Yağmur İstanbul’u hava aldı! İşte elverişsiz geneli hava raporu raporu

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve çok bulutlu, Marmara’nın yıldız ve doğu su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Şarki Akdeniz, Şarki Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerli kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; şimal, çöz ve günindi kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 basamak altında, şarki bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şark Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın mağrip kesimlerinde yerli kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara alın (birdenbire baskın, seylap, saika, yağmur takkadak kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin yıldız ve maşrık çevrelerinin boğanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Ege kıyılarında şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Maşrık Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Eskişehir dış nahiye genelinin aralıklı sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin gün doğusu ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, havza genelinin fasılalı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, kesim genelinin fasılalı bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalaba çevreleri ile Tokat’ın şarki ilçelerinde yerel yerine kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, kesim genelinin aralıklı boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.Share: