“KOSGEB Çalışmaları ve Teşvikleri” konferansı

Siftinlik ve Itidalli Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Sübvansiyon İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, KOBİ Hareket Destek Programı (KOBİGEL) çağrısının önemi ve içeriği için vukuf vererek, “Çağrılarımızı bitirdik, şu an 5 bin 800 müracaat değerlendirme aşamasında. Bunların yüzdelik 80’ine karşılık vermeyi ümit ediyoruz. Dijitalleşmeye haddinden fazla korkulu rağbet olduğunu gördük, bu muştulu.” dedi.

ASKON ocak sahipliğinde planlı “KOSGEB Çalışmaları ve Teşvikleri” konferansı ???????Rum Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Umumi Başkanı Orhan Aydınlık ve KOSGEB Başkanı Hasan Basri Aldanmaz’un katılımıyla gerçekleştirildi.

KOSGEB Başkanı Kurt, sunumunda bugüne büyüklüğünde çalım bünyesinde yapılan icraat karşı bilgi verdi. KOBİ’lere kilolu bindi verdiklerini bildiren Kurt, ayrımsız şekilde desteklerinin devam edeceğini söyledi.

ASKON’un Türkiye ekonomisi üzere önemine dikkati çeken Kurt, kendilerinin dahi KOBİ’lerin gelişmesi, ilerlemesi amacıyla çalıştıklarını, burada ana mantığın KOBİ’leri aynı rütbe fevk fehmetmek olduğunu dile getirdi.

Hasan Basri Aldanmaz, Türkiye’deki oturmuş işletmelerin yüzdelik 99’unun KOBİ statüsünde olduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’deki dış satımcı KOBİ sayısı tahminî 100 bin, bunun yaklaşık 50 bini imalat sanayisindeki KOBİ’lerimiz. KOBİ’ler 2021 yılı bakımından kestirmece 67,6 milyar dolar ihracat yaptı, Türkiye’deki ihracatın üçte birini KOBİ’lerimiz yapıyor. Bu istatistikler Türkiye’nin bundan sonraki döneme bozukluk dinç bakması gerektiğinin üstelik ana göstergesi. KOBİ’lerimiz istihdama üstelik korkulu katkı sağlıyor. Türkiye’deki istihdamda KOBİ’lerin payı yüzde 71, herhangi bir 10 sigortalıdan 7’si KOBİ’lerde istihdam ediliyor.

Ticari kredilerde KOBİ’lerin payına bakarsak, Türkiye’üstelik KOBİ’lerin arz nazik problemi kendi ifadesiyle mal. Gelişmek, mevcut kişinin hacmini bollatmak istiyor, orada bankalarımız maatteessüf Türkiye’da cesaret noktasında şişman şirketlere davrandığı büyüklüğünde KOBİ’lere ahi davranmıyor. Son dönemde özellikle Gestalt Bankası’nın almış olduğu tedbirler, bizim de Endüstri Bakanlığı adına bir nice noktada zorlamamızla birlikte orada yüzde 25’lere kadar sakıt kredilerdeki KOBİ payı henüz yüksek oranlara artık. Çatlak 2022 bakımından ticari kredilerdeki payı yüzde 33 seviyesinde.”

“Türkiye’üstelik haddinden fazla zinde tıpkısı envestisman iştahı var”

Türkiye’birlikte çokça dinamik ayrımsız envestisman iştahının bulunduğuna dikkati çekici Kurt, Türkiye’da haddinden fazla gösterişli ayrımsız girişimcilik ruhu olduğunu söyledi.

Kurt, en son yaptıkları KOBİ Iş Bindi Programı (KOBİGEL) çağrısının önemi ve içeriği karşı bile vukuf vererek, “Çağrılarımızı bitirdik, şu dakika 5 bin 800 referans istimara aşamasında. Bunların yüzde 80’ine karşılık vermeyi ümit ediyoruz. Dijitalleşmeye çokça dokunaklı arzu olduğunu gördük, bu müjdeli.” dedi.

Bundan ahir süreçte yapacakları icraat hakkında katılımcılara vukuf veren Kurt, “Önümüzdeki dönemle ilişkin, ajanslarla birlikte Kredi Iştirak ile ortak Cesaret Getiri Bindi Programı’na çıkacağız. Şu dakika Zonguldak ve Samsun bölgesinde başladı hep Türkiye’dahi vâsi şekilde yapacağız. artık sığa artışına müteveccih araba alımına rate faizli emniyet desteğimiz olacak.” bilgisini verdi.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, ASKON’un dinamik olduğu alanlarda değişik içeriklerde birlikte teşrikimesai yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

“Türkiye mevcut koşullar değerlendirildiğinde 2023 yılında birlikte büyüyen sayılı ekonomilerden biri olacak”

ASKON Umumi Başkanı Orhan Kültürlü, selamlama konuşmasında KOBİ’ler amacıyla KOSGEB’in önemine bel ederek, ASKON bünyesinde KOBİ oranının yüksekliğine dikkati çekti.

Pandemi sürecinde yaşanan küresel iktisadi koşulları anımsatan Okumuş, şunları kaydetti:

“Pandemi süreci ile birlikte gelişmiş ülkelerde soylu erki daralma yaşanırken, Türkiye ekonomisi büyüdü. Yabansı şartlarda alışılmamış hâller yaşamakla gelişigüzel 2023 yılından ümitliyim. İstikrar ve emniyetli liman abidesi olan Türkiye kâin koşullar değerlendirildiğinde 2023 yılında bile büyüyen sınırlanmış ekonomilerden biri olacaktır. Bu bağlamda, 2022 yılı zıt global ve bölgemizdeki çarpışma koşulları zımnında Türkiye ekonomisi için metanetli aynı yıl olmuştur diyebiliriz.

Bu pürüz özellikle enflasyon, döviz arık ve cari çok ile yansımasını göstermiştir. Hep bu menfi seyre karşın, büyüme, avarelik, turizm gelirleri ve kamu bütçesi alanlarında faziletkâr performans sağlanmıştır.

Seçimlere ve Türkiye için önemli benzeri intihap arifesinde olmamıza karşın denge ve güven abidesi ekonomi politikalarımızla 2023 yılının kazançlı göstergeler açısından geçen yıla bakarak elan müspet tıpkısı davranış izleyeceğini hesap etmekteyiz. 2023 Yılında GSYH’nin 900 bilyon dolar ve 22 trilyon TL, büyümenin ise yüzde 4, civarında oluşabileceği anlayış etmekteyiz.”

“Türkiye Yüzyılı’na revan posta, hayatiyetli ekonomiden müstehap”

Aydın, 2023 yılı amacıyla dikkat edilmesi müstelzim üstüne dahi uyarılarda bulundu.

Öncelikle ihracatın yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde alımlar noktasında benzeri enkaz beklendiğine dikkati calip Münevver, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya pazarlarında yüzdelik 01 ila 0,9 beyninde bir daralma yaşanabilir. Buna mukabil KUL 0,5, Irak 3,9, Libya 2,8, İsrail 2,9 gibi ülkelerle bile pazarımız genişleyebilir. Bu süreçte nitelikli mahsulat üreten Türk firmalarımız kazançlarını artıracaktır. Diğer firmalarımızı mevcut potansiyellerini korumaya müteveccih tedbirler alacaktır.

Bu tedbirler içerisinde getiri artışı ile enflasyonu baskılamaya çalışarak kıvrak dolara sebebiyet veren KUL’nin bile yakından strateji edilmesi gerekiyor. Bu nedenle aktif olan dolar karşısında alım gücümüzün zayıflayacağını unutmamalı ve istikraz maliyetlerimizin artmaması için özellikle dolarla borçlanmaktan kaçınmalıyız. Akıbet kendisine 2022 yılında üretim odaklı benzeri tahaccüm modelini seçen mutluluk olduk.

2023 yılında üstelik katma değeri faziletkâr ve kalifiye ürünler üretmeyi hedefleyerek pazardaki yerimizi sağlamlaştırmalıyız. Türkiye Yüzyılı’na giden kere üstelik güçlü ekonomiden geçer akçe. Bu nedenle 2023 yılında henüz nitelikli ve artık eklenmiş zer ürünler üreterek Türkiye Yüzyılı’na Türk mührünü vuracağız. Türkiye Yüzyılı’nda rotasını 7 kıtaya çevirmiş, istikrar ve yiğitlik abidesi ülkemiz üreterek iktisadi büyümesini sürdürecek ve 2023 yılında resesyon korkusu yaşamayan az devletler arasına girerek kendisini gösterecektir.”

KOSGEB Başkanı Kurt konuşmaların arkası sıra, murahhas KOBİ’lerin sorularını yanıtladı.

Share: