Sakat depremzede kardeşler bel dili eğitimine Kırıkkale’de devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Kırıkkale’ye yerleşen Fırat ailesinin serebral palsi hastası 2 çocuğunun kem artan bel dili eğitimi Kırıkkale’dahi veriliyor.

Adıyaman’dan gelip Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde hayırsever bir vatandaşın tahsis ettiği eve ailesiyle yerleşen Burak (29) ve Funda (32) amacıyla Yahşihan Umum Yetişek Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla iki hoca görevlendirildi. Öğretmenler, ailenin evine giderek mânialı kardeşlere işaret dili eğitimi vermeye başladı.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Dirimlik Telefoncu aileyi müzakere ederek, asıl Ayten ve ağababa Abdullah Fırat ile bire bir süre dostane etti.

Santralci, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırıkkale’bile sarsıntı bölgelerinden gelen kısaca 12 bin depremzedenin mihman edildiğini söyledi.

Şu zaman için okullara nakil yaptıran 1600 de öğrenci bulunduğunu belirten Telefoncu, “Bu sayılar acilen artıyor. Milli Yetişek Bakanımızın talimatlarıyla çocukların değme çeşit ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yemekleri, kırtasiyeleri, giyimlerini karşılamaya çalışıyoruz. Bu konuda mukteza ödeneğimiz üstelik geldi. Öğrencilerimizin eğitimlerinde herhangi bir arıza yok. Hareket bölgesinden gelen mânialı 2 cömert, natamam mütezayit bel dili eğitimini almaya bitmeme ediyor. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını tenkis etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Anne Ayten Fırat de çocuklarının eğitiminin bitmeme etmesini istediklerini dile getirdi.

Eğitmenlerin eve gelerek çocuklarına eğitim verdiğini aktaran Fırat, “Burada çokça pir anlaşıyorlar ve bel dili eğitimi veriyorlar. Herkesten Tanrı razı olsun.” dedi.

Share: