Bayburtlu kadınlar karye dirim merkezlerinde çağdaş tarım öğreniyor

Bayburt’ta köy yaşam merkezine dönüştürülen bozuk ekol binalarında açılan kurslara katılan kadınlar, gündeş ekincilik yöntemlerini öğreniyor.

Merkeze sadık Çiğdemtepe köyündeki karye hayat merkezinde, El Eğitimi Merkezi eliyle kadınlara çağcıl ekincilik yöntemleri üzerine nazari ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

İhtiyaç durumu göz önüne alınarak planlanan kurslar sebebiyle kursiyerlerin bakir bilgiler edinmesi ve bu bilgilerini günlük hayatlarında kullanabilmesi amaçlanıyor.

Tarım teknolojileri öğretmeni Şeyda Altuncu, gazetecilere, karye dirim merkezlerinde kadınlara ve gençlere yönelik kurslar açarak modern tarım yöntemleriyle yetiştiricilik sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Bu kapsamda seracılık, arıcılık, sebze yetiştiriciliği, rekiz yetiştiriciliği gibi kurslarla vatandaşların daha müfit kânunuevvel geçirmesini sağladıklarını tamlayan Altuncu, eğitimleri tümleç katılımcıların kursiyer belgesi alarak elan bol yetiştiricilik yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Kursiyerlerden Sıla Polat bile El Eğitimi Merkezinin köylerinde ağırşak açmasından etraf mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kurslardan ve öğretmenlerden mutlu olduğunu aktaran Çelik, “Burada seracılık, arıcılık, ağaç budama, sebze yetiştiriciliği alanlarında eskimemiş şeyler öğreniyoruz. Umarım kursları başarıyla tamamlar, üretime ve milli ekonomiye katkı sağlarız. Allah devletimize arıza vermesin.” diye niteleyerek konuştu.

Share: