Amasya’da ilkokulda depremzede öğrenciler üzere “Toplumsal Market” kuruldu

Amasya’birlikte beş öğrencileri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerin ardından kente gelen öğrenciler amacıyla okullarında “Sosyal Market” oluşturdu.

Bahçeleriçi Şehit Recep Gülen İlkokulu öğrencileri, okullarındaki depremzede öğrencilere korumak üzere öğretmenlerinin yardımıyla ihtiyaç malzemeleri hazırladı.

Öğrencilerin aileleriyle aldıkları ürünler, okullarında oluşturulan içtimai markete yerleştirildi. Yiyecek, meşrubat ve zatî bakım ürünlerinden oluşturulan “Içtimai Market” depremzede öğrenci ve velilerin hizmetine sunuldu.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Türkmen, gazetecilere, duyarlı davranışları üzere öğrencilere teşekkürname etti.

Tüm ülkede olduğu gibi kentteki vatandaşların bile deprem bölgesine müstelzim desteği sağlamaya çalıştığını anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz ve velilerimiz depremzede ailelerin ihtiyacının olabileceğini düşünerek okulda sosyal market alanı oluşturmuş. Çocuklarımızın düşüncesiyle oluşturulan toplumsal paylaşım alanında duygulanmamak elde değil. Evinde fazlası olan getiriyor ve ihtiyacı olan dahi incinmeden alabiliyor. Çocuklarımız raflarda tensikat yapıyor ve paylaşımda bulunuyor. Bir elin verdiğini gayrı elin görmemesi prensibi burada maltalık bulmuş diyebiliriz. Çocuklarımızı tebrik ediyorum. Amasya seçkin ant kendine yakışanı yapmaya devam edecek.”

Ekol öğrencilerinden 10 yaşındaki Miray İri ise depremzede arkadaşlarına dayanaklık etmek istediklerini dile getirerek, “Ülkemizde yaşanan depremlerden kontekst ben üstelik çok üzüldüm. Depremzede arkadaşlarımız ve ailelerine müzaheret edebilirsek ne bahtiyar bize. Umarım aynı elan hakeza bir deprem yaşanmaz.” dedi.

Share: