Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Hak Komisyonu Başkanı ve YANLIŞSIZ Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, TOKİ tartından başlatılan ev projeleriyle vatandaşların konuta erişiminde yüce aynı hamle atıldığını söyledi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 bütçesinin görüşmeleri devam ediyor.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Kasaba, Şehircilik ve İklim Bakanlığının öncülüğünde süren kentsel dönüşümün nazik ayrımsız özveriyle devam ettiğine şahitlik ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin her kentinde şantiyelerin layenkati işlediğini; layenkati ustaların, emekçilerin çalıştığını vurgulayan Osmanağaoğlu, “TOKİ vasıtasıyla düzenlenen nesir süreçleri, kentlerimizin gelecekleri açısından balaban önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman içtimai göz hamlesi adına tanıdık 250 bin içtimai bölük, 1 milyon arsa ve 10 bin hareket yeri projesi bile lüzumlu şehirlerimizin dosdoğru yapı stokuna kavuşması gerekse vatandaşlarımızın manzara ettikleri eve makul koşullarda cemaat olması yerine takdire paha tıpkısı projedir. 8 milyonu aşan referans sayıları, bu projenin ne büyüklüğünde akıllıca ve durumunda olduğunu ayrımsız el henüz göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Türkiye’üstelik tarihin bildirme dip tahaffuz krizinin yaşandığını tez etti.

İktidarın çözümü elden göz düz yazı etmekte gördüğünü, konuya büyük çerçevede bakmadığını gelecek süren Paylan, “Yurttaşlarımız, konuta ulaşamadıkları üzere toplumsal bölük projesine 8 milyon müracaat oldu. Garibanlar ‘şans kuşu ya konarsa’ diye kaba but, loto oynuyordu deminden ayrımsız loto henüz çıkardınız, konut piyangosu çıkardınız. Düş fakirin ekmeğiydi, siz fakire ayrımsız düş elan verdiniz. 8 milyon başvuru var, üreteceğiniz ev 100 bin. Yani 80 yılda 8 milyon garibanın umudunu istikbal şansınız var.” ifadelerini kullandı.

İYİ Tümen Erzurum Mebus Muhammet Naci Cinisli, TOKİ’nin benzeri süre ongun dalavere edildiğini ve vatandaşlara çokça yavaş yardımları olduğunu söyledi.

Son zamanlarda TOKİ’nin ihtiyaç sahiplerinden tezayüt çıktı gerekseme sahibi olmayanların birlikte ikbal ettiği tıpkı gelgel haline geldiğini rapor eden Cinisli, “TOKİ, depremler sonrası hareket arazisini TOKİ arazisi, depremzedeleri üstelik TOKİ müşterisi namına görüyor. Celal hassasiyetiyle değil hoyrat aynı yüklenici üzere davranıyor.” dedi.

Cinisli, AK Tümen iktidarında fehamet krizi yaşandığını, afetlerden sonra seferber olunduğunu fakat afetleri engelleyici tedbirlerin alınmadığını istikbal sürdü.

“Vekâlet rantın merkezi haline geldi”

CHP Hatay Mebus İsmet Tokdemir, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının temel görevinin çevreyi ve doğayı yüklenmek olduğunu dile getirdi.

“Ancak bu görevi tahsis etmek bire bir yana Bakanlık rantın merkezi haline geldi” görüşünü öne süren Tokdemir, “Vekâlet bırakın şehirleri korumayı, insanlar bundan sonra ormanlarını, şehirlerini ve hayat alanlarını Bakanlıktan korumaya çalışıyor. Bakanlık, tercihini inşaattan, ranttan ve kardan yana yapıyor. Yapılan imar planları birlikte bunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YANLIŞSIZ Tümen Uşak Milletvekili İsmail Gün, mugayeret partili milletvekillerinin “AK Öğür iktidarları döneminde insanların sülale sahibi olamıyor” şeklindeki iddialarının çok zehir olduğunu, bu tespitin gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

TOKİ’nin yaptığı inşaatlara değinen Güneş, şunları kaydetti:

“özel sektör ve TOKİ’nin yaptığı inşaatlara ve insanların aile sahibi olma oranına baktığınızda hangi kadar yanıldığınızı göreceksiniz. Bir Vakitler memurlar hemen mütekait olduğu ant ocak alabilme hayali kurarken, YANLIŞSIZ Tümen iktidarlarında çalışırken sülale sahibi olabilme imkanına ehil oldu. Elden memurlar değil, ayrımsız zamanda minimal ücretliler birlikte zaman özel sektörden üstelik insanlar sülale ahiz imkanına eş oldu. Hükümetlerimizin, insanların hava gücünü arttırdı, ev alabilmenin şartlarını kolaylaştırdı. TOKİ, 20 yılda kısaca 1 milyon 170 bin aile yapmış, kat yapmış. Bu dile dümdüz aynı suret.”

TBMM Hak Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Fırka İstanbul Milletvekili Abdullah Güler da TOKİ’nin projelerini anlatarak, TOKİ’nin serencam 20 yılda yaptığı yatırımlarla şehirlerin gelişmesine çok balaban katkılar sağladığını söyledi.

Güler, “TOKİ, dünyada yaşanan pandemi sürecine karşın içtimai göz alanında yaptığı atılımlarla 1 milyonun üstünde konut inşa ederek büyük muvaffakiyet göstermiştir. Hastanelerden okullara, stadyumlardan millet bahçelerine kadar milletimizin gerekseme duyduğu 26 bin içtimai donatıyı üstelik ülkemize kazandırmıştır. Cumhuriyet tarihinin yer kapsamlı kentsel dönüşümü başlatılarak riskli alanlarda yeni mahalle ve semtler kurulmuştur. TOKİ tartından başlatılan göz projeleriyle vatandaşlarımızın konuta erişiminde oylumlu tıpkısı etap atılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP İstanbul Mebus Emine Gülizar Emecan, daraç gelirli vatandaşlara umut dağıtıldığını, daha önce açıklanan projelerle ilgili benzeri kadem atılmadığını, son açıklanan projede ödemelerle ait akıllarda sorular olduğunu savundu.

Share: