“7. Arsıulusal İstanbul Arabi Pusula Fuarı”nda göçmenlere gönüllü psikolojik destek veriliyor

Bu yıl “Sınırsız Aynı Dünya” temasıyla yola sâdır “7. Arsıulusal İstanbul Arapça Kitap Fuarı”, bu akşam ezanı sona eriyor.

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu İstanbul Fuar Merkezi’nde devam eden etkinlikte yer düzlük Arapların kurdukları sivil toplum kuruluşları, fuar katılımcılarına ve ziyaretçilere gönüllü ruh bilimsel destek sağlıyor.

Ruh Sağlığı Girişimciler Topluluğu’ndan Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Ruhiyat mezunu Suriyeli ruhiyatçı Lina Selçukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada kurum adına çocuklara ve yetişkinlere psikoloji alanına dayalı değişik eğitimler verdiklerini söyledi.

Selçukoğlu, derneklerinin içerisinde takkadak psikologların değil, psikiyatri doktorlarının da çalıştığını belirterek, fuarda son yaptıkları etkinlikte bağıntı dilleri üzerine konuştuklarını anlattı.

Ruh sağlığı konusunda farkındalığı arttırmayı amaçladıklarının altını çizen Selçukoğlu, “Fuarda alanımıza gelenlere ilk özellikle kişilik testi yapıyoruz. Ruh Bilimsel bindi sunuyoruz. Gâh alanlarda birlikte sadece psikologlara yönlendirilen sorular oluyor, onları cevaplandırıyoruz. Biliyorsunuz gelişigüzel ant psikologlara ulaşılamıyor. İnsanlar bibi çekinebiliyor. Tığ de bu yüzden fuara psikologları getirdik. Farklı kültürlerden, değişik yetişek seviyelerinden bir nice insanın sorularını yanıtlıyoruz. Akıllarında ülkü olabilecek aynı öz kalmıyor.” açıklamasını yaptı.

Lina Selçukoğlu, fuarda çocuklara bile hususi etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getirerek, bu anlamda katılımcılardan müspet dönüşler aldıklarını aktardı.

“Füru için betik kabul etmek, faaliyetlere akmak güzel bir tecrübe oluyor”

“Nesil mensur edilir, ülkeler kalkınır” sloganıyla Türkiye’bile 2019’dahi kurulan Gelişmiş Nesiller Derneği ve Değişim Derneğinin Eğitim Bilimi Koordinatörü Abdurrahman Sheik Alard ise fuara iki gurur namına katıldıkları, çocuklarla ve gençlerle ilgili ameliyat yürüttüklerini tabir etti.

Alard, derneklerinin Türkiye’bile daha çok eğitim kayran muhacir çocuklar ve gençler tevessül etmek amacıyla meslek müfredatı dışında fotoğrafçılık, beyaz perde ve çizge dizayn kadar kursalar düzenlediğini belirtti.

Fuarda yaptıkları etkinliklerden bahseden Alard, şunları kaydetti:

“Kollar üzere betik aldıktan sonra burada almak, faaliyetlere gelmek domuzuna benzeri deneyim oluyor. Buradaki alanımızı 5 bölüme ayırdık. Bir Numara hizip halk sanatları, ikinci kısım seçme gün burada satranç turnuvası oluyor. Öğrencilere birlikte betik aldıktan sonraları evire çevire benzeri yadigâr kalıyor. Buraya muhacir torunlar bile Türkler de geliyor. Söz Temsili satranç turnuvası sırasında aralarında çok iyice iletişim oldu çocukların. Bizler gençlerin elan etken olabilmesi için bakir yetenekler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.”

Share: