Azık atıklarıyla boya üretip modaya uyarlıyorlar

Azık atıklarıyla boya üretip modaya uyarlıyorlar

NİĞDE Niğde Martir Eksiksizlik Kele Rum İmam Dil Cambazı Lisesi’nde; İspanya ve İtalya’dan gelen Erasmus+ Toyluk projesi olan ‘Wuste Pojesi’ çerçevesinde yapılan pratikte; domestik ve ecnebi öğrenciler ceviz, zencefil, çükündür gibi ürünlerin atıklarıyla boya elde etti.

Öğrenciler izansız ve ati transformasyon teknikleri ile atık yönetimi ve organik atıkların sürdürülebilir ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan projede örgensel atıklar kompost gübreleme yöntemiyle doğayla buluşurken, atıklardan örgensel boya üretimi ile kumaş pentür yöntemleriyle da modayla buluştu. Proje Koordinatörü Murat Çipo; “Seçkin proje tıpkısı sorundan ve ihtiyaçtan doğar ve bütün işler bu sorunların çözümüne müteveccih olarak belli bir zaman süresince planlı kendisine çözümün paydaşları yoluyla gerçekleştirilir. Bu çerçevede Erasmus+ projeleri aynı haddinden fazla alanda olduğu kabilinden terbiye ve bilgisizlik alanında üstelik hayata geçirilmektedir. Hepimizin bildiği üzere, günümüzün genişlik iri sorunlarından biri ise toptan ısınmaya tutkun iklim değişikliği ve bunun yaşamımıza olan inatçı etkileridir. Avrupa Birliği Komisyonu ve Türkiye’üstelik bu soruna müteveccih Yeşil Antant Eylem Planını 2020 yılında devreye sokmuştur ve belirlenen hedefler doğrultusunda hesaplı, sınai ve toplumsal alanda esaslı tebeddülat ve çözüme müteveccih transformasyon planlanmaktadır” dedi. Proje yürütücüsü Martir Eksiksizlik Kele Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdür Yardımcısı Aynur Demirtaş ise, “İspanya’dan Uno ve İtalya’dan Cas’aupa kalkmak için iki cahillik merkezi ile bire bir Erasmus+ Gençlik projesi olan Wuste projesini yürütmektedir. Projemizde üzerinde çalıştığımız ve hal sunmaya çalıştığımız alanlar ise; ansız ve müstakbel tahavvül teknikleri ile atık yönetimi ve örgensel atıkların sürdürülebilir ekonomiye kazandırılmasıdır. Sonunda organik atıklar kompost gübreleme yöntemiyle doğayla buluşurken, atıklardan organik boya üretimi ile kumaş pentür yöntemleriyle da modayla buluştu. Bu proje çerçevesinde gençlerimize akademik ayrımsız açılım kazandırarak uygulamaya dönük örneklerle zat yaşam tarzlarında atık yönetimi ve sürdürülebilir ekonomi alanında olumlu değiş gerçekleştirmesidir. Bu sayede icap günlük dirim tarzı olarak ister kariyer gelişimi ve girişimcilik alanlarında gençlerin henüz yenilikçi ve çözüme müteveccih adımlar atmasını hedeflemekteyiz” diyerek konuştu.

Proje çerçevesinde Niğde’dahi bulunan öğrenciler da paydaş olan özge ülkelere her an bahis ile ilgilendiren elan açık icraat yapacak.

Share: