Kuşadası Kruvaziyer Turizminde Garaz Büyüttü

Aydın, Denizli ve Muğla’da hareketlilik gösteren derneklerin uzuv olduğu Cenup Iye Uran ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) yönetimi Kuşadası’nda tıpkısı araya geldi. Türkiye’nin 2022’bile gerçekleştirebildiği hedefler ve gelecek yılda elbette benzeri görünüş ortamında olmasının beklendiğine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Kuşadası Belediye Komutan Vekili Oğuzhan Turan, ” Akdeniz’in gözde limanı Kuşadası’na 2023 yılında kestirmece bin gemi seferinin olmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası, Güney Ege Uran ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) yöneticilerini ağırladı. Kuşadası Taze İş İnsanları Derneği’nin (KUGİAD) aile sahipliğinde Double Tree by Hilton Otel’bile düzenlenen toplantıya Kuşadası Şehremaneti Komutan Vekili ve Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin Ağacı, Denizli Uran Odası Meclisi Başkanı Okan Konyalıoğlu, KUGİAD Başkanı Mehmet Buğur Atınç, Mehmet Nuri Göçen Hars Eğitim ve Laf Vakfı Başkanı Naile Göçen Çukurova ile federasyona unsur olan derneklerin temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin 2022’bile gerçekleştirebildiği hedefler ve gelecek yılda elbet tıpkısı manzara içinde olmasının beklendiğine dayalı değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, iş insanlarının sonuç dönemde yaşanan belirsizlikten periferi rahatsızlık ve hastalık süresince olduklarına ilgi çekildi. Türkiye’birlikte ek değeri erdemli ürünlerin üretiminin arttırılması gerektiğinin vurgulandığı buluşmada, saniyede beğenilen erke maliyetinin her güzeşte devir artması zımnında sanayicinin pres durumda olduğu belirtildi. Toplantıda antrparantez Türkiye’nin 2023 yılında dünyadaki turizm pastasından elan fazla behre alabilmesi üzere neler yapması gerektiği için düşün alış verişinde bulunuldu.

“KUŞADASI’NI İYİ BİR TURİZM SEZONU BEKLİYOR”

Kuşadası Şehremaneti Komutan Vekili ve Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, toplantıdaki konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle sizlere Kuşadası Şehremaneti Başkanımız Ömer Günel’in tabiiyet ve selamlarını getirdim. GESİFED’in kızıl yöneticilerini kentimizde ağırladığımız için çok mutluyuz. Başkanımız Ömer Günel, göreve geldiği geçmiş günden itibaren Kuşadası’nda turizmin daha fazla gelişmesi için çalışmalarına başladı. Bu amaçla evvel kentimizde eskimemiş turizm rotaları oluşturduk. Ayrıca dünyanın önde mevrut kruvaziyer şirketlerinin yöneticileriyle toplantılar yaptık. Başkanımızın gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda gâh muhteşem kruvaziyer firmaları Kuşadası’nı asıl çıkış limanı yaptı. Bu üstelik gemi seyahatine çıkacak yolcuların kentimizdeki gecelik konaklama sayısını artırdı. Ayrıca ister az içi gerekse bile sıkıntılı dışında katıldığımız turizm fuarlarında Kuşadası’nın tanıtımını yaptık. Gelecek yıl amacıyla Kuşadası’na çok şişman bir murat var. Kuşadası’nı dolgunca benzeri turizm sezonu bekliyor. Eğer bir huysuzluk olmazsa yaklaşık bin gemi seferi beklediğimizi müjdelemek istiyorum.”

“FAZILETLI MUNZAM DEĞERLİ MAHSULAT İHRAÇ EDİLMELİ”

GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ise “Rusya- Ukrayna savaşı, erke fiyatlarındaki artış ve Avrupa’ya Rusya eliyle uygulanan arz kısıtlamaları zımnında SU’nin dinginlik riski ile karşı karşıyayız. Alelhusus ülkemizin arz iri ihracat pazarı olan SU ilkin kalkmak için dış ticaret pazarlarımızda görülecek durgunluk, ihracat ürünlerimize yönelik talebin güçsüzleşmesine el açabilir. Bu nedenle markalı, yüksek eklenmiş değerli istihsal ve erdemli munzam zer ihracatı önceliklendiren, endüstri odaklı tıpkısı kazançlı modele geçmemiz nazik ehemmiyet yer ediyor. Mütekâmil ve gelişen ekonomiler, 2021 yılı sonu bakımından uygulamaya başladıkları siyaset faizindeki artışlara bitmeme ederken ülkemiz ayrımlı aynı siyasa izleyerek faizleri düşürdü. Fakat siyasa faizi ile sahici getiri arasındaki makasın açılmasıyla birlikte bankaların emniyet verme iştahında da tıpkısı azalma görüyoruz. Bu nitelik neticesinde işletme sermayesi ihtiyacı yükselirken, istikraz maliyetleri arttı” diye konuştu.

Share: