Tosya’da son 3 yılda 250 yapı yıkıdı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 3 yılda tembel durumda mevcut ve hınç oluşturan yaklaşık 250 metruk bina yıkıldı.

Tosya Belediyesi ilçede öfke oluşturan tembel vaziyetteki binaları yıkmaya bitmeme ediyor. İlçede 3 sene içerisinde metruk halde bulunan kısaca 250 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Belediye Reisi Volkan Kavaklıgil, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizi dikçe etkileyen ve ‘asrın felaketi’ kendisine gördüğümüz Kahramanmaraş depremi sonrasında Belediyemiz Malumat İşleri Müdürlüğü çalışanları ve beceri elemanları ile müstacel olarak tıpkısı toplantı gerçekleştirdik. Yapılan toplantıdan ilçemizde işsiz vaziyette bulunan metruk binaları masaya yatırdık. Akıbet 3 sene zarfında ilçemizde 250’ye andıran metruk binanın katabolizma işlemini gerçekleştirdik. Şu an ilçede 150’ye andıran yıkım kararı muhtemel metruk binanın tespitini yaptık. Bunların 60’a yakını tescilli bina olduğu üzere yıkım işlemleri ant almakta. Ancak, geriye küsurat kullanılmayan binalar çabuk bir şekilde kanuncu prosedürleri tamamlandıktan sonra yıkımı gerçekleştirilecektir” dedi.

İlçede ateş yeryüzü fail evler amacıyla katabolizma kararı aldıklarını belirten Şehremini Yanardağ Kavaklıgil, “İlçemizin dokusunu yenilemek üzere metruk harabe olmuş, birey ve dünyalık güvenliği açısından ateş genişlik eden çarkıt yapıları belirleme edip yıkım kararı ile ait yasal süreç ve yazışmaları tamamladıktan bilahare yadımlama işlemlerini gerçekleştiriyoruz” diyerek konuştu.

Tosya ilçesini ümran açısından hem bollatmak hem dahi şehri görüntü kirliliğinden örtbas etmek üzere bu çalışmalara devam ettiklerini tabir fail Başkan Volkan Kavaklıgil, maili-i inhitat çalışmalarının esas amacının ilçeyi görüntü kirliliğinden kurtarıp güzelleştirmek olduğunu kaydetti. Başbuğ Volkan Kavaklıgil antrparantez yıkımın Selen İşleri Müdürlüğü eliyle gerçekleştirildiğini ve icraat esnasında kendilerine bindi veren mahalle sakinlerine teşekkürname etti. – KASTAMONU

Share: