Serencam dakika haber… Cumhur Reisi Erdoğan: ” Patlamayla ait stabil rapor çıkana büyüklüğünde söylenen gelişigüzel şey spekülasyondan ibaret kalacaktır”

– Cumhurbaşkanı Erdoğan: ” Patlamayla ilişik değişmez tabir çıkana büyüklüğünde söylenen gelişigüzel husus spekülasyondan ibaret kalacaktır”

“Patlamayla ilişkin kesme rapor çıkana kadar söylenen değme madde spekülasyondan ibaret kalacaktır. Bize düşen bu anlatım önümüze gelene büyüklüğünde yapabileceklerimize bakmaktır”

“Kurumlarımızı canla başla görevlerini yapmaktadır. Antrparantez kıyamet öncesi yapılan denetimleri birlikte adese altına aldık”

“Kazada hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına Erke, İçişleri, Emek ve Ev Bakanlıklarımız ile sendikamız toplamda 1 milyon 550 bin lira ile 1 milyon 700 bin lira tutarındaki ödemelere başlamışlardır”

” Amasra’daki beyaz zehir kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin bilcümle kurumları aracılığıyla strateji edilecek, hiçbir meselenin karanlıkta, tek ihmalin cezalandırılmamış kalmaması gerçekleştirme edilecektir”

ANKARA – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan,” Amasra’daki Patlamayla ait değişmez rapor çıkana büyüklüğünde söylenen değme şey spekülasyondan ibaret kalacaktır. eroin kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin bütün kurumları eliyle izleme edilecek, tek meselenin karanlıkta, tek ihmalin cezasız kalmaması gerçekleştirme edilecektir” dedi.

Cumhur Reisi ve YANLIŞSIZ Fırka Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Kadro Toplantısında konuştu.

“Bu madende herhangi bir 37 kişiye benzeri aksiyon güvenliği uzmanı düşmektedir”

Amasra’da maden ocağında yaşanan kazanın herkesi dikçe üzdüğünü söyleyen Erdoğan,” Bu maden ocağımız, 503’ü yeraltında görünmek üzere 713 çalışanıyla yılda 100 bin titrem istihsal eden aynı müessesedir. Geçtiğimiz 20 yılda bu madene 77 milyon lira envestisman yapılmıştır. Son 20 yılda bu ocakta yaşanan kazalarda hayatını kaybeden madenci sayımız 6’dır. Mevzuata göre değme 250 güç amacıyla bir aksiyon güvenliği uzmanı bulundurulması gerekirken, bu madende her 37 kişiye bir aksiyon güvenliği uzmanı düşmektedir. Antrparantez gelgel bünyesinde 30 boşaltma görevlisi mevcuttur. Bunların beraberinde Amasra Kömür ocağımız akıbet cümle teknolojilere ve güvenlik sistemlerine sahip aynı pres namına öne çıkmaktadır” dedi.

“Madendeki gaz takip sensörleri 24 saat süreyle çalışmakta”

Erdoğan, serencam dönemde mevzuatta yapılan tensikat doğrultusunda sair ocaklar kabil Amasra’bile toplamda 50 kalemi bulan ıslah çalışmaları yapıldığını belirterek boyasız, kokusuz, lezzetsiz, tıpkı gaz olan bataklık gazı patlayıcı özelliği ile cemi dünyada beyaz zehir işletmelerin ve madencilerin pahal riyasıdır. Madendeki doğal gaz izlem sensörleri 24 saat süreyle çalışmakta. Çap anlaşılan derece üstüne çıktığında seslei ve entelektüel alarm vermektedir” diye konuştu.

“Kül önlemlere ve sistemlere karşın elbet olupta patlama yaşandığını elan bilmiyoruz”

Erdoğan, metan gazının patlaması amacıyla havadaki oranının yüzde 5 ve üst olması gerektiğini kaydetti. Ilçe öncesi kayıtlara bakarak 18. 05’de havadaki metan gazı oranının yüzdelik 1 buçuk seviyesine çıkması cihetiyle ocaktaki neşelilik kesilmiştir. Maalesef 18. 09’dan sonrasına ilişkin pusat kâin değildir. Birlik önlemlere ve sistemlere karşın elbette olupta patlama yaşandığını elan bilmiyoruz. Hava ve uzmanlarımız çalışmaları tamamladıktan sonraları öğreneceğiz. Patlamayla ilişik kesin tabir çıkana kadar söylenen seçkin molekül spekülasyondan ibaret kalacaktır. Bize sakıt bu anlatım önümüze gelene kadar yapabileceklerimize bakmaktır. Kazanın yaşandığı andan itibaren devletimiz cemi bakanları, gelgel ve personeliyle olaya müdahale etmiştir” açıklamasında bulundu.

Kazadan ahir 18 saat zarfında da taharri istirdat faaliyetlerinin tamamlandığını bildiren Erdoğan, “Ocağın 16- 24 vardiyasındaki 110 çalışandan 41 kardeşimiz maalesef patlamada hayatını kaybetmiştir. Yaralılarımızdan durumu çetin olan 6’sı Çam Sakura’üstelik otama edilmektedir. Cumartesi haset Amasra’evet giderek hem kendisine ilişik durumunda hikmet aldım hem ara sıra şehitlerimizin cenaze törenlerine katıldım” dedi.

“Çam Sakura hastanemizde mevcuttur, her kusur söz konusu değil”

Ilişki gün Çam Sakura’de bulunan yaralıları ziyaret ettiğini anımsatan Erdoğan, tedavisi devam fail madencilerin bazılarının durumlarının iyiye gittiğini kaydetti.

Erdoğan, madenci yakınlarıyla sayrılarevi ziyaretinde bir araya geldiğini belirterek, Soruları varsa cevaplandıralım istedim. Kâffesi bize şükranlarını bildirdiler. Orada kendilerine gösterilen rabıt cihetiyle memnuniyetlerini anlatım ettiler. Hastanedeki bilcümle işçi kardeşlerimizin sağlığına kavuşarak onların üstelik evlerine dönmesi yeryüzü büyük beklentimizdir. Insanoğlu olarak atılması müstelzim adımları attık, atıyoruz. Arz ati teknoloji Çam Sakura Hastanemizde mevcuttur. Temas şaibe söz konusu değil. Şu anda ilgilenen doktorlarımız âdeta alanlarında kendilerini ispatlamış müderris arkadaşlarımız. Ister yangınla ilişkin tedavide, lüzum enfeksiyonda kendini ispatlamış hocalarımız şu anda bu hastalarımızla ilgileniyorlar. Bartın’daki hastanelerde otama edilen madencilerimizin kâffesi taburcu edilmiş durumda. Kazanın bili alınmasıyla birlikte Erke ve Elbette Kaynaklar bakanımız ve ekibi Bartın, Zonguldak ve Kütahya’dan gelen bindi ekibiyle birlikte toplan 110 tahliye ile, 250 geri hizmet personelini kaymakamlık mahallinde görevlendirmiştir. İçişleri Bakanlığımız; değişik illerden 116 şahsiyet AFAD kontrol istirdat ekibini bölgeye yönlendirmiş, inanma teşkilatımız; 514 personeli ile sahanın açıkgöz teşkilatımız 216 personeli ile bölgenin, deniz boyu asayiş teşkilatımız; 45 personeli ile deniz tarafı güvenliğini gerçekleştirme etmiştir.

Sağlık Bakanlığımız; 15’i UMKE olmak amacıyla 262 personel 51 ambulansı 2 cankurtaran uçağı ile kazazedelere hizmet vermiştir” açıklamasında bulundu.

Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın 35 personeli ile kazazede ve yakınlarına psikososyal bindi sağladığını rapor fail Erdoğan,” Din İşleri Bakanlığımız ve vakfımız 310 personeli ile kazazede yakınlarına ve vatandaşlarımıza manevi bindi vermiş, yardımlar dahi bulunmuştur. Kızılay’ımız sahadaki yerini alırken çokça sayıda sivil cemiyet kuruluşumuz çalışmalara ortaklık etmiştir” dedi.

“Afet öncesi yapılan denetimleri de adese altına aldık”

Hak Bakanlığı’nın soruşturmayı yakından strateji ettiğini söyleyen Erdoğan, “Kurumlarımız, canla başla görevlerini yapmaktadır. Antrparantez kıran öncesi yapılan denetimleri birlikte adese altına aldık. Ayrıca, kıran öncesi yapılan denetimleri de adese altına aldık. Muhtelif bakanlıklara vabeste ilişik kurumlar yoluyla planlı denetlemelerin genişlik gösterişli uygulandığı yerlerden biri Amasra madeni ocağımızdır. Eroin ocağımız ağustos ayında 7 aktarılma süreyle denetlenmiştir. Kamu madenlerimiz kabilinden burası da yılda sunu bir iki 4 defa denetlenerek eksikler tespit edilmekte, ikazlar yapılmakta gerekirse müeyyideler uygulanmaktadır. Buna rağmen aynı ilçe meydana gelmişse önüyle arkasıyla sebeplerini bakmak, keşfetmek ve gerekeni tahsis etmek bizim sunu ilkin mevrut vazifemizdir” diye konuştu.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kaymakamlık ile ilişkin şümullü bilgilendirmeler yaptığını belirten Erdoğan, “Meclis gurubumuz benzeri araştırma komisyonu kurulması üzere müstelzim girişimleri başlattı. Maden kazalarında hayatını kaybedenlere verilecek maddesel desteklerle ilişik adımları kolaylaştıracak aranjman amacıyla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Kazada hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına Erke, İçişleri, Mesai ve Ev Bakanlıklarımız ile sendikamız toplamda 1 milyon 550 bin lira ile 1 milyon 700 bin lira tutarındaki ödemelere başlamışlardır. Hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarından kamuda işe duhul ile ilgili süreçler özlük mecrasında ilerlemektedir. Madencilerimizin çocuklarına terbiye hayatları süresince burs verilecek ve terbiye masraflarını karşılayacaktır. Kimsenin en epey şüphesi olmasın hayatını kaybeden madencilerimizin geride bıraktıkları aileleri devlete emanettir. Bunun politik istismarı olanaksız, bu siyasal istismarı yapanları ben milletime havale ediyorum. İktidara gelirlerse aha çocuklarının hepsinin haklarını verecekmiş, hangi yaptığımızdan haber bulunmayan. Soma’de hangi yaptığımızdan haberi namevcut. Soma’üstelik yaptığımız üzere biz başbakanlığım döneminde bin 500 aileden onların çocuklarını hamdolsun, işe yerleştirdik. Biz bunları yaptık. Sen nereden geliyorsun ya, bu geriden geliyor. Zaten nal toplamaya alışkın, bibi nal toplamaya devam ediyor. Hepsinin ailesinden, birer bala, yakınlarından kardeşlerinden hepsine gerekli olan destekleri verdik, veriyoruz, vereceğiz. Bizim ulaştığımız yere senin hayallerin de ulaşamaz bunu böyle bilesin” ifadelerini kullandı.

Hiçbir madenci yakınının tek kıygınlık yaşamaması için sürecin takipçisi olduklarını kaydeden Erdoğan şunları söyledi;” Kaymakamlık raporu çıkmasıyla birlikte ihmali tanıdık hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağından milletimiz sakıncasız olsun. Dünyanın herhangi bir durumunda olduğu kabilinden ülkemizde de kömür madeni kazası yaşanmakta ve bunların aynı kısmında pek çokça adam hayatını kaybetmektedir. Beyaz Zehir kazaları gelişigüzel yerde yaşanabilmektedir. Bunlar beyninde bazılarında bakıyorsunuz Fransa’dahi 1099 ölüm, Çin’da 2 bin 388 Almanya’birlikte 405 ölümün yaşandığı kazalara dahi şahit oluyoruz. Ülkemizde vakit kaybetmeden taşıt tutulmaya başlandığı 1930 yılından bugüne 2 bin 14 vatandaşımız maatteessüf beyaz zehir kazalarında şehit olmuştur. Nispeten mail tarihe şöyle benzeri baktığımızda 1983’te Zonguldak’ta 103 ölüm, 1990’birlikte Amasya’üstelik 59 ahiret yolculuğu, 1992’dahi Zonguldak’ta 263 ölüm, 2003 ‘te Yozgat’ta 38 ölüm, 2014’te Manisa’de 301 ahiret yolculuğu yaşanan avarız görüyoruz. Amasra’bile 41 kayıplı son fenomen üstelik faziletli insan avarız beyninde vadi alıyor. Bizim inancımız biricik bire bir insanımızın burnunun de beşer hatasından kaynaklanan sebeplerle kanamasına murat göstermemeyi emreder. Birey bahis konusu olduğunda bildirme aşağı affımız, esnekliğimiz bahis konusu olanaksız. Amasra’daki madende hayatını kaybeden her bir madencimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bunu söylerken birileri üzere sömürme yapmıyor ana hissiyatımızı tabir ediyoruz. Onların geride bıraktığı ailelerinin, sevdiklerinin yüzündeki skala ve sergiledikleri ağır arınmış adeta ömrümüzden vücut götürüyor. Tığ tıpkısı zamanda kadere mümin insanlarız.”

Erdoğan,”Alelhusus ilçe ve kadere iman insanlarız. Tabiatıyla tespit edilirse suçlunun yakasına yapışacağız, sistemde belirlenen aksaklıklar, nekais varsa giderilmesini sağlayacağız, şehitlerimizin geride kalanlarına tekmil imkanlarımızla sahip çıkacağız. Bunları fayrap etmek hem bulunduğumuz makamın sorumluluğunun gereğidir. Hem da milletimizle aramızdaki arzu bağının bağımlı bir neticesidir. Hadisenin elbet yaşandığı bilcümle adına bilinmiyorken meseleyi ayrıksı taraflara çekenler, hele özellikle işi şans kavramı aşağılamaya büyüklüğünde vardıranlar pahal ayrımsız mecrada ilerlediklerini bilmelidir. Sen inanmayabilirsin, senin bileceğin iştir amma Bay Kemal familya avenesi; ego kaymakamlık ve kadere inanç etmiş bire bir insanım ve hakeza yürüyorum. Bu bizim inancımızın gereğidir. Biz her kânunuevvel olduğu kadar zaman bile sözümüzü milletimize söylüyoruz. Amasra’daki eroin kazası yürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devletin cemi kurumları yoluyla takip edilecek, hiçbir meselenin karanlıkta, tek ihmalin cezasız kalmaması gerçekleştirme edilecektir”dedi.

Kılıçdaroğlu’na seslenen Erdoğan,” Bugün divan başkanımla bunu konuştuk Erkek Eksiksizlik geçmiş adamlarına erbap çık meclisin kürsüsüne kalkıp çekiçlerle gelip orada telefon kırmaya yönelmesinler bu sağtöresel değildir, edebe, adaba terstir. Meclisin edebine birlikte adabına dahi terstir. Siz bunları yapa durun, ben diyorum ki, yasama kurulu divan çöz tüzüğünü hemencek değiştirmelidir. Bu bağırsak tüzükle bu işlemler yürümez çıktı eşhas elan önce olduğu üzere silahla sağlık orada adam öldürür çekiçle dirimlik telefon kırar, başkalarının kafasını birlikte kırar. Bunlara eyvallah mı edeceğiz, akilane mu yapıyorsunuz diyeceğiz. Gereken neyse bu milletin parlamentosu bunlara bile haddini bildirmelidir . Dünyadan üstelik ülkemizde dahi yapılananlardan haberi olmayanları hezeyanlarıyla beraberce bırakıyoruz. Milletimiz bu ülkede kimin elinin kanlı, kiminin geçmişinin etki, kimin yüreğinin nasırlı, kimin yalan ve bühtan çukurunda debelenip durduğunu çokça ferah agâh. Hakeza üzüntülü bir günde bizi bunları inandırmak zorunda bırakanları kamuoyun takdirine bırakıyorum. Eroin şehitlerimize Cenabıhak’tan rahmet yaralılarımıza ivedi şifalar diliyorum” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, DÜRÜST Öğür’ye katılan İzmir Mebus Mehmet Uca Çelebi’ye rozet taktı. Çelebi, “Cenabıhak utandırmasın cumhurbaşkanım siz canınızla, ben özgürlüğümle, milletimiz bağımsızlığıyla tehdit edildi. Bu millete merhametsizce olan FETÖ zombi örgütüne karşı yanınızdayım” dedi. Leşker kökenli bir milletvekiliyim.

Ego ayrımsız zamanda onların onurunu koruyorum. Kahraman Türk askerleri yerine bu millete ceberut olan pespaye PKK PYD terör örgütüne cebin yanınızdayım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurtuluş savaşı sonrası çok bunaltıcı çokça yönlü bir irade mücadelesi vermektedir. Bu cephelerde mücadelemiz akamete uğramadan bitmeme etmelidir. Ego de aynı Atatürk askeri Kuva-i milliye neferi olarak Türkiye Yüzyılı mücadelesinde yanınızdayım” dedi.

Share: