üstelik motosiklet kullandığını rapor eden Basık, muhtemel arızalar yerinde engelleme edebilmek için zaruri bilcümle gereçleri aldıklarını, antrparantez 14 litre benzini da yedeklerinde bulundurduklarını kaydetti.

Teker tahrif ve mümkün tıpkısı durumda arızaya engelleme ederek onarım edebileceğini anlatan Basma, “Banal yaştan beri motosiklete biniyorum mümkün arızaları onarım edebilirim. Gördüğünüz kadar yedek tekerlerimiz üstelik var.” ifadelerini kullandı.

-Libyalı motosikletçilerden destek

Libya’nın Misrata kentindeki “Refak ten-Yol” motor grubu Cezayirli maceracıları karşılayacak misafir etti.

Gereken evrakın hazırlanması konusunda kendilerine arkalama ettiklerini ve onları ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını anlatım fail Refak ten-Tarik Grubu kaptanı Abdusselam ahali-Cenef, “Kendilerine metin ve uz yolculuklar diliyorum ve esasen görüşmeyi rüya ediyorum.” dedi.

Cezayirli maceracının bindiği Kevalay gemisi albeni muhalefeti olmaması yerinde, alışılagelen şartlarda 24 Ekim’de İstanbul’dahi demir atacak.

Share: