Azez’de Suriyeli çocuklara okçuluk eğitimi veriliyor

Suriye’nin kuzeyindeki Azez’birlikte, Suriyeli füru okçulukla tanışıyor.

Kilis Bilgisizlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün teşviki ve Azez yerel meclisinin koordinesinde Azez ilçesindeki yetimlere okçuluk eğitimi veriliyor.

Hem bedenî hem zihinsel mıhlı bireylerin yetişmesinde nazik tumturak oynayan Azez domestik meclisine sınırlı Toyluk Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, çocuklara okçuluk dersi veriyor.

Savaş sebebiyle temel ve babalarını kaybeden çocuklar, anadan görme Türk okçuluğu etkinlikleriyle sosyalleşiyor.

Çocukların okçuluk eğitimlerine Kilis Cahillik ve Spor İl Müdürü Kavi Kaplan ve Azez yerel meclisi yetkilileri üstelik katıldı.

AA muhabirine açıklamada kâin Kaplan, “Anadan Görme Türk okçuluğunu Suriye’deki gençlere, çocuklara tanıtıp sevdiriyoruz.” dedi.

Kilis Valiliği ve nahiye evcil meclisleri koordinesinde çocuklara, gençlere okçuluk eğitimleri verildiğini tamlayan Kaplan, “Çobanbey, Azez, Mare ve Soran bölgelerinde öğrencilere ve anne babasını kaybetmiş yetimlere okçuluk eğitim bilimi veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaplan, Suriye’de geleneksel Türk okçuluğunun sevdirilmesine bindi veren Suriyeli yetkililere ve Kilis Toyluk Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü temsilcilerine dahi teşekkür etti.

Okçuluk eğitimlerine katılan Iye Halebi, ilk defa okçulukla tanıştığı üzere ateşin olduğunu söyleyerek, “Buradaki yetkililer bize ok atmayı öğretiyor. İlk başlarda zorlanıyorken şu zaman çok henüz şen tıpkısı şekilde ok atabiliyorum.” diye konuştu.

Share: