TBMM Başkanı Şentop, Macaristan Reisicumhur Novak ile görüştü

TBMM Başkanı Mustafa  Şentop, Budapeşte’deki temasları kapsamında akıbet adına Macaristan Cumhur Reisi Katalin Novak ile tıpkı araya geldi.

Şentop, Türkiye’nin, NATO, SU ve Türk Devletleri Teşkilatı ilkin kalkışmak için, çok yönlü platformlarda  Macaristan ile iş birliği ve dayanışma içre olduğunu söyledi. Rusya- Ukrayna savaşının etkileri ve Türkiye’nin gösterdiği çabayı aktaran Şentop, Ukrayna savaşının hele enerji konusunu ters etkilediğini ifade etti. Şentop, “Ukrayna’nın yer bütünlüğü ve egemenliğini güvence altına takanak kalımlı ve adaletli benzeri barışın bir an geçmiş sağlanması üzere elimizden mevrut herhangi bir türlü desteği sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Şentop, Türkiye’nin tartılı politikasını sürdüreceğini ifade ederek, “SUTAŞ ülkeleri kabilinden ayrımsız tutuma girseydik, telif pozisyonumuz olmazdı” diyerek konuştu. Divan Başkanı Şentop, kafile sorununa değinirken üstelik, “Avrupa namına az buçuk ırak olduğu amacıyla kendisini güvende hissediyordu amma Rusya-Ukrayna olayı, bundan uzak olamayacağını gösterdi. Göçle ve göçmenlere harcanan para ile göçmenleri zat ülkelerinde yaşatabiliriz. Türkiye’yi benzeri muhacir deposu olarak görüp o sınırların dışına çıkmasınlar diye niteleyerek benzemek falsolu” dedi.

Share: