2 bin 200 yıllık Ünye Kalesi’nin restorasyonu devam ediyor

Ordu Valisi Tuncay Sonel, restorasyonu bitmeme fail Ünye Kalesi’nin turistlerin ilgisini çekecek kuzuluk geleceğini söyledi.

Sonel, tarihi 2 bin 200 sene öncesine müstenit, Pontus Kralı 6’ncı Mithridates vasıtasıyla düz yazı ettirilen kalede Il Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı (YİKOB) ve Ünye Belediyesince yaptırılan restorasyonu inceledi.

Çalışmalar karşı yetkilerden hikmet düzlük Sonel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Ordu’nun en ücra köşesine büyüklüğünde çok okkalı yatırımlar aldıklarını tabir etti.

Sonel, hem Altınordu ilçesindeki Kurul Kalesi’nin hem de Ünye’deki Ünye Kalesi’nin şehrin ve ülkenin yeryüzü büyük tarihi değerlerinden olduğunu vurgulayarak, “Burada arkadaşlarımız çokça güzelce icraat yapıyor. Biraz ay içerisinde nekais birlikte tamamlanacak ve turistlerin ilgisini çekecek kuzuluk gelecektir.” dedi.

Ünye Kalesi’nin muhteşem tıpkı konumda bulunduğuna da dikkati çeken Sonel, şunları kaydetti:

“Ünye ilçemize turistler geldiğinde tarihi Ünye Kalesi’nden, domuzuna Ünye’mizi, bu tabii güzellikleri takip fırsatı elde edecekler. Ayrıca 250 metre derinliğinde dehlizler bulunuyor. Yalnız kalelerimiz değil, tarihi camilerimiz, kültürel varlıklarımız, Firez ve Turizm Bakanlığımız, YİKOB, Büyükşehir Belediyemiz ile kaymakamlık belediyelerimizin angajman ve beraberliğiyle, iş veren çokça altın arkadaşlarımızın dahi katkılarıyla turizme kazandırılıyor.”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Semiz ise Ünye Kalesi’nin turizme kazandırılması noktasında destek sağlayıcı Ilbay Sonel’e teşekkür etti.

Besili, çok yakın zamanda Ünye Kalesi’nin turizme bakım verebilecek hale gelişine bilcümle alay malay şahit olduklarını bile sözlerine ekledi.

Çalışmalar kapsamında, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait sikke, kumkuma ve güllelerin bulunduğu kalenin 250 metrelik dehlizine ziyaretçiler amacıyla raylı hep kurulacak. Sonunda turistler, raylı sisteme kurup takma edilecek vagonla dehlize inip çıkabilecek.

Share: