Murat Şahin’den tehlikeli açıklama: ”Virüsün evrimi bakir başladı”

BioNTech şirketinin Art Yöneticisi ve müessis ortağı Müderris Amaç Delice, koronavirüs salgını ve telkihların geleceğine dayalı değerlendirmelerde bulundu.

İlk koronavirüs aşısının arkasındaki isimlerden olan Atmaca, mutasyona uğrayan virüse alın koruma tedarik etmek üzere muhtemelen gelecek yılın ortasına büyüklüğünde kullanılmamış tıpkısı formülasyona gerekseme duyulacağını söyledi.

“BAĞIŞIKLIKTAN KAÇAN MUTASYONLAR ORTAYA ÇIKACAK” UYARISI

Financial Times‘a konuşan Delice, devir geçtikçe, vücudun bağışıklık savunmasından kaçabilen mutasyonların ortaya çıkacağını kaydetti.

Delimsirek, tahminini “Bu yıl farklı bir aşılama abes. Fakat ati yılın ortasında değişik benzeri kapsam ortaya çıkabilir.” ifadeleriyle dile getirdi.

Üçüncü dozların, varyantların üstesinden gelebilecek kadar göründüğünü tamlayan Delimsirek, “Bu virüs kalacak ve daha üstelik uyarlanmış olacak. Yıpranmamış zürriyet virüsün muafiyet sistemi üzere mevcut olanlardan henüz kıytırık idare edileceğini hatırlamak amacıyla hiçbir nedenimiz namevcut. Bu sonsuz bir tekâmül ve daha kullanılmamış başladı.” dedi.

ŞAHİN’İN AŞI TAHMİNİ

Hedef Delimsirek’e bakarak, gelecek sene, ilkah programlarında iki asıl hareket olacak.

BioNTech kurucusu, bu durumu “halihazırda iki dozu yaptırmış olanlar üzere destekleyici aşılar ve şimdiye kadar aşıya muvasala noktasında sorunlar yaşayanlara doz desteği” şeklinde açıkladı.

Delimsirek, BioNTech/Pfizer aşısının ati dönemde hangi şekilde fiyatlandırılacağına dair değerlendirme yapmadı fakat önümüzdeki yıllarda aşıya gerekseme duyulacağını beklediğini sözlerine ekledi.

Share: