Arkeologlar Derneği Muğla Şubesi kuruldu

Arkeologlar Derneği Muğla Şubesi kurularak çalışmalarına başladı.

Dernek Başkanı Sağlıklı Yiğit ve Yönetim Kurulu üyeleri İncilay Eker, Selçuk Karabağ, Tümay Akıllıca, Selver Kulaklı ve Meltem Yılmaz, Muğla Valisi Orhan Yağlı’yı ziyaret ederek çalışmaları üzerine hikmet verdi.

Yiğit, ziyarette yaptığı açıklamada, Muğla’nın Paleolitik Çağ’dan günümüze kesintisiz yerleşme gördüğünü, antik Karia bölgesinin ensesi kalın arkeolojik kültürel mirasına ev sahipliği yaptığını söyledi.

Muğla’da Hars ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliğinin destekleri ile 3’ü su altında başlamak amacıyla 25 arkeolojik hafriyat çalışması sürdürüldüğünü tamlayan Alp, Arkeologlar Derneği Muğla Şubesi adına eksiksiz amme gurur ve kuruluşları ile eş proje çalışmaları yapmaya amade olduklarını kaydetti.

Kahraman, kültürel mirasın korunması, yaşatılması, tanıtılması ve geleceğe aktarılmasında öncü tevessül etmek için yola çıktıklarını belirterek, “Şube olarak, kültürel mirasımızın korunması amacıyla özellikle zihayat nesillerin eğitimi ve farkındalığının arttırılması için özellikle kamu çekicilik ve kuruluşları görünmek amacıyla başka sivil topluluk kuruluşları ile teşrikimesai içerisinde haddinden fazla cepheli faaliyetlerde bulunmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Muğla Valisi Orhan Gödeş ise Muğla’nın çok varlıklı bir kültürel mirasa sahip olduğunu vurgulayarak bunun mikro içi ve elverişsiz dışında tanıtımının oylumlu olduğunu rapor etti.

Gödeş, cemiyet yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

Yiğit ve beraberindekiler henüz bilahare Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün’ü dahi konuşma ederek çalışmaları karşı hikmet verdi.

Share: