Taşova Çambükü Köylüleri, Osb İnşaatını Asfaltı Sürüp Buğday Atarak Protesto Etti: “Şu Koz Ağaçları 20 Senede Büyüdü, Sayın Vali 1 Saatte Kişmiri…

Amasya’nın Taşova ilçesi Çambükü köyü sakinleri, mera alanlarına yapılması planlanan Organize Uran Bölgesi (OSB) inşaatını asfaltı sürüp buğday atarak protesto etti. Aynı vurdumduymaz, inşaat amacıyla kökünden sökülen ve kesilen koz ağaçlarının önünde, “Çambükü’ndeki rezaleti görün. Şu koz ağaçları 20 senede büyüdü, 20 senede bu ayla geldi. Sayın Ilbay 1 saat ortamında karaca toprağa gömdü. Biz arazi derdindeyiz, Ilbay dayak derdinde. Bu eziyet hangi? Türkiye Cumhuriyeti duysun. Cumhurbaşkanımız duysun. Sesimizi duysun” diye konuştu.

Amasya’nın Taşova ilçesine kapalı Çambükü köyü halkı, benzeri süredir otlak alanlarına cereyan etmek istenen OSB’ye cebin savaş yürütüyor. Köy halkı, bugün ağaçların sökülmesini protesto etti. Karye girişindeki yolda asfaltı sürüp buğday atarak gösteri özne köylüler ile güllabi ve polis ekipleri arasında kimi zaman yüklülük ve itiş kakış yaşandı. Bazı köylüler gözaltına alınırken, bazıları dahi yaralandı.

Tıpkı vurdumduymaz, sökülen ağaçların uğrunda şunları söyledi:

“BİZ TOPRAK DERDİNDEYİZ, VALİ HAMIL DERDİNDE”

“Çambükü’ndeki rezaleti görün. Şu ceviz ağaçları 20 senede büyüdü, 20 senede bu ayla geldi. Sayın Ilbay 1 saat içre karaca toprağa gömdü. Vali’nin derdi ne? Tığ yer derdindeyiz, Ilbay hamil derdinde. Bunun derdi ne, söylesin. Bu işkence hangi? Türkiye Cumhuriyeti duysun. Cumhurbaşkanımız duysun. Sesimizi duysun.”

Bire Bir eksantrik hoşgörüsüz ise kesilen ve kökünden sökülen ceviz ağaçlarını göstererek, “50 almanak ceviz ağaçları” dedi.

Çambükü Köyü Hak Arama Platformu’nun içtimai medya hesabından yapılan yayında; “Sezinleme sonucunu beklemeden ağaçlarımızı gine sökmeye başladılar. Allah’ını dost bu duruma tıpkı umum atsın. Hakeza siyasa olamaz” ifadeleri kullanıldı.

Share: