AİÇÜ’de depremzede çocuklara müteveccih spor kursları düzenlenecek

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi aracılığıyla, Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremin peşi sıra Dert’ya mevrut depremzede çocuklara mütenevvi branşlarda spor kursları düzenlenecek.

AİÇÜ Esenlik Firez ve Spor Dairesi Başkanlığı koordinesinde yüzme, el topu, badminton, kickbox, basketbol ve akıl zeka oyunları branşlarında, Üniversitemiz 15 Temmuz Şehitleri Spor Salonunda Cumartesi ve Alışveriş günleri düzenlenecek kurslar ile çocukların sportif faaliyetlere katılması sağlanarak hem depremin psikolojik etkilerini kesmek hem birlikte sargı duydukları alanlarda yeteneklerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Sıkıntı, ülkemizde yüzyılın yeryüzü şişman felaketlerden birinin yaşandığına ilgi çekerek, “Devlet ve budun yerine çokça büyük tıpkısı üzücü yaşadık. Depremin çabucacık arkası sıra Üniversite bünyesinde başlattığımız yardım kampanyaları ile Veca Valiliği koordinesinde yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlarımıza arkalama eli uzattık. Depremin yaralarını devletimiz ve milletimizle alay malay sararak, yaşadığımız bu sıkıntıların üstesinden da inşallah geleceğiz” dedi.

Prof. Dr. Karabulut, “Vatandaşlarımızın üzerindeki depremin ruhsal etkilerini yer örgen uğratmak üzere, Veca’ya gelen depremden etkilenen çocuklara Üniversite olarak mütenevvi branşlarda spor kursları düzenliyoruz. Sportif cerrahi müdahale çocuklarımızın hem gelişimi hem bile sosyalleşmeleri amacıyla haddinden fazla koca. Bu açıdan alelhusus bu süreçte çocuklarımızın toplumsal ve sosyal açıdan gelişimlerini temin etmek için lüzum psikolojik bindi ve kösemenlik konusunda lüzumlu sportif aktivitelerde her soy imkanı sunmaya çalışacağız. İlimize mevrut depremzede aileler, çocuklarını Üniversitemizde açtığımız spor kurslarına pusat yaptırabilecek. Kurslara paydaşlık sağlayıcı çocuklarımızı servis ile yurttan alıp, kurs bitiminde yine yurtlara bırakıyoruz. “Türkiye Yegâne Canevi ve Gelişigüzel Güçlüyüz” şiarıyla kavim kendisine bu tahakküm günleri gücük zamanda atlatacağımıza olan inancımı yorumlamak istiyorum. Vatandaşlarımız üzere elimizden mevrut seçme çeşit desteği sağlayacağız” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Sıkıntı, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi şifalar diledi. – AĞRI

Share: